Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • deleted-89762

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2013

  • Mesaj Privat
buna,buna ,am si eu problema la inchiderea masinii mai exact la butucul din fata stanga,pe deschis se cam blocheaza butucul nu merge invartit dar cu putina insistenta si forta reusesc ,eu zic daca ii pun o inchidere cu telecomanda rezolv problema ?adica sa nu mai fiu nevoit sa bag cheia in usa si sa risc sa stau pe langa ea .mentionez ca masina are inchidere centralizata din cheie nu are telecomanda
Skip ads

  • negrea ionut

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 1996 1.6 16v EXEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema o am si eu..tot asa mi se blocheaza butucul de la usa stanga,,,pune oleaca de rezistenta dar daca fortez se deblocheaza!
  • deleted-89762

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2013

  • Mesaj Privat
vezi ca este un fel de spray care curata si deblocheaza butucul pe la mag .de piese auto,sper sa te ajute.multa bafta
  • Turleanu Modoran Dan

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1996 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Buna seara...... am si eu o problema la inchiderea centralizata, am un vectra b 1.7 td din 95. Masina se inchide si de deschide din cheie dar nu se inchide din telecomanda, partea cea mai ciudata e ca o pot inchide din cheie si deschide din telecomanda. Are cineva vreo idee care ar fi problema?
Skip ads

  • Tebuie Ovidiu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Va sault dragi opelisti. am si eu o problema...am o vectra b1 1997, usa dreapta spate nu se mai blocheaza si nici nu se deblocheaza decat manual. am crezut ca e motorasul din usa si am cumparat altul original de pe o alta vectra din dezmembrari si tot degeaba iar din cauza asta nu mai functioneaza nici telecomanda ca cica are cv senzor in modulul central, care nu premite blocarea sau deblocarea daca o usa nu functioneaza, va rog daca sa mai confruntat cineva cu problema asta spuneti-mi pot sa o rezolv eu sau trebuie sa o duc la un electrician? multumesc mult. stima....
  • dehelean

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Buna ziua, am si eu o problema legata de inchiderea centralizata, am un opel vectra caravan 1999 ...cand actionez butonul din telecomanda pe pozitia inchis se aude un zgomot la usa de la portbagaj dar numi inchide nici o usa...la fel se întâmplã si cand actionez cu cheia in usa....mi se deschide doar usa șoferului. ..ma puteti ajuta cu niste pareri?...Mulțumesc anticipat. ... 
  • Kinohop

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2012

  • Mesaj Privat
La mine problema a aparut din senin. Cand dau sa inchid/deschid masina nu se intampla absolut nimic, doar becurile de pozitii flameaza ca si cand s-ar deschide/inchide usile insa nu actioneaza nimic. Am incercat reprogramarea telecomenzii cu metoda contactului insa nimic nici un rezultat. Care sa fie problema? Un coleg priceput de prin IASI care sa ma ajute cu aceasta problema sau o recomandare ?
  • radu.preda

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Daca inchizi cu cheia, se inchid toate usile? Motorasul de la usa soferului este master iar restul usilor sunt slave-sclavi; daca el nu merge, atunci nici usile nu vor merge.
Skip ads

  • alecsionut

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2015

  • Mesaj Privat
va salut,sunt nou pe acest forum si nou posesor de opel vectra b2 2001 z18xe,problema este la usa din spate stanga nu se inchide electric,decat manual.am ajuns la mufa si vine curent.spuneti mi si mie cum pot scoate afara actuatorul nu reusesc deloc.desfac suruburile cele 3 de pe usa si dupa?,,,, multumesc
  • ADA_S

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Sunt posesorul unui vectra B din 2001 si am o problema cu telecomanda! Am schimbat bateria, verificat lipiturile ,contactele de pe butoane si tot nimic. Precizez ca LED-ul nu se aprinde deloc! Ce sfaturi imi dati, merita reparata sau trebuie inlocuita?
  • c@t@lin

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Salut! Si eu am o problema cu inchiderea centralizata si nu reusesc sa i dau de cap. Cand nu mi functiona telecomanda, puneam contactul, o resincronizam si functiona. Acum cand vreau sa fac resincronizare nu merge, apas pe butoane si nu se intampla nimic. Am intrat cu opcom, eroarea citita a fost telecomanda nesincronizata. Am sters eroarea, am intrat in meniul reprogramare, am sters telecomanda, am memorat o din nou si acum surpriza, masina doar se deschide din telecomanda, de inchis nici vorba. Nu stiu ce sa i fac. O fi telecomanda defecta, n am idee.
  • ciprian-sb

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1994 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Sal.se poate trage fir de la inchiderea centralizata a masini direct la butonu de avari? pt.a functiona semnalizarile la deschiderea-inchiderea usilor. fara sa instalez alarma? Mentionez masina este opel vectra b an 1997.
Va multumesc.
Skip ads

  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Ciprian , trebuie sa gasesti firele de comanda pt inchidere si deschidere din telecomanda , sa vezi ce ai pe ele ( plus - minus ) cred ca plus , apoi cauti releul de la avarie si legi firele la plusul bobinei releului , mai trebuie si niste diode acolo , pe fiecare fir atasat la plusul bobine cate o dioda care sa permita trecere curentului numai inspre releu altfel cad pui avaria din buton o sa o ia inchiderea razna ( o sa dea curent si in releu si in inchidere ) . E doar o idee ., nu am cautatsau verificat , dar in principiu cam asta e ideea . daca nu esti dibaci cu firele mai bine mergi la un service si iti pui totusi o alarma after mai ieftina . zic si eu . Cu respect !
  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
alecsionut Problema la stanga spate e des intalnita la Vectra b , inainte sa desfaci interiorul portierei verifica mufa si firele din mansonul de cauciuc dintre caroserie si portiera . O sa gasesti vreo 2-3 fire forfecate acolo pe care trebuie sa le repari cumva . daca nu e nimic defect (vizibil ) acolo va trebui sa masori cu un voltmetru ceva daca primesti tensiune pe comanda actuatorului , si de aici prin eliminare cablaj , mufe , modul , actuator ( care e cu toata incuietoarea aia de la usa ) . Dar mai mult ca sigur e din firele alea dintre portiera si caroserie . Stima !
  • petricavlad37

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Meriva 2009 x16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2010

  • Mesaj Privat
ciprian-sb a scris:Sal.se poate trage fir de la inchiderea centralizata a masini direct la butonu de avari? pt.a functiona semnalizarile la deschiderea-inchiderea usilor. fara sa instalez alarma? Mentionez masina este opel vectra b an 1997.
Va multumesc.

La butonul de avarie cãuta firul albastru,acolo legi firul cu o diodã.
  • olandezu

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Salut

Am pe a mea vectra b inchidere, dar cheie e separat de telecomanda si nu functioneaza.... as dori sa schimb modulul cu totu cu unu care are telecomanda incastrata in cheie
Se poate?
  • petricavlad37

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Meriva 2009 x16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Cautã în stâlp partea dreaptã sub plastice( la picioare pasager) dacã ai vreo cutie pe acolo,poate este defectã si o înlocuiești.
  • share2nirolf

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Salutare! Am si eu o problema la inchidera centralizata din portiera stanga (sofer). Am montat un modul aftermarket de inchidere/deschidere prin telecomanda si usa soferului nu actioneaza decat cu cheia, am schimbat si broasca, accelasi rezultat... si inca ceva :celelante usi se inchid si se deschid de la telecomanda doar daca apas pe tamburusul de inchidere deschidere de la sofer (mecanic). Mentinez ca masina n-a avut niciodata inchidere prin telecomanda. Va rog astept raspuns..
  • bordeianuionut

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salut colegi.
Am si eu o problema, am cautat pe net inclusiv pe aici pe forum si nu reusesc sa ii dau de capat la problema mea.
Am un opel vectra b si de vreo luna nu mai merge inchiderea centralizata din telecomanda doar din cheie. Am incercat sa sincronizez telecomanda si nu se intampla nimic. Am schimbat bateriile la ambele telecomenzi, am zis ca e de vina telecomanda dar nu merge cu nici una din ele (cea pe care o tineam de rezerva mergea sigur inainte sa se strice), in fine am incercat sa elimin toate cauzele si tot nimic.Am verificat sigurantele si toate sunt ok. Mentionez ca daca ii dau test din OP COM merge inchiderea si deschiderea. Am pus OP COM si imi apare la ambele telecomenzi eroare cheie nesincronizata.

Mai jos va dau masuratorile care le-am facut cu OP-COM poate e ceva ce imi scapa si este vreun coleg care a mai avut aceasta problemasi imi poate spune de la ce ar putea fi
Multumesc.

VAUX-COM 120309a - PC based diagnostic tool

Date and time>,03/08/2018. 19:1034

Workshop information:

Please add your workshop
name in the settings window


Selected model>,1997 (V),Vectra-B,Body,Central Door Lock

Control Unit:

KW82 protocol initialized.

ECU ID= MU,90464713,3595,4996,5196,001,1,

Part Number: 90464713
Alpha Code: MU
Production Date: 5196

Measuring blocks information:

Identifier,4
Remote Key,Inactive
Remote-Key Detected,Remote Key 2
Key Function Detected,Open
Prev. Detected Remote-Key (Previously),Remote Key 2
Previously Key Function,Open
Remote-Key 1 Status,Out of Range
Remote-Key 2 Status,Out of Range
Remote-Key 3 Status,Not Programmed
Remote-Key 4 Status,Not Programmed
Remote-Key 5 Status,Not Programmed
Driver Unlock Switch,Inactive
Driver Lock Switch,Inactive
Driver Door Lock Status,Open
Doorknob Unlock,Active 0V
Doorknob Lock,Inactive
Doorknob Status,Closing
Driver Door Switch,Open
Driver Door Status,Door Closed
All Door Switch,Open
All Door Status,Door Closed
Trunk Switch,Open
Trunk Status,Door Closed
'KEY-IN' Status,Off
Battery Voltage,0.0 V
CDLS-Motor Current (Central Door Locking System),11.8 a
CDLS-Motor Unlock (Central Door Locking System),Inactive 0V
CDLS-Motor Lock (Central Door Locking System),Inactive 0V
CDLS-Motor Deadlock (Central Door Locking System),Inactive 0V
CDLS-Status (Central Door Locking System),Open
Overflow Protection,Inactive
Turn Signal,Inactive 12V
Sun Roof/Window,Inactive 12V
Accident Sensor,Inactive
Last Use,Mechanical
  • cosminc2009

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2009

  • Mesaj Privat
salut!
la vectra mea problema sta altfel, de curand a inceput sa faca figuri adica inchiderea centralizata , mai exact , stand in interiorul ei si apasand butonul de pe portiera soferului se inchid toate yalele ca sa zic asa, apas butonul de deschidere de pe telecomanda, se deschid toate icuietorile insa daca vreau sa le inchid tot din telecomanda, nu vrea, nu ia comanda.
pe scurt , merge sa o descui dar nu sa o si incui !

am pus si op com,ul, s au facut sincronizari, pana la urma am schimbat modulul de inchidere cu unul de astra g + telecomanda cu tot caz in care a mers bine o perioada ( incuiat-descuiat din telecomanda) dar vad ca iar face figuri .
ceva idei ? mersi !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR