Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • IStoica581

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Salut am si eu o problema la un astra g 17 dti din 2000 nu imi trage se aprinde check engine in mers nu stiu exact la ce viteza pe am pus-o de 4 ori pe diferite testere pe 1 imi da eroare p1125 pe altu electro ventil turbo admise sau ceva de genul am verificat furtunasele de vaccum sunt bune orice raspuns este bine venit nu îi dau de cap


MODEL: Opel astra g
MOTOR: 1.7 dti

CODURI EROARE: P1125
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Daca ai tester si un manometru de vacuum,treaba e simpla...,in ideea ca poti sa afli daca e problema pe partea de comanda a turbocompresorului sau e defect chiar turbocompresorul(blocat,ancrasat,etc.)...! Decat 100 de teste,mai bine o rezolvare corecta si... gata!
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Schimba electroventilul turbinei cu unul nou , sau sh ,sau inlocuiestel cu cel de la egr.
Electroventilul turbo este in spatele motorulu in partea de jos ,iar cel al egr-ului sus in stamga pe motor.
Asta daca sigur ai verificat furtunasele de vacuum
Vezi ca se mai intampla ca atunci cand demontezi calc. pompei Edu , de pe motor si il montezi la loc , se intampla sa prinzi intre el si bloc motor, furtunasul de vacuum care duce la electrovalva turbinei ,strangulandul ( asta am patit si eu ) , asta in caz ca ai umblat de curand pe acolo.
Altceva pe eroarea asta nu stiu sa mai fie ,poate pompa de vacuum ,care este pe alternator .
Cu vacuum mai functioneaza si servofrana ,dar mu cred sa fie sparta membrana ca sa pierzi vacuum si sa ai eroarea P1125.Verifica si teurile de plastic de la furtunasele de vacuum ,poate fi vreunul fisurat .
Furtunasul de vacuum de la electrovalva turbo la turbina este bagat cam nasol jos in dreapta motorului cand te uiti din fata , l-ai verificat , ai incercat sa pui pe cineva sa accelereze si tu sa apesi cu mana pe futunul care iese din turbina sa vezi daca se intareste ?
  • TFish

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Y17Dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Buna ziua am un opel astra g 1.7 dti si de ieri i-am schimbat toba de esapament si cureaua de la alternator.Dupa ce apuca ce merge masina constant pe autostrada 120km/h se aprinde masina cu cheita si nu mai trage de loc.Am testul cu pedale si mi-a iesit p0105.
  • AndreiFanOpel

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2015

  • Mesaj Privat
In primul rand te rog frumos data viitoare sa folosesti butonul de "search" deoarece exista posibilitatea ca problema sa se fi rezolvat deja pe forum.
In al doilea rand posteaza intr-un topic in care se discuta despre o problema asemanatoare cu a ta.

Citeste acest topic.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR