Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • matrix83cos

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Salut. Aceiasi problema am si eu la usa din fatã dreapta , am lipit difuzorul cu silicon ,am tras cablul mai mult în interior ca sã nu mai curgã apa pe membrana difuzorului , am pris bine cablul cu bride pe interior ca sã se scurgã apa pe tabla masinii si nu pe membrana , dar tot îmi umezeste membrana si iar am apa pe pragul usii , nu stiu ce sã îi mai fac , oare ar trebui schimbatã garnitura exterioara ce sterge geamul când coboarã ? Nu stiu fratilor ce sa îi mai fac ,mã înnebunit de cap , va rod dati - mi o solutie ca m-a disperat , multumesc anticipat.
Skip ads

  • Timoftel Dorin

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor ,am un opel astra H 2005 ,zilele trecute am ridicat capacelul din dreapta pasager fata unde e scrisa seria de sasiu si am realizat ca era rugina pe acolo si buretele de sub mochera era imbibat cu apa.Am cautat pe forumuri si am gasit ceva de genu ca scurgerea de sub masina ar fi infundata .Am scos torpedoul ,si filtru de habitaclu ,am pus masina pe o rampa si am suflat cu un compresor pe dedesupt,pe furtunul de scurgere al condensului .Sa auzit cum circula aerul ,erau cateva frunzulite ,filtru de habitaclu era imbacsit rau tinand cont ca-l schimbasem de 6 luni .Nu merg cu masina pe camp ci doar in oras .
Ieri a plouat toata ziua si toata seara ,iar dimineata cand am ajuns la masina am constatat ca era apa pe pragul din dreapta fata si spate ,iar in spate dreapta baltea apa.Initial m-am gandit ca poate chederele nu sunt bune si trebuie inlocuite ,dar vad aici si pareri cum ca s-ar scurge pe la suruburile de la fata usii .
Mai aveti vreo sugestie in rezolvarea problemei ?Mai are pe undeva scurgeri de apa masina care sa fie infundate ?
  • Timoftel Dorin

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Multumesc ,pare o solutie foarte buna ,am sa ma apuc de treaba .Dupa cele descrise sigur pe acolo vine apa ,la mine numai pe partea dreapta fata spate e problema cu apa pe prag .
Inca o intrebare ,acum cu uscarea presului cum ati rezolvat ca la mine e imbibat tare cu apa ,as vrea sa incerc cu aparat de dezumidificat ,sa-l bag in masina si sa-l las sa mearga o zi intreaga ,ce ziceti ?
  • Timoftel Dorin

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Revin cu update.Am dat jos fetele la usi fata si spate,pe fata era umed in dreptul bozei,garnitura de cauciuc era tocita,am sters si pus silicon si strans la loc[/img][/imglb]

,pe spate era totul uscat ,totusi am scos difuzorul si am bagat si apolo silicon .Deci pe fata poate curgea apa pe la difuzor,insa pe spate nu am descoperit inca de unde a ajuns apa pe prag.Am mutat incuietoarea portierei cativa mm mai spre interior pentru a presa mai bine usa
,in ideea ca apa s-ar fi prelins pe undeva pe afara pe prag.Acum ramane sa merg la o spalatorie sa aspir apa din mocheta si apoi sa vedem daca mai ploua in interior.
Skip ads

  • Timoftel Dorin

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Salutare ,revin cu noutati ,am scos scaunul la pasager si bancheta mica din spate

am fost uimit de ce am gasit , in spate baltea apa ,nu putea fi trasa apa de acolo prin mocheta nici cu mama aspiratorului ,dara a fi ridicata iar in fata
rugina cat cuprinde .Am fost la o spalatorie si am tras cu un aspirator cat sa putut apa din pasla ,apoi am lasat o zi intreaga un radiator inauntru sa se usuce,verificat din 10 in 10 min sa nu ia foc pe acolo de la atata caldura .Dopul l-am scos eu acolo unde se vede gaura pentru a se scurge apa mai usor .Am curatat rugina si am dat cu un strat de vopsea ,apoi dupa ce sa uscat in proportie de 90 % am pus ziare si montat totul la loc .Peste o saptamana voi demonta sa schimb ziarele de dedesupt si sa vedem cum sta treaba .Am verificat si scurgerile de la parbriz
pe partea dreapta era infundata ,am scos ceva pamant
scurgerile sunt in spate la rotile din fata ,doar pe treapta era unfundat ,stanga era curat .

La parbriz am pus o banda de cauciuc ,pe interiorul capacului de plastic ,el avea un burete rocit inainte acolo ,si pentru o mai buna siguranta am dat si cu silicon sa etanseze bine garnitura de cauciuc ce calca pe parbriz .

Acum sa vedem prima ploaie .Am incercat sa scap de toate eventualele scurgeri ,ce mi-a mai ramas de verificat este radiatorul din interior ,dar nu am vazut modificari la antigel ...
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Au mama dar ce urat apa aia pe acolo...
PS: cum se "trage" carenajul cela? Eu am incercat azi vara sa il dau jos si sa spal cu furtunul dar nu am reusit. Am reusit doar sa cracanez portiunea de la prag si sa dau in sus cu jet dar as fi vrut o treaba de la a la z nu partial cat a mers jetul.
  • Timoftel Dorin

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor,vãd cã nu a mai postat nimic nou.De chestia aia trebuie sa tragi mai tare cã sa iasã,e prinsa in cleme.
Eu revin cu aceeași problema,de pare cã nu sa rezolvat.La prima ploaie mocãneascã a reapãrut apa pe prag,acum bãnuiesc cã intrã pe la locașul unde intra cablurile in portiera ,a mai scris cineva despre asta.Pun sã ancheteze și revin .
  • rider1

  • Mesaje scrise: 704
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salut. Si eu incerc de cateva luni sa descopar pe unde se scurge apa pe pragul dreapta fata. Continuam.
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Cea mai frecventa problema: etansare boxa fata. Apoi cheder, parbriz, ornament plastic parbriz dar astea nu iti pata de apa la usa ci iti imbiba toata mocheta...
  • rider1

  • Mesaje scrise: 704
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salut. Revin cu vechea problema, apa de pe prag. Azi am desfãcut fata de ușa. Garnitura de la difuzor pare ok, totuși o voi schimba. Se vede urma de scurgere pe la jumãtatea difuzorului în partea de jos. Ca sa pus fata de ușa la loc, trebuie sa lipesc pãrțile de plastic, toate sunt desfãcute. Ce lipici ar fi mai bun?
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Eu am folosit bison transparent rezistent la temperaturi inalte si scazute. In teorie orice adeziv de genul silicon pentru lipit sau bi-compus ar trebui sa isi faca treaba. Silicon sanitor uita-l... sau daca ai pistol de lipit cu tuburi de plastic foloseste acelea Smile Sa iti cumperi un tub intreg, fara presa sau clesti nu faci treaba buna.
Mai au la dedeman si clesti din aceia cu tija lunga si culisanti.
PS: sa nu te sperii, usa absoarbe mult silicon
https://www.dedeman.ro/orade...3632000/p/1021143
  • rider1

  • Mesaje scrise: 704
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Clești am, de la navomodele, acum sa nimeresc lipiciul bun.
Skip ads

  • spac
  • *
  • 6 mesaje
  • din 29 Nov 2014
  • Astra 2007 Z16XER
  • Hunedoara
  • spac

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Am desfacut si eu boxa fata dreapta am pus silicon si tot imi ploua (am pus silicon de motor negru sa nu fi izolat ?) Am gasit apa pe balamaua care tine usa deschisa pe trepte! O mai desfac o data si ma uit mai atent !
  • rider1

  • Mesaje scrise: 704
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
He he, eu tocmai am demontat fata de ușa și aștept sa ploua😜😜. Am lipit și boxa și pe masa și tot e apa pe prag. Acum stau cu fata de ușa desfacuta și aștept.
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
La ce vreme avem, nu o sa ai mult de asteptat🙂
  • rider1

  • Mesaje scrise: 704
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Cu apa de pe praguri am rezolvat. Disearã pun poze.
Acum am probleme cu stopul de frânã de pe haion. Intra apa pe sub el. Cum pot sã rezolv.? Poate sa lovit cineva și de problema asta.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Esti sigur ca intra pe la stop? Vezi sa nu intre pe la mufa sau pe la antena.
  • rider1

  • Mesaje scrise: 704
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Sigur pe la stop. Am fãcut probe cu apa. Am turnat doar pe stop. Probabil garnitura e dusã și nu gãsesc sa cumpãr. Ma gândesc sa etansez cu ceva.
  • rider1

  • Mesaje scrise: 704
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Am revenit cu pozele. Am taiat o fâșie de 5 cm dintr-un bidon de plastic. Am fãcut o margine de 1cm, la aproximativ 90°. Am crestat marginea respectiva din 2 în 2 cm. Am aplicat pe toatã lungimea un mastic sanitar. Capodopera am lipit-o pe interiorul ușii, încercând pe cât posibil, sa fac un cerc în jurul difuzorului. Apa curgea pe sub difuzor în fata de ușa. Eu am fãcut teste cu fata de ușa data jos. . Șuruburile difuzorului sa fie pe interiorul plasticului.
La ultimele 4-5ploi, nu a mai întrat nici o picãturã pe la praguri.
Acum încerc sa rezolv cu apa care întra pe la stopul de frânã.
Sper sa va ajute ce am încercat sa fac aici. Va ajut cu lãmuriri dacã e cazul.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Te-ai complicat degaeba la usi. Siliconul e destul daca e pus cat trebuie si nu la zgarcenie
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR