Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • Heb65

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Salutare. De ceva timp tot caut pe forum si nu am gasit nicaieri un tutorial facut pentru curatarea galeriei de admisie pentru Z19DTH(am gasit pentru Y20DTH dar difera motoarele din ce am avzut in poze). Am gasit pentru clapete si pentru EGR,...foarte folositoare. Daca ma puteti ajuta cu un link ceva, sau sfaturi. Multumesc. As vrea sa fac aceasta operatiune deoarece nu am facut-o niciodata si masina are 165.000 km. Am curatat doar egr-ul aproximativ de vreo 2 ori pana acum si la reprezentanta mi-a fost schimbata clapeta acceleratie pe la 60.000km pe garantie.
Multumesc.
Skip ads

  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Nu prea se curata, de aia nu ai gasit tutorial, ci se SCHIMBA !
Problema admisiei la Z19DTH nu este numai depunerile ci jocul clapetelor, jocul tijei Swirl, defectarea actuatorului,...

CristianTM.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Nu se curata pentru ca e prea multa munca. Trebuie desfacuta distributia.
  • Heb65

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Sa inteleg ca e suficient sa ma rezum in continuare la curatarea egr-ului si eventual a clapetei acceleratie daca este nevoie? La mine a dat roade de fiecare data curatarea EGR pentru intreruperi f mici de putere intre 1900-2200rpm. Clapeta nu am curatat-o niciodata.Ma speriasem la ce am vazut prin poze cu galerii murdare si ma gandeam ca nu i-ar strica...
Skip ads

  • VN01SIG

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2012

  • Mesaj Privat
salutare, am observat ca intradevar nu este nici o discutie despre curatarea galeriei de admisie, dar dupa cateva discutii cu cativa baieti pasionati de tunnig pe la motoare si remedierea micilor inconveniente ( pret galerie admisie daca trebuie schimbata din cauza clapetelor) daca se da jos am inteles ca se scoate tija cu clapete, fiind de aluminiu se sudeaza niste dopuri, dar se lasa in continuare actuatorul pt a nu da eroare in bord si pe tester, si masina merge fara probleme, am inteles ca sudand dopuri pe admisie in locul clapeteleor, se poate sa aiba o foarte mica vibratie, dar care nu se simte si nici nu afecteaza in vreun fel.
eu am curatat EGR-ul si TB(THROOTLE BODY-CLAPETA ADMISIE) si a rezultat ca functioneaza bine dar se poate si mai bine, inca mai am o mica problema si anume da fum la plecarille mai sportive cu toate ca are filtru de particule si nu ar trebui. sper sa remediez si problema asta!
stiti cumva ce ar putea fi?
stima!
  • VN01SIG

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2012

  • Mesaj Privat
salut, pare destul de nasoala problema ta, daca vrei iti pot recomanda vreo 2-3 mecanici de opel in focsani, pe la tine in braila poti merge la cristi, e la iesirea din oras, aproape de centura, iti pot da un nr de tel de-al lui dar el e mai mult pe tester.
stima!
  • Xul10
  • *
  • 8 mesaje
  • din 29 Apr 2017
  • Astra 2005 Z19DTH 150 CP
  • Arges
  • Xul10

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH 150 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2017

  • Mesaj Privat
CristianTM a scris:Nu prea se curata, de aia nu ai gasit tutorial, ci se SCHIMBA !
Problema admisiei la Z19DTH nu este numai depunerile ci jocul clapetelor, jocul tijei Swirl, defectarea actuatorului,...

CristianTM.


Voiam sa discutam mai mult despre jocul clapetelor , problema ce a aparut si la mine ... in rest totul este ok clapeta tija Swirl EGR etc...
Chiar nu se gasesc acele clapete separat sau chit de recnditionare ? Chiar trebuie sa cumparam alta galerie? Si nu inteleg cum adica , daca punem dopuri si clapa 2 nu este astupata si lasat motorasul sa functioneze nu mai da eroare in bord?
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Nu cumperi alta admisie. Anulezi clapetele si pui dopuri in locul acestora... tarod si 5 suruburi cu pasta blocatoare. Pace si tie.
https://www.clubopel.com/vie...p=1895870#1895870
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR