Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • Bluiaka

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Salut,
A reusit cineva de pe forum sa schimbe displayul OEM cu o tableta de 7'. Daca da vreau si eu sa stiu daca se potriveste cu masca CID-ului . Navigatia oem trebuie mutata undeva la plafoniera si nu stiu ce cabluri trebuie prelungite ....banuiesc ca cel video.
Este iarasi o problema cu tableta ca trebuie legata cumva pe o iesire auxiliara de la casetofon.
Skip ads

  • nanutza

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Da. S-a reusit . ai nevoie de rama pt cid , tableta de 7 , rotire automata la ecranul tabletei , un alimentator pt alimentare tableta , un suport sa il confectionezi pt a fixa tableta in bord , un programel pt a opri automat tableta de pe display ( pt ca nu o sa mai ai acces la butonul de power si volum ) , semnalul audio il vei trimite intr-un cd 70 navi cu auxiliar in ( daca nu ai auxiliar in se face cu 200 ron in ploiesti )

Acel cablu ce il numesti tu video pt display se numeste cablu rgb . Nu este nevoie numai de prelungirea acelul cablu si si a celorlalte cabluri .

Ca si costuri 1- tableta = cat vrei tu sa dai pe ea si pe care o vrei . 2- aux inla cd70 este 200 ron in ploiesti 3- mutarea display ului in plafoniera + adaptarea tabletei se discuta pe loc .
  • CostinFCP

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2015

  • Mesaj Privat
ma intereseaza si pe mine treaba asta
lasa-mi un nr de telefon te rog , tot din ploiesti sunt si eu
  • mister_saule

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Pe vectra c a incercat cineva? ? As fii interesat sa montez..in locul fetei de la cd70
Skip ads

  • kotinko

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007 Y17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Si pe mine m-ar interesa. tot din Ploiesti
  • qfreddie

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2015

  • Mesaj Privat
ca si informatie: pe Zafira B sigur nu se poate. Am demontat azi tot bordul, si Nexusul nu incape in locasul dedicat ecranului CID, si nici sub acea forma de arc a bordului, latimea maxima fiind de cca 18.5cm, iar tableta fiind de 19.8. + nici inatltimea nu-i OK, fiindca tableta acopera gaura suruburilor pt rama.

Am incercat si Galaxy Tab 3, care este tot de 7", dar este mai mic, dar tot nu incape.

Posesorilor de Zafira B, ne trebuie ceva de 6 sau 6.5 inch (CID fiind de 6.5). Sau se renunta la tableta.

La Astra H este posibil si s-a facut de X ori - vezi Youtube.
  • Georgius

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2015

  • Mesaj Privat
In plus, poti avea si camera de marsarier pe tableta.

  • qfreddie

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Intretimp am solutionat problema printr-un Galaxy Mega 6.3 care - cu putine retusari - intra in rama de CID si ecranul se potriveste 99.99%
Skip ads

  • Phantom

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Ce faceti cu calculatorul de bord? Nu mai bine cumparati o unitate 2din cu display?
  • qfreddie

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Ai mai multe optiuni.

1) Daca vrei ceva ieftin, muta ecranul GID / CID in plafon (nu este posibil cu Zafira panoramic), restul le ai direct pe tableta in bord

2) instalezi Torque care prin OBDII cu un dispozitiv special ia informatiile prin Bluetooth sau USB

3) cea mai eleganta solutie este un dispozitiv care simuleaza ecranul CID pe tableta. Chestia e ca nu poti scapa de ecranul original, dar o poti ascunde undeva. Cauta pe google "DroidOnCar" si vezi acolo detalii.
Vezi ceva video demo aici: http://www.youtube.com/watch?v=r4NriJrbTrw
Este turc ca altceva nu am gasit acum (nu este nimic pe site)
  • cutienoua

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2009 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2016

  • Mesaj Privat
stiu ca e vechi postul asta dar am vazut pe ebay la 600$ o solutie f eleganta facuta in china
eu vreau sa pun carplay radio,altfel acea solutie e excelenta

http://www.ebay.com/itm/9-Q...:jCgAAOSw0-5ZdBS0
  • qfreddie

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Solutia postata de tine e destul de "veche" dar admit ca este cu un pas inaintea altora oferind o solutie pentru ecranul stoc. Problema este ca nu are nici slot pentru card, nici pentru disc DVD / CD si pretul e cam mare. Sigur o gasesti mai ieftin.

Totusi, fiind practic o tableta cu ceva conexiuni adaugate, personal consider ca cea mai buna solutie este cea postata de mine, in ciuda faptului ca trebe sa faci ceva improvizari, dar iti ramane totul stoc + primesti android. Si nu uita ca sunetul stoc este muuuult superior unei chinezarii. Pacat ca rusii aveau probleme cu lansarea cand am fost eu interesat.
Skip ads

  • Georgius

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Eu as alege un 2DIN cu iesire video daca vrei sa ai si imagine redata de o tableta pe display-ul central si nu doar in consola cum am eu. Sunet foarte bun pe difuzoarele stoc.
  • cutienoua

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2009 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2016

  • Mesaj Privat
de acord cu sunetul si cu pretul.
in prezent am un alpine 7 inch mechless,deci nu ma intereseaza partea de cd/dvd. fac bid pe un ilx-700 dar mai sunt cateva zile pana aflu daca castig.
singura parte proasta cu alpine e ca atrage atentia hotilor!
  • qfreddie

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Bafta la bid!
  • cutienoua

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2009 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2016

  • Mesaj Privat
nu am castigat, asa ca voi incerca sa montez un xiaomi redmi 4x permanent in masina in locul display monocrom care oricum nu afiseaza decat ceasul acum si ala gresit.
am comandat rama de plastic care e normal pt nav si ofera exact dimensiunile pt mobil.
incerc sa fac sa arate cat mai stoc posibil sa nu atraga atentia.
  • qfreddie

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Incearca sa lasi ecranul curent daca ai TID si monteaza mobilul in fata acestuia cumva.

Si eu am facut ceva asemanator. Eu am folosit un Samsung Mega 6.3 (ecranul color Opel este de 6.5 inch) si acesta se potriveste aproape perfect in rama. Pe partea de software trebuie sa faci ceva "hacking" sa ai o solutie cat de cat fiabila. Iti recomand:
- Tasker: sa automatizezi procese in functie de existenta sau nu a curentului. De ex: daca cade sursa de energie (scoti cheia) asteapta 20 de secunde, inchide programe, inchide GPS, inchide 3G, inchide cam tot, activeaza Power saving etc. Daca primeste curent, rulezi exact opositul acesteia. Astfel, cum invarti cheia, mobilul se trezeste instant, ca si cel stoc.
- Deep sleep battery: program care inchide si notificarile si nu lasa nici un program sa-l trezeasca. Astfel am ajuns sa pierd intre 1 si 2% din baterie per noapte, deci chiar daca nu umblu deloc cu masina, mobilul imi rezista in standby 50 de zile daca nu mai mult.
- Car launcher ca si interfata
- Sygic sau iGo pentru navigatie (daca ai 3G atunci merge si Waze sau Google maps)
- Sa alimentezi de la radio, fiindca acela primeste curent dupa ce invarti cheia (bricheta are totdeauna curent cred) si sa montezi ceva transformator sa-ti faca 5V din 12V si sa ai grija ca amperajul sa fie deajuns. Eu am comandat ceva electronica din China (marime circa 1cm x 2cm).
- Desigur, AUX in la unitatea centrala, iar cablul o rulezi tot undeva mascat.

Cam atat Smile
  • cutienoua

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2009 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Multumesc pt sugestii
Am mai incercat tasker in trecut dar nu pot zice ca mergea mereu cum ma asteptam
Am instalat aplicatia android auto si teoretic ttebuie sa se lanseze de fiecare data cand se conecteaza la Bt dar nu o face
O sa iau la rand sugestiile tale. Merci!
  • militaru marian

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 y 17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Buna ziua,gãsesc și eu pe cineva care monteazã tableta pe astra h?multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR