Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • tcp_fg

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Salut,
Pentru Astra H 1.6 benzina (motor Z16XER), stie cineva ce dimensiune trebuie sa aiba racordul flexibil de la esapament: 190 sau 200mm?
L-am gasit si simplu dar si cu niste "manecute" (portiuni de teava mai lungi in capete), cum e mai bine sa-l iau? Mentionez ca am gasit astfel de variante atat la 190mm cat si la 200mm.
Multumesc anticipat de raspuns!
Skip ads

  • GeKados

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Salutare,

Vezi ca exista piesa completa de la Bosal pentru motorul Z16XER (include racord flexibil + teava).

Sper sa te ajute.
  • tcp_fg

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Salut. Multumesc de sfat! Nu am insa rampa sa o montez eu si ma uitam dupa o solutie mai ieftina.
Am decis sa iau un racord 55*200 de la Asam. Va intra peste teava inainte de a fi sudata, pentru o mai buna prindere.
Cu stima.
  • OCEBE

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2012

  • Mesaj Privat
La astra H motor A16XER exista posibilitatea inlocuirii racordului (eventual si a unei portiuni de teava) fara sudura?
Skip ads

  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Din ce vad pe net teava si intrarea in racordul flexibil la masina ta are diametru de 50mm | si lungime 200mm (il masori pe cel de pe masina am vazut ca sunt si de 190mm la mine au pus de 200mm)
Mergi intr-un service si cere o oferta te rezolva ei si cu sudura... fara sudura cum vrei sa il prinzi?


Sau cumperi racordul la piese auto si cauti pe cineva - sa il sudeze.
La mine a ramas teava mai scurta 2-4cm... poate o prelungire ajuta mai mult (sa nu le simti lipsa.)
Cum sunt racordurile acelea cu prelungire poate ajuta mai mult.


Cere si o oferta de "Teava de esapament" daca este mai comvenabil o schimbi cu totul.

Si asigurate ca este racordul si nu altceva toba sparta etc....
  • OCEBE

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Ieri am fost la revizie si luandu-mi hartiile la plecare, la "alte constatari" am vazut treaba cu racordul flexibil 200/50 (e drept ca mi s-a parut mie ca de vreo doua zile zgomotul esapamentului e o idee mai gutural). Intrebandu-i daca nu -l pot inlocui au zis ca n-au pe stoc dar daca doresc trebuie sa faca comanda.
Cautand informatii despre racord flexibil, am vazut ca cel de tipul 200/50 se prinde prin sudura (lucru pe care vreau sa-l evit) dar exista si racorduri cu tot cu tevi dar mi-e neclar daca la un astfel de racord se elimina sudura la montare.
La piese auto au un racord (ID # 567651035) care pare a se potrivi (asta daca poza e reala): la un capat are o flansa (care sigur se prinde cu suruburi) iar la celelalt capat are o portiune evazata in care se introduce teava existenta. Intrebarea mea e daca fixarea acestui capat evazat se face prin sudura sau strangere prin colier (ori ceva similar).
Intrucat nu schimb in fiecare zi racordul, nu conteaza un eventual ban dat in plus daca pot evita sudura.
  • OCEBE

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Fiindca pretul unui racord cu tot cu tevi s-a dovedit prohibitiv, pana la urma am fost nevoit sa accept sudura unui racord 200/50 (275 lei toata distractia fata de peste 1500 lei, cat ar fi costat cealalta varianta).
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,133
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
http://www.autokarma.ro/pie...Racord%20evacuare
Skip ads

  • RDamian878

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2017

  • Mesaj Privat
Salut. Foarte urgent. Stie cineva dimensiunile racord flexibil opel astra h 1.4 benzina an 2005. Sunt mai multe dimensiuni si nu stiu ce sa aleg. La magazin mi-au spus sa vin cu dimensiunile racordului. Multumesc
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Ce motor ai sau mãcar puterea?
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Ai putea sã iei așa ceva:
-are diametrul potrivit 45mm;
-are un preț bun, zic;
- e mai lung, are 300mm, dar se poate scurta pânã la 200mm, dupã nevoi.


  • RDamian878

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2017

  • Mesaj Privat
Motorul este de 66kw Z14XEP cred ca o sa merg pe varianta de mai sus cel de 300 mm. Va multumesc
Skip ads

  • adilica

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 X14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2018

  • Mesaj Privat
RDamian878 a scris:Salut. Foarte urgent. Stie cineva dimensiunile racord flexibil opel astra h 1.4 benzina an 2005. Sunt mai multe dimensiuni si nu stiu ce sa aleg. La magazin mi-au spus sa vin cu dimensiunile racordului. Multumesc

Salut. Ce racord ai luat pana la urma si cum ai procedat cu montajul. Tot 1.4 (90cp) am si eu si nu stiu ca sa aleg. Multumesc.
  • RDamian878

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2017

  • Mesaj Privat
0766588749 cand poti suna sau adauga nr pe whatsapp si iti dau detalii. In general cam astea sunt dimensiunile pentru masina...https://m.autopieseonline24.ro/ernst/1142389...mare grija ce cumperi eu am avut probleme cumparand un racord necorespunzator. Daca nu l-ai schimbat de cand ai luat masina iti recomand si varianta 320 mm lungime, restul dimensiunilor raman la fel doar lungimea difera...are un adaos de teava care se poate taia pana la dimensiunea de care ai nevoie astfel nu risti nimic. Montajul a fost 60 ron dar pretul difera de service-ul unde il sudezi. Uite si varianta 320 mm https://m.autopieseonline24.ro/ernst/1142395
  • adilica

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 X14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2018

  • Mesaj Privat
@ RDamian878; Multumesc mult!
  • Angelgri

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Salutare! Am fost cu masina la mecanic sa schimb pivotii si cand a urcat-o pe elevator mi-a aratat ca e rupt si racordul flexibil cel dupa catalizator. Mi-a recomandat sa imi cumpar doar racordul si sa merg undeva sa mi-l sudeze cu argon. Am gasit cu 150 lei tot segmentul, mi-am cumparat preventiv si piulitele termice, garnitura de etansare si colierul de strangere, am pus-o pe canal, am avut nevoie de: perie de sarma, spray wd40, cheie de 12-13 (piulitele de pe masina erau de 12 iar cele noi de 13, cu aceeasi dimensiune la filetul interior), cheie de 22 ptr senzorul lambda 2, un mops de tevi si multa rabdare. Am reusit sa desprind usor piulitele, munca multa a fost la scoaterea tevii din lacas, noroc cu mopsul, am invartit de teava si a iesit pana la urma. Senzorul lambda 2 l-am scos foarte greu, m-a ajutat cineva cu o lampa de sudura cu butelie, incalzind zona...altfel nu reuseam.
Nu m-as fi chinuit sa schimb singur segmentul dar mecanicul m-a refuzat categoric, insista sa ma duc sa imi taie teava sa sudez doar racordul. Cel de pe masina era de 20cm lungime, cel de pe segmentul de teava cu totul e de 15cm.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR