Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • leonardo23

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Buna ziua dragi colegi.Am o problema legat de airbag,am becul aprins in bord,am facut un test cu OP-COM pe care il detin si imi zice urmatoarele erori:
-B0021-04 Circuitul dispozitivului pirotehnic airbagului lateral pasager este deschis
-B0014-0D Senzoer airbag lateral pasager-rezistenta prea mare


Am scos mufa de sub scaun am strans putin clamere din mufe,am verificat airbagul din scaun si tot imi da aceleasi erori.Un sfat ar fi binevenit


Stima!!!
Skip ads

  • leonardo23

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Si inca ceva.in caz de accident doamne fereste celelalte airbaguri sunt functionale sau nu?Stima
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Daca becul de airbag e aprins, sistemul nu este functional.
  • leonardo23

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Iuian1971 eu am mai citit pe alte forumuri,alte modele de maisni care cu toate ca aveau martorul aprins s-au declansat in caz de accident.Tind sa cred ca sistemul detecteza o anomalie in sistem,airbagul cu pricina nu primeste impuls deci nu detoneaza,crash data nu este .......Nush ce sa mai cred de asta am intrebat si aici.

O rezolvare la erorile care mi le da op-com nu stie nimeni?



Stima!
Skip ads

  • Octavian94

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2017

  • Mesaj Privat
va salut!sunt nou pe acest forum, nu stiu daca am postat cum trebuie...am si eu o problema cu martorul de airbag la astra h...mai exact m-am trezit cu el aprins....am desfacut airbag-ul volan si cand colo ce sa vezi...in loc sa gasesc airbag-ul conectat am gasit legata o rezistenta care sa pacaleasca calculatorul in urma unui accident...intrebarea mea este daca as conecta eu airbag-ul(pentru ca airbag-ul exista dar nu este conectat) ar putea sari din senin?sau la ce sa ma astept?probabil calculatorul a fost rescris pentru ca nu mai apare stocata eroarea, dar nu inteleg de ce nu a fost conectat airbag-ul...astept parerile voastre cu mare interes!
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Airbag-ul de volan costa intre 250-400 lei.
Daca scoti borna de la baterie, dupa 1min. poti conecta un airbag fara probleme.
  • Octavian94

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2017

  • Mesaj Privat
airbag-ul il are....dar nu era conectat...erau taiate firele si introdusa o rezistenta intre ele care s-a rupt si s-a aprins martorul...dar eu acum as dori sa leg airbag-ul....cred ca calculatorul a fost rescris ptr ca nu apare eroarea de airbag fault.nu stiu sigur pentru ca masina am luat-o anul trecut...dar eu acum daca l-as lega ar disparea martorul?ma supun unui risc adica sa ma trezesc din nou cu airbag-ul sarit din senin?
  • Octavian94

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2017

  • Mesaj Privat
inca astept raspunsuri va rog...nu stiu cum sa procedez...daca l-as lega ce se poate intampla?martorul dispare?poate sari airbag-ul aiurea?mai aveam probleme cu siguranta...adica se mai aprindea martorul dar umblam la ea si reuseam sa-l sting...acum nu mai am siguranta si as vrea sa-i leg airbag-ul dar imi este frica sa nu ma trezesc cu el in nas...va astept parerile!
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cel mai probabil circuitul airbahg-ului are o problema, pe care omul a rezolvat-o cu o rezistenta de 2 lei, ca sa poata vinde masina.
Probabilitatea de a te trezi cu airbag-ul "in nas" e foarte mica, declansarea airbag-ului se face prin comanda de la calculator, care calculator stie sa gestioneze zi situatiile de gen scurtcircuit, circuit intrerupt.
  • Octavian94

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2017

  • Mesaj Privat
multumesc mult pentru raspuns!airbag-ul a fost sarit sigur, nu mai este cel original si calculatorul cred ca rescris...deasta intreb daca ma supun vreunui risc...daca as lega airbag-ul pot scapa de martorul din bord?sau doar cu o rezistenta il pot stinge?
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Dar celelalte airbag-uri exista? Pasager si la scaune daca ai? Verifica intai toata instalatia inainte de a te apuca sa-l reconectezi.
  • Octavian94

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2017

  • Mesaj Privat
cele din scaune sunt...cel de la pasager nu este...am incercat sa conectez airbag-ul sofer dar fara rezultat...am facut rost de o rezistenta si o sa o pun pana una alta macar sa le am pe cele din scaune functionale....rog sa nu fiu acuzat ca sunt samsar si o fac ca sa scap de ea;chiar daca o sa imi cumpar alta doresc sa o pastrez in familie pentru ca sunt multumit de ea...

Update:am reusit sa sting martorul...multumesc celor care mi-ati raspuns!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR