Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • mocca

  • Mesaje scrise: 512
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Ce repede va mai place sa comentati aiurea dar de dat un sfat mai greu..

Din cat ma pricep eu treaba e in felul urmator...Gresesc ??? Ma bucur ca am mai invatat ceva astazi ...bujiile nu se monteaza in chiuloasa Laughing



In afara de garniturile astea mai sunt si altele ?




Am gresit ceva in prima poza ?
Skip ads

  • moshu1

  • Mesaje scrise: 980
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2009

  • Mesaj Privat
mocca a scris:






De unde ai mai sutit si poza asta? nu e culoarea vectrei tale Razz Very Happy . Daca nu ii dai de cap,mergem intr-o vizita la Paul Very Happy
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
mocca a scris:...
man eu m-am uitat in EPC
da, multa lume zice chiuloasa insa eu vreau sa corectez aceasta greseala. e defectul meu sa doresc sa invat pe ceilalti sa vorbeasca romaneste aici pe forum...
daca gresesc cu ceva rog moderatorii acestui sit sa ma suspende definitiv...
poza ta e absolut corecta
nu e nimic in neregula (asta ma refer comparand pozele cu ce e in EPC)

si ca dovada sa nu zici ca vorbesc gratuit:



ai poze cu ce apare in EPC pentru motorul respectiv...
se vede clar ca garnitura dintre chiulasa si cutia arborelui cu came lipseste din EPC
de asta am presupus ca ar fi vorba de vreun silicon ceva...
daca te uiti mai atent o sa observi ca la gauri se potriveste exact pe motorul tau...
  • mocca

  • Mesaje scrise: 512
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
mecanicul meu a zis ca nu este garnitura acolo...ce silicon recomandati ? Chiulasa a fost stransa de 2 ori cu cheie dinamometrica dupa ce a fost segmentat motorul..parca nu as risca sa mai fie stransa odata

moshu1 a scris:


De unde ai mai sutit si poza asta? nu e culoarea vectrei tale Razz Very Happy . Daca nu ii dai de cap,mergem intr-o vizita la Paul Very Happy


eee..... google e rezolvarea
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Eu zic ca nu risti nimic daca a fost stransa corect...
Vorbeste cu mecanicul tau si intreaba-l ce tip de silicon se baga acolo. E un tip special de silicon de garnituri rezistent la temperaturi ridicate. Se gaseste in tuburi ca cele de pasta de dinti...
Am impresia totusi ca trebuie demontata distributia ca sa poti pune acest silicon... Cel putin asa mi se pare mie din poze...
  • Zoss

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z 14 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2017

  • Mesaj Privat
florinianc a scris:Sau incerci sa identifici zona unde ai scurgeri spaland motorul. Asa am facut la fosta masina si am reusit sa dezleg misterul. Cu motorul spalat iti va fi foooarte usor sa vezi pe unde se prelinge uleiul. La mine a fost garnitura capac culbutori, si o garnitura de la un injector. Am remediat problemele in 20 minute. Aditivi bagi in cazul in care e inevitabila o interventie majora la motor, gen segmentare, pentru a amana interventia. In rest, spune nu "minunilor" in motorul tau.


Salut, am aceeasi problema la Corsa mea C din 2002 , motor 1.4 benzina , cel de 90 de cp. Daca sta masina putin, imi lasa pete mici de cca 5 cm patrati, m-am uitat sub ea si e imbibata in ulei, insa partea interesanta e ca pe joja nivelul nu scade . Am fost cu ea la service, la un mecanic gel, si mi-a spus ca e gata motorul, ca el nu mi-o face ca trebuie sa dea jos motorul si ca n-are timp. L-am intrebat cat ma costa, si a zis ca nu stie. Acum am dus-o la un service serios si astept verdictul. Stiti cumva sa imi spuneti cat m-ar costa distractia ? Adica in cazul scurgerilor de ulei, garnituri, simeringuri, cat ar fi maxim de plata ? Trece de 500 de lei ? Multumesc
  • AH2005

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2019

  • Mesaj Privat
e cel mai de cacat profuse am bagat eu acum trei zile si mia aparut in vasul de expansiune pamant negru sau pilitura de fier
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR