Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Vezi ca...

1 - Ceasuri bord diesel
2 - Ceasuri bord Benzina

Daca ai Z16XE iti trebuie ceasuri de benzina.
Compara ceasurile din poza si o sa vezi: - ca atat cel de turatie cat si cel de viteza nu sunt la fel.
Skip ads

  • Alecs Adrian

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Am inteles, multumesc frumos T.Ion
Cred ca ceasurile pe care le am pe masina sunt un hibrid Smile
Turometrul meu se duce in 7000rpm. In fine, revin cu o poza Smile

Consluzie: Trebuiesc schimbate cu unele "compatibile" - de aici poate fi si problema mea?
  • Alecs Adrian

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Am revenit. De data aceasta cu pozele ceasurilor achizitionate conform specificatiilor masinii. Inainte, intradevar erau niste ceasuri total aiurea, montate de pe o Zafira. In fine, ceasurile de pe masina sunt cele din poza. Problema mea este urmatoarea: nu-mi merge kilometrajul, dar... in momentul in care virez, acum tinde sa urce, cum indrept, cade ca bolovanul... sa fie problema si din cablul electric ce face legatura intre butuc si... unitatea abs, probabil? ABS-ul nu-mi sta aprins si functioneaza fara probleme...
  • Alecs Adrian

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Nu are nimeni nici o idee?
Skip ads

  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
ai cautat un electrician auto?
problema ta se rezolva la,,,fata locului,,,
  • Alecs Adrian

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2015

  • Mesaj Privat
E greu cu electricienii prin zona Smile
Ma gandesc sa-mi caut un cablu. Al meu am observat ca are ceva urme "ciudate" pe mufa care ar trebui sa intre in butuc.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
verifica cablul de la ABS de la roata stanga si mufa acestuia. pe acel cablu sunt la tine problemele. Roata stanga este cea responsabila la Astra G cu viteza si kilometrajul. Daca ridici roata stanga de pe pamant pe un cric sau elevator vei vedea ca da eroare de ABS.
Verifica mufa de la ABS si firele ce tin de ea din pasajul rotii stanga. Succes
  • Alecs Adrian

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2015

  • Mesaj Privat
mickyboy: multumesc pentru sfaturi. Problema este ca am schimbat cablul de la butucul rotii pana la mufa aia intermediara. Din pacate, nu s-a remediat problema mea Sad

PS: am uitat sa mentionez ca unitatea ABS este schimbata. Martorul de ABS tot stins este. Sa verific si cablajul rotii dreapta? Ceasurile trebuies legate cu ajutorul calculatorului? Trebuiesc imperecheate?

Merci
Skip ads

  • viorel cta

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Salut.Am si eu o problema la un astra g,nu merge kilometrajul si nici nu inregiztreaza kilometri parcursi,m-am uitat dak este firul rupt la senzor si nu este,la mufa nu este nici o problema!Dupa un minut de mers se aprinde in bord becul cu masina si cheia!Dak merg la tester imi va spune care ar fi problema?
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
tu ai probleme cu senzorul de ABS din butucul rotii stanga fata sau firele care duc la unitatea de ABS. Verifica tot circuitul si daca nu se vede nici o problema pe fir atunci sigur este din rulmentul care este cu tot cu ABS din roata stanga fata. Succes
  • CS25RDD

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2015

  • Mesaj Privat
[quote="lucilk"]Am o problema cu kilometrajul la masina:

Nu merge deloc ,toate acele stau jos și nici display-ul care aratã kilometri totali nu aratã !stiti vreo soluție ?ce as putea sa ai fac?am curãțat și mufa tot,ledurile merg in schimb nu mai afișeazã nimic !astept rãspunsurile voastre !
  • sergiu8830

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Va salut, domnilor.Am un Astra G, 2 tdi, 2001 si nu mai merge odometrul.Merge tot la ea, vitezometrul, turometrul, apa, etc.Afisajul digital in schimb este dus.Ce solutii am pentru a-l repara? Va multumesc.P.S- rulmentul fata stanga cu tot cu senzor ABS este nou
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daca nu ai umblat la iluminat schimba becul, baga o lanterna si vezi daca apare ceva pe afisaj.
  • Lao

  • Mesaje scrise: 633
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Se paote schimba doar senzorul ABS fara a fi nevoie si de butuc cu rulment. E ceva de munca, dar se face.
  • sergiu8830

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Ieri am desfacut panoul de sigurante, am verificat siguranta nr 13 care corespunde afisajului digital si este ok.Cu o lanterna am luminat afisorul si se vad cifrele.Tot caut pe youtube cum sa demontez bordul ca sa schimb becul, se pare ca el este de vina insa nu am gasit nimic relevant
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Alecs Adrian a scris:Salutare tuturor!
Am si eu o intrebare: In cazul in care ceasurile de bord nu sunt compatibile (am auzit ca exista si varianta asta) exista posibilitatea de a nu-mi indica viteza?
Merci


viteza o indica dar s-ar putea sa nu fie reala. poti testa cu un GPS conectat in paralel si vezi cat este diferenta. in mod normal viteza de pe ceasuri este cu 5km/h mai mare constant raportat la viteza cu care se circula cu condita ca pe masina sa fie puse cauciucurile date de producatorul masinii
  • DNistor

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2018

  • Mesaj Privat
Salut! Nu imi mai merge acul la kilometraj..in plus s a aprins si martorul" masina cu cheie ".. sper ca m am exprimat bine
  • eugen 24

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Sall am intampinat o problema cu kilometrajul la un astra g an 2001 motor 1.6 16v am lovit masina am reparato am fost nevoit sa i schimb plansa d bord si nu imi mai functioneaza kilometrajul toate becurile sunt stinse abs functional numai ca nu i dau d cap la kilometraj am fost cu ea la o gramada d asa zisi mecanici electricieni testere peste testere peste tot imi da lipsa semnal stanga fata am schimbat rulment am zic ca na poate i defect am schimbat pompa abs tot nu merge daca exista cineva care ar putea sa ma ajute cu vreo informatie ca mam saturat sa tot umblu p la electricieni si mecanici si sa schimb piese multumesc
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
probabil ca ai firul intrerupt undeva dar trebuia sa ai si ABS aprins... deci la tine un electrician poate verifica si sa iti dea o solutie. verifica si toate sigurantele sa fie bune...
  • eugen 24

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2011

  • Mesaj Privat
O sa schimb si instalatia electrica de pe ºasiu incerc si asa
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR