Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Racire
  • cata212

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Simptome:
Salutare, am o problema si o nelamurire totodata. 99% termostatul pt lichidul de racire e ramas pe deschis, temperatura motorului ajungand cu greu la 60 grade. Am pus un carton in fata radiatorului si deocamdata e ok acum. Nelamurirea este aceasta... Zilele urmatoare doresc sa schimb termostatul, iar la service unde am vorbit mi a spus ca trebuie un termostat si senzor. Am dat o cautare pe site urile de piese sa caut un termostat.. Am gasit termostat Behr(din ce am nai gasit aici pe forum e destul de ok), dar intrebarea e urmatoarea, termostatul din poze imi pare a avea un senzor, mai exista si alt senzor pentru temperatura care are legatura cu termostatul? Multumesc anticipat pt raspunsuri!
Cod(uri) eroare:
----
Model: Zafira
An fabricatie: 2008
Cod motor: z19dt
Skip ads

  • quick

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2018

  • Mesaj Privat
Pune o poza cu termostatul cu senzor ca-s curios si eu cum arata !
.......
Termostatul e termostat si nu are nici un senzor in plus ci doar "o palarie", un arc si o capsula cu un lichid/pasta termosensibila. Unele au si o garnitura cauciuc sub palarie (depinde de model)
De cele mai multe ori (dar nu obligatoriu) in corpul in care se fixeaza termostatul se monteaza si senzorul temperatura dar asta e alta piesa, alta poveste (prin el ECU se informeaza de temp lichid racire)
Probabil cei de la service ca sa fie siguri ca acopera o gama larga de posibile probleme la masina ta ti-au indicat sa inlocuiesti si termostatul si senzorul temperatura.
Recomandarea mea - comanda-ti un termostat original GM dedicat masinii tale.
Despre senzor, cum crezi tu. Eu am pus unul la repezeala acum vreo 3 ani (parca Facet) si vad ca e ok.
  • matei niculae

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Italia
  • Masina: Insignia 2010 A20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2018

  • Mesaj Privat
cata212 a scris:Simptome:
Salutare, am o problema si o nelamurire totodata. 99% termostatul pt lichidul de racire e ramas pe deschis, temperatura motorului ajungand cu greu la 60 grade. Am pus un carton in fata radiatorului si deocamdata e ok acum. Nelamurirea este aceasta... Zilele urmatoare doresc sa schimb termostatul, iar la service unde am vorbit mi a spus ca trebuie un termostat si senzor. Am dat o cautare pe site urile de piese sa caut un termostat.. Am gasit termostat Behr(din ce am nai gasit aici pe forum e destul de ok), dar intrebarea e urmatoarea, termostatul din poze imi pare a avea un senzor, mai exista si alt senzor pentru temperatura care are legatura cu termostatul? Multumesc anticipat pt raspunsuri!
Cod(uri) eroare:
----
Model: Zafira
An fabricatie: 2008
Cod motor: z19dt
Da sint termostate care au bulbul de temperaturã în el e o piesã din aluminiu cu intrarea de 2 sau 3 furtune Unul gros are duce sau iese din radiator și unul la caloriferul mașini termostatul este montat în interior.normal se cumpãra cu totul
  • quick

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2018

  • Mesaj Privat
Imi puneti si mie careva o poza de astfel de termostat cu senzor temp integrat ?
Sau va referiti la corpul in care se fixeaza termostatul si care din.motive care imi scapa, s-ar vinde cu termostatul gata montat in el ?
Skip ads

  • matei niculae

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Italia
  • Masina: Insignia 2010 A20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Da tot montat Aici în Italia așa la gãsești.tot corpul
  • matei niculae

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Italia
  • Masina: Insignia 2010 A20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2018

  • Mesaj Privat
quick a scris:Imi puneti si mie careva o poza de astfel de termostat cu senzor temp integrat ?
Sau va referiti la corpul in care se fixeaza termostatul si care din.motive care imi scapa, s-ar vinde cu termostatul gata montat in el ?
Termostat Opel ,1.9 disel
  • quick

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2018

  • Mesaj Privat
...aaaaaa, ok, am inteles.
Chestie de marketing. Adica "sa mai manance si gura noastra"
  • cata212

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Asa am gasit si eu termostatul ca in poza. Deci asta e cu totul nu mai are alt senzor care trebuie!?
  • matei niculae

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Italia
  • Masina: Insignia 2010 A20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Nu e complet senzorul este pus în corpul termostatului altul nu mai e
  • quick

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2018

  • Mesaj Privat
Nu mai are loc pt altceva ! Smile
Ala cu mufa verde e senzorul temp.
Piesa aia asa intreaga o iei si o montezi - pui furtunele si clipsezi mufa de pe masina care vine acolo.
  • matei niculae

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Italia
  • Masina: Insignia 2010 A20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2018

  • Mesaj Privat
E complet
  • cata212

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Mersi frumos pt raspunsuri! Seara placuta
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Racire

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR