Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Caroserie
  • cybermind

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Salutare,

se pare ca timpul aduce necazuri pentru mecanismul de decapotare de pe Astra Bertone, pe care il credeam, pana de curand, impecabil.
Are 2 mari probleme pe care cu sau fara ajutorul cuiva care le cunoaste o sa le rezolv, si o sa postez periodic rezolvari, dar as fi recunoscator celor care impartasesc din experienta lor cu decapotarea.

Decapotarea la masina mea se face cu inchizatoare manuala (capota e semiautomata) in sensul in care am o maneta in dreptul oglinzii retrovizoare pe care o rasucesc pentru a ridica capota. De aici, cu frana de mana trasa si butonul de decapotare, in 1-2 minute toata prelata intra in magazia ei de deasupra portbagajului.

Cele 2 probleme:
1. senzorul de "capota inchisa" - e o chestie electronica din caroserie de deasupra parbrizului, care face contact cand are ea chef. Nu stiu exact ce are, poate e cam tocit butonul... Dezavantajele cand nu face contact sunt: 1. nu se armeaza alarma. 2. nu mai cupleaza dezaburirea lunetei.

2. S-au rupt cablurile care blocau "mini"-portbagajul in care intra prelata. Am vrut sa le cumpar noi, dar costa min 350 lei bucata. Nu faceti prostia asta! Se gasesc din dezmembrari si puteti da bani mult mai putini.

Acum, problemele exacte care genereaza situatiile de mai sus sunt descrise de OPCOM:

--------------------------------------
Total number of fault codes: 10

B0966 - Buzzer, Low Input
(02) - Not present

B1010 - Invalid State
(00) - Not present

B1321 - Trunklid Lock Motor, Circuit Open in Open Mode
(04) - Not present

B3672 - Trunklid Lock Motor, Circuit Open in Close Mode
(04) - Not present

B3673 - Rear Power Windows, Circuit Open in Down Mode
(04) - Not present

B1318 - Front Power Windows, Circuit Open in Down Mode
(04) - Not present

B1300 - Hallsensor Header Latch, Circuit Open/ Low Input
(04) - Present

B1319 - Rear Power Windows, Circuit Open in Up Mode
(04) - Not present

B1000 - Replace Electronic Control Unit (ECU) - Hardware Failure
(00) - Not present

B1317 - Front Power Windows, Circuit Open in Up Mode
(04) - Not present

--------------------------------------

Stie cineva de aceste erori? Le-ati mai intalnit? Aveti solutii pentru ele?
Eventual ce senzor unde e, sau ce trebuie schimbat sau reparat...
Skip ads

  • Lorand

  • Mesaje scrise: 1,375
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 X14SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Hai maine la intalnire la polivalenta de la 19.00 , mai facem o diagnoza si vedem care-i problema.
  • uscat_17

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2011

  • Mesaj Privat
ce an este masina ta?

am si eu un bertone 2001 dar la mine este electrica si din cheie deci nu deschizi prima data cu mana merge singura daca ai nevoie de ceva pa la decapotare de la porbagaj te ajut ca eu o dezmembrez

Folositi va rog frumos butonul 'modifica' este activ timp de 60 de minute de la postare.
edit by StefanTolos

02.04.2011 23:20:44
  • cool4gaborw

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Olt
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
va salut,mi-am luat un Bertone 2003..si am verificat uleiul stiind cum sunt!si e aproapre la minim... deci...
CE ULEI imi trebuie...si cam cum se face SCHIMBU`.sau ADAOS-ul?

mersiii Very Happy



Skip ads

  • cool4gaborw

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Olt
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
oare sa fie bun ATF 220 ?asa am inteles din cate am gasit pana acum:(
  • OLIMP

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Moldova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor am si eu o problemã cu softtop'ul meu sunt 7 griseli, apoi le sterg, dar cind deschid softtop, earã apar. cine poate sã mã ajute?

  • gogea

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Salut ! Detin si eu cabrio din 2003 cu decapotare electrica ,dar am o mica (mare) problema .. cand incerc sa actionez decapotarea se aude un bip-bip-bip si nu se intampla nimic ... acest lucru se aude si cand las frana de mana jos.. am pus-o pe tester si mi-a dat mai multe erori dar cauza cica ar fii tensiunea scazuta si un senzor unde se imbina plafonul de parbriz ..aveti idee de la ce ar putea fii mai exact si unde se afla senzorii..
  • floricanu

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2002 bertone Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2007

  • Mesaj Privat
salutare... aceasi problema am si eu cu decapotarea....se aude un bip si nu se intampla nimic....am pus testerul si aceleasi erori ca cele de mai sus am gasit... aveti idee de la ce e...singurul care ma gandesc ar fi senzorul acela de deasupra dar nu reusesc sa ajung la el si nici manual nu am reusit sa o decapotez
va multumesc
Skip ads

  • ANicolaeCristian

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Salut si scz daca nu am scris bine aici Dar as avea nevoie de putin ajutor.
Am un opel astra g cabrio astazi am vrut sa o decapotez si nu mai vrea
Am tras frana de mana, tin butonul apasat si nu se intampla nimic, se aude un "piuit"de 6 ori si nu se intampla nimic
Mentionez ca vara ce a trecut a mers decapotarea
Ce as putea sai fac? Va multumesc frumos.
Sanbata dimineata am gasit geamul ala mic dupa spate spart o avea vro legatura cu decapotarea?
  • tochi26

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Salut baieti.
Va multumesc de primirea in clubul vostru. Am o problema la o astra g cabrio, am decapotato si nu am reusit sa o inchid...am fortat un picut si am vazut ca la o balama in fata s a rupt ceva la inchidere...si totusi nu am reusit sa o inchid si am lasato deschisa...in cluj napoca o persoana care sa se ocupe de asa ceva as gasi. Imi puteti recomanda?! Multumesc
  • DBruca

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Salut. Am și eu o problemã la un Opel Astra g cabrio din 2003
Am avut uleiul la minim de la decapotare și l-am înlocuit cu unul de direcție ( tot hidraulic) a mers puțin timp dupã care doua zile nu am umblat la mașinã deloc și acum nu mai funcționeazã.
Prima data când sa între prelata in suportul de lângã portbagaj se auzea (bip-bip) dupã ce am mai lãsat-o putin, cam a 3-a încercare, când se decapoteazã, pleca cam circa 3cm de la parpriz si dupã (bip-bip)
Tind sa cred ca sigur uleiul este problema. Știți cumva ce ulei pot folosi? Mulțumesc!
  • LLaurentiu771

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Salut sunt nou pe aici mã poate ajuta cineva cu o problemã la decapotare opel bertone cabrio 2001 1.8 când apãs pe decapotare imi bipãie am pus testarul pe ea si mi a dat 2 erori
B1301-(4) SENZOR HALL cap fixare faþã-tensiune micã prezent
B1302-(4)semnal slab/circuit deschis senzor hall la inchidere distribuitor-prezent.
Stie cineva ce e senzorul hall? MULÞUMESC!
Skip ads

  • CPetre560

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2020

  • Mesaj Privat
Salut ! De curând am o problema la decapotare opel astra g cabrio. Cand deschid masina se aude un bipait de cateva ori si portbagaju nu se mai deschide din inchidere centralizatã. La fel se aude si cand închid masina. Acelaș bipait se aude si cand incerc sa decapotez masina. Stie cineva care este problema ?
  • Acidutzu

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Cred ca ai defect un senzor de pozitie capota portbagaj (nu stiu cum e instalatia electrica la modelul tau); sau eventual un cablu rupt la un senzor.
Avand in vedere ca portbagajul nu se descuie din inchidere centralizata (probabil din cauza defectului) calculatorul crede ca portbagajul este deja deschis.
Incearca sa verifici vizual senzorii de la portbagaj si firele care duc la ei. Cauta eventual o schema electrica.
este posibil sa te ajute si o testare cu OP-Com-ul.
  • CPetre560

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2020

  • Mesaj Privat
Da este posibil sa fi asa... o sa pun un testar pe ea. Mulțumesc!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Caroserie

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR