Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • ury
  • *
  • 8 mesaje
  • din 06 Nov 2012
  • Frontera 1996 2.8TDI
  • Neamt
  • ury

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Frontera 1996 2.8TDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2012

  • Mesaj Privat
YO7GOQ a scris:SALUT! te pot ajuta cu piesa din poza.pret 80ron.piesa nr.5.


Scuze ..nu am mai avut rabdare sa citesc totul si am ..... Embarassed ....daca il mai ai 0747817161 ..........
Skip ads

  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Nu stiu cum ar putea rezolva problema piesa aia, dar daca incerci, spune-ne si noua rezulatu... ca noi ne chinum in n'shpe feluri si nu rezolvam usor iar voi va bazati pe " kitul" asta de reparare MRL...
  • YO7GOQ

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2011

  • Mesaj Privat
salve. da-mi un telefon si-ti trimit gratis o piesa .0765490736. numai bine
ury a scris:
YO7GOQ a scris:SALUT! te pot ajuta cu piesa din poza.pret 80ron.piesa nr.5.


Scuze ..nu am mai avut rabdare sa citesc totul si am ..... Embarassed ....daca il mai ai 0747817161 ..........

  • bogdan fronteristu'

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
am citit tot topicul asta si nu am inteles totusi un lucru. sper sa nu ma injure lumea ca intreb.
am si eu celebra problema cu trosniturile in 4X4 cand da de greu.
din ce a zis Stelea la un moment dat , inteleg ca daca scoti arcul gros (acela care decupleaza) s-ar rezolva problema "romaneste" prin cuplare permanenta.
lucrul pe care nu-l inteleg e urmatorul: daca cuplez permanent MRL-ul automat(prin metoda romaneasca) se invarte cu planetara cu tot, dar asta nu inseamna ca masina merge in 4X4 permanent nu? adica, eu, la cata mecanica NU stiu ma gandesc logic ca, cuplarea dintre planetara si grup (cred) se face din manetuta mica de la bord. asadar mie o sa mi se invarta planetarele cu mrl-uri cu tot dar fara a cupla in grup decat daca dau eu din maneta.
daca ce zic eu e corect (astept confirmari/infirmari), atunci cam care ar fi impactul invartirii continue a rotilor din fata asupra planetarelor? s-ar termina foarte repede ca nu-s proiectate sa se invarta non-stop sau ar tine cam la fel ca la celelalte masini care au tractiune fata si li se invart planetarele continuu?
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Se vor uza mai repede, dar nu imediat. La modelul B se invart tot timpul, si la alte modele.
Si DA, daca nu cuplezi si din maneta, esti 4x2
  • kriu

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Omega 2003 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2007

  • Mesaj Privat
finul meu, doru (coleg si de forum) a mers cu mrl-urile sudate aproape 2 ani.
planetarele au rezistat bine, dar s-au rupt burdufele ( merg la fix de cielo), se vira putin mai greu, si, cel mai important, consumul creste putin, pentru ca se invart continuu planetarele, grupul fata, cardanul fata, si o parte din cutia de transfer...
cred ca cel mai indicat ar fi sa-ti iei niste mrl-uri manuale, chiar daca sunt mai "incomode"
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
lasati-le p-alea automate,ca sunt bune...
Daca tot am mai strans rulmentii fata un pic,am facut si cateva poze cu vestita "saiba de aro".Care de fapt nu e de Aro,ci de la nu stiu ce utilaj agricol

Era ca un soare,de jur imprejur,dar s-a rezolvat cu polizorul.La fel de bine cred ca puteau fi lasate si intregi,important e sa treca pe acolo lubrifiantul.Cele doua chestii din interior intra pe canalele respective,peste siguranta rulmentului,cum se vede in poza de mai jos



Daca se intampina probleme la bagarea sigurantei pe planetara,se insurubeaza un surub de 8 mai lung,si se trage de el.

Cam asta ar fi.Saiba in imagine are cam 1.3-1.5mm grosime.
Le am de 3 ani si nu au facut niciodata vreun "TZAK" sau ceva,chiar daca am mai strans rulmentii de 2-3 ori pana acum.
  • aurel82

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Frontera 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Salut colegi, aceiasi problema cu trosniturile o am si eu dar la mine a cedat planetara stg si de acolo vine zgomotul, pana nu o schimb nu pot afla, dar mai astept un pic sa imi iau o masina doar pt piese Smile
Skip ads

  • DjWaren

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Frontera 1997 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Are cineva un set de MRL Automat de vanzare? si Stricate ! Vreau sa le sudez... sa am pe cand ies la plimbari... le pun alea... si am terminat dureaza 20 de minute schimbatu:D
  • bogdan fronteristu'

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
am eu unele. unul trosneste si altul nu stiu daca e din motaj sau trosneste de la el - e luat de la fratele lui Adrei - Dani. daca nu gasesti alta solutie ...
  • Black1e

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Frontera 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Exact aceeasi problema o am si eu la un Frontera B 2.2 Dti 85 kw..Numai ca la mine e mult mai rau.Cand ii dau 4x4 sare si NU mai merge bagata nici in viteza (ca si cum nu ar cupla nici ambreiajul).Help!
  • DCalin

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Buna ziua am si eu o intrebare legata de MRL .Vreau sa le schimb pe manuale si cad am desfacut capacul de pe cele automate nu am gasit siguranta ce intra pe capul planetarei ,doar un surub cazut in capac cu niste saibe pe el .Intrebare: daca le montez pe cele manuale acea siguranta de pe capatul planetarei tot necesita montata ?
Va multumesc !
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Nu. La cele manuale vine o alta siguranta, mai mare, iar canalul de siguranta este pe canelurile planetarei.


  • DCalin

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru lamuririle primite ,sunt foarte la obiect .Revin totusi cu inca o intrebare ai putea sa-mi spui ce dimensiuni are acea siguranta ?
  • Georgescu Cristian

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Frontera 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Masoara diametrul capului de planetara, poti aprecia si din ochi, iei doua, trei marimi apropiate, si trebuie sa mearga una, sunt ieftine. Sa fie de exterior.
  • DCalin

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Va multumesc pentru ajutor.Le-as fi pregatit toate piesele, pentru atunci cand mergi la mecanic, sa nu tot fac naveta atelier, magazin si retur.Pentru aceea am intrebat de dimensiuni ! Va multumesc oricum .
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Canalul pt. MRL manual are 25,8 mm, iar pt. cel automat 18,8 mm.Deci, siguranta se i-a mai mica.
Insa, canalul de siguranta trebuie sa fie bun, sa nu fie tocit sau tesit ca in poza:


  • DCalin

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Va multumesc din nou,sper ca operatia sa fie o reusita ,revin dupa finalizare.
  • San San

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Alba
  • Masina: Frontera
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Buna ziua, cumpar set mrl manuale Frontera A 2,5tds. Sau unul automat sa.l sudez. Stima!
  • San San

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Alba
  • Masina: Frontera
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Am rezolvat problema.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR