Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K
  • gryph

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Cu tot cu transport 156 euro cam echivalentul a 750 ron, ulterior am gasit si mai ieftin cu vreo 35 euro care sa trimita in Romania dar deja dadusem comanda Sad - de asta nu e bine sa te grabesti


Ultima modificare facuta de gryph la Mie 15 Nov, 2017 5:14 pm
Skip ads

  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
https://youtube.com/watch?v=HIdYpSt_Id8
  • Batman

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Am comandat si eu. Din China! ;P
468 de lei cu tot cu transport. Plata prin PayPal (care are o rata de schimb la euro de 5 lei/1euro).
Cred ca mai bine foloseam rata de schimb a bancii care a emis cardul. Nu cred ca e 5.
Sa vedem daca merg.
  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Urmariti pe revizieopel...anul trecut in perioada asta de BF au fost 149 la oferta..acum sunt 199. E o varianta. Eu am luat cu 200 de la best-tires cu montaj inclus....primul set nu a mers asa ca mi-au montat ei altul....e mult mai sigur de la magazine specializate in jante si senzori ca nu risti defecte si retur.
Skip ads

  • Batman

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Cum imi pot da seama daca senzorii comandati de mine (teoretic sunt originali) necesita programare inainte de montarea pe masina?
  • gryph

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Nu cred ca e nevoie de programare, cel mai simplu mod in care poti sa testezi ar fi sa incerci sa ii imperechezi cu masina daca ai un EL-50448 fara sa fie montati pe roti. Eu asa intentionez sa ii testez pe ai mei cand o sa ajunga
  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Senzorii vin inactivi. Aparatul in cauza emite un impuls ce ii activeaza...din acel moment ei emit un semnal cu date privind presiunea la un anumit interval. Nu stiu daca EL-50448 poate activa un senzor nou...sau doar are un rol pentru a reinvata sistemul privind schimbare pozitiei.
Eu pt rotile de iarna am luat senzori noi ce au fost activati cu un aparat dedicat. In vulcanizarile moderne gasiti si acest tip de aparat in caz ca aveti probleme. PM daca nu gasiti asa ceva. Costa intre 5 si 10 lei de roata programarea.
  • gryph

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Update:
Mi-au venit senzorii de pe ebay (din pacate cu posta romana):


Pot confirma ca a mers sa ii imperechez cu masina (nemontati pe janta) simplu folosind doar EL-50448 - indreptat spre fiecare dintre senzori
presiunea afisata dupa ce i-am imperecheat era 0
Skip ads

  • ZAMRA80

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare intrebatoare, azi am pus rotile de iarna, fara senzori, si in bord nici o atentionare, nimic. Aveti idee de ce ca am vazut in posturile anterioare ca la unii colegi de forum ca trebuia sa apara o avertizare.
  • AD81

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2017

  • Mesaj Privat
La mine mesajul de avertizare a apãrut in bord si la computer dupã vreo saptamana de la montarea anvelopelor de iarna. De asemenea mi-a venit si raport on star cu probleme la ABS si ESP. Noroc ca am citit aici despre chestiune si asa nu m-am mai dus in service. Situatia da de gândit asupra datelor raportate.
  • ZAMRA80

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Am descoperit de ce nu apãrea mesajul cu senzori, se pare cã mi se blocase partea de onstar, nu mai puteam sa vãd nici o informație în myopel pe telefon sau calculator, iar în cb apãrea o valoare pe fiecare roata deși eu nu mai aveam senzori. Am sunat la ei și l-au resetat sau ceva cã la 2 minute a apãrut mesajul in bord și funcționa din nou aplicația.
  • gryph

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Senzorii de presiune emit semnalul la o anumita perioada de timp (mai rar cand masina sta si mai des in mers ca sa conserve bateria), nu poti sa-i obligi sa emita mai devreme din aplicatie, din acest motiv e posibil sa ramana blocati pe ultima valoare cunoscuta.
Skip ads

  • wanchope

  • Mesaje scrise: 238
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salutare! Stie cineva daca senzorii de presiune se pot reseta manual? Am o problema cu un senzor, imi tot afiseaza ca pierd aer la o roata. Am facut presiunea la toate cele 4 roti, s-a stins, apoi iarasi s-a aprins, am verificat presiunea si era la valori egale pt toate cele 4 roti. Am dat si roata jos unde imi indica senzorul, nu se vad pierderi de aer. Senzor defect?
  • wanchope

  • Mesaje scrise: 238
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Problema s-a rezolvat prin programare in service. Resetat senzorii si facut presiunea din nou in roti.
P.s.: am facut si garantia extinsa pentru inca 3 ani, cu asistenta rutiera inclusa, 1498 lei.
  • fratie

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Pe Astra J an 2018, la jante si anvelope de iarnã am montat senzorii din pozã cu acel cod. Am fost la magazin sã îi cumpãr. Vânzãtorul i-a bãgat intr-un aparat special, i-a setat doi pe dreapta, doi pe stânga, lucru de care trebuie retinut, apoi a scris cutie cu marker-ul cei de dreapta si de stânga. Vânzãtorul zice cã acest model de senzori sunt compatibili cu Astra K. Dupã montaj la vulcanizare au functionat din prima. Magazinul este in Bucuresti si se numeste AUTOMOBILUS. Nu fac reclamã, dar pretul este bun, asa cã trebuie sã stiti, pentru cã în definitiv toti cãutãm pretul cel mai bun.
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Cat costa un senzor la AUTOMOBILUS (pe emag, set de 4 vandut de AUTOMOBILUS -778 lei , cam scump) ? Aici am gasit identici cu cei din poza ta (au si originali GM, dar mai scumpi) la 135 lei : http://www.revizieshop.ro/p...iletron-p-9915269
  • fratie

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2008

  • Mesaj Privat
La AUTOMOBILUS, am dat 600 lei pe 4 bucãți, deci.....eMag-ul își ia 178 de lei pe același set de 4 bucãți. La reviziopel prețul este bun, dar oare sunt setați ?

(scuze pt. edit)
  • silvester

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET/B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Astazi au sosit senzorii - comandati ebay din Europa (locatie Italia zicea in anunt), dar pana la urma au fost expediati din Polonia. Sunt Schrader, made in UK, nu sint in tipla si nu au holograma GM, dar vanzatorul spune si par ca sunt originali Schrader si ofera 12 luni garantie.

Pret 80 euro plus transport 5 euro, total aproximativ 400 lei.

I-am testat pe masina si au mers imperecheati, dar nefiind pusi pe roata presiunea indicata a fost 0, dupa cum s-a spus si mai sus. Am pus poze cu presiunea existenta inainte de reinvatare, invatare cu senzorii noi si dupa o noua invatare cu senzorii actuali de pe roti.

Saptamana viitoare o sa ii si montez pe rotile de iarna (astept sa soseasca jentile) si va tin la curent.


  • silvester

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET/B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Am montat ieri anvelopele și senzorii sunt OK. I am reinvatat cu testerul EL 50448 și aratã presiunea ok.
  • ady_dinu

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1996 X-16-XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Batman a scris:Am comandat si eu. Din China! ;P
468 de lei cu tot cu transport. Plata prin PayPal (care are o rata de schimb la euro de 5 lei/1euro).
Cred ca mai bine foloseam rata de schimb a bancii care a emis cardul. Nu cred ca e 5.
Sa vedem daca merg.

s-au potrivit senzorii din China, si cum s-au programat? ca eu am gasit asemenea oferte in China si as vrea sa stiu daca merita sa comand sau nu
https://www.aliexpress.com/a...CP=y&jump=afs
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR