Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • christyanx

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Salutare.
Aceeasi problema am si eu la Astra h 1.4. Daca usa de la sofer este deschisa cand pun contactul acul indicator nu se misca deloc.,daca inchid usa acul urca si indica nivelul de benzina. Am crezut ca sunt de vina firele din burduf, le-am verificat si sunt ok. Am blocat broasca mecanic cu o surubelnita si surpriza acul indica nivelul de benzina.Mentionez ca pe tester imi da eroarea p0460. Careva cu o idee de la ce ar putea fi sau cum pot verifica traseul firelor (de la sonda la REC si pana la ceas)? Multumesc anticipat
Skip ads

  • christyanx

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Nimeni?
  • christyanx

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Salutare. Am rezolvat. Problema era scurt in REC datorita unui scurt al firelor din usi.
  • AMatei31

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Salut baieti. Am si eu o problema la al meu Opel. Am un astra H 1.9 120 CP. Problema este cu acul de la motorina. Cand am rezervorul la jumatate are perioade cand cade si imi apare in computerul de bord F... Dupa ceva timp isi revine si urca inapoi iar computerul isi face RANGE-ul inapoi. Cand am sub jumatate adica undeva la 10l de combustibil imi indica ok,sau daca am full-ul facut la fel indica corect.doar cand am acul pe la jumatatea rezervorului cade din mers, iar se ridica. Am mai intrebat cunostinte si au zis sa nu fie sonda litrometrica, dar cica vine cu tot cu pompa de motorina. Cine a mai intampinat problema asta, il rog sa imi dea un sfat ca nu as plati unde la 13 milioane pe pompa si sona... Va multumesc anticipat.
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Într-adevãr pare o sondã litrometricã deficitarã...dar nu ar strica verificatã și ea (un plutitor gãurit, poate...) și conexiunea ei (un fir/contact cu probleme)...
În altã ordine de idei, pare cã sonda este atașatã suportului pompei de combustibil, dar o lãmurire ”lãmuritoare” ar putea rezulta dacã dai un VIN...
  • AMatei31

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Am facut o programare la service pt joi si o sa revin cu mai multe informatii despre problema depistata. In alta ordine de idei, are cineva idee daca la Opelul meu vine sonda litrometrica impreuna cu pompa de motorina sau o pot schimba separat. Va multumesc mult pentru ajutor.
  • christyanx

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Salut AMatei31.
In poza se poate vedea sonda litrometrica care se poate demonta si înlocui. Poza cu sonda este de la 1.7.

  • Damedeo

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2019

  • Mesaj Privat
am de putin timp o corsa D 1.4 benzina.am facut un full de benzina(cca 11 litri)dar indicatorul din bord a ramas in aceasi pozitie(undeva la trei sferturi din rezervor).care poate fi cauza?
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Cel mai uzual, un plutitor semi-înecat...cu combustibil în el.
  • Damedeo

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2019

  • Mesaj Privat
S-a rezolvat.A revenit treptat pe pozitia full
  • dan costea

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 x14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2010

  • Mesaj Privat
posibil ca masina dvs sa fi vazut destul de rar plinul facut,si ca urmare zona respectiva de pe potentiometrul sondei litrometrice sa se fi acoperit cu ceva oxid.Dupa cateva culisari in zona respectiva contactul se curata si revine la normal, asa cum s-a intamplat .
  • Damedeo

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2019

  • Mesaj Privat
posibil
Skip ads

  • FMuresan325

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2023

  • Mesaj Privat
Salut Iulian. Cum ai rezolvat problema cu inițiatorul de combustibil?Mulțumesc frumos!
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Bun venit la CO!
Când te adresezi cuiva de pe forum, ar fi bine sã te adresezi cu numele lui complet de pe acest forum, altfel lași loc de confuzii...deci care Iulian?!
Când spui ”inițiator de combustibil” la ce nãzbâtie te referi?!
  • Dandrei899

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2007 zdtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2023

  • Mesaj Privat
adr1an_id a scris:Salutare, revin si eu cu aceiasi intrebare, poate sa imi spuna cineva unde se afla mai exact senzorul de combustibil?


sub bancheta din spate
  • GBulzesc

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Timisoara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2023

  • Mesaj Privat
Bună am și eu o problema la un opel asta h motor 1,7 cdti din 2005, de când am cumpărat-o nu îmi indica deloc nivelul la combustibil și îmi pâlpâie becul ca și cum nu mai am nimic în rezervor.
M-am luat cât m-am luat după range dar a venit frigul și nu mai îmi indica nici ala bine, acuma îmi arata 280km, nu merg nici 50, 100 de km și îmi scade foarte repede plus de asta mi-a crescut consumul la 8% de la 6,30% nu știu de e de făcut dacă ma poate lamuri cineva.
Mulțumesc
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,469
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Schimbă litrometrul!
Faci plinul, resetezi kilometrajul și la fiecare 400 de km treci pe la peco și resetezi kilometrajul.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR