Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • MFirica

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Buna Ziua!
De cativa zile am un tacanit metalic care ma deranjeasa acesta poate fi auzit din interior cu geamul deschis.
Mașinã cumpãratã de nou din reprezentanta Motor B14NET 1.4 Turbo 140 CP are 25.000Km
Acest sunet isi face apariția de la noul schimb de ulei care a avut loc acum 300 km mi-au scos uleiul vechi cu acea mașinã care absoarbe ca un aspirator prin joja masini si au scos 3.5 L dupa care au schimbat filtru aer ,polen si ulei si au pus 4 Litri ulei, la joja dupa schimb arata peste limita de 4 linii si am spus ok putin ulei in plus nu o fi o problemã la 5 zile maxim ma gandesc sa scot uleiul si sa pun atata cat trebuie 4L ca imi era frica sa nu se întâmple ceva noi mele masini vreau sa o întrețin sa o port cat de mult posibil ,deci am ridicat-o si am vazut ulei pe capacul de la baia de ulei acesta pãrând scurs pe la garnitura de la baia de ulei si m-am speriat putin am spus cã se poate datora uleiului in plus am sters cu wd40 am scurs uleiul pe la buson am asteptat sa se scurgã tot pânã la ultima picãturã am pus GM dexon1 Gen 2 5w30 4L si asta a fost la 2/3 zile am verificat nici o scurgere de ulei, dar sunetul acela tot a rãmas nu stiu a cãrui fapt se datoreazã am sa pun un link cu un mic video si aceel tacanit metalic.
Ajutati-ma ca m-am panicat si imi este frica sa nu fac dauna si sau sa se agraveazã ceva. Va multumesc astept pareri
Tin sa mentionez ca nu am nici un martor aprins in bord sa indice vre-o problema.
https://youtube.com/watch?v=6apMsXcN8yo



MODEL: Astra 2017
MOTOR: B14NET
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ala e tacanit e tachet. Chiar daca nu au schimbat uleiul la un an si doar au completat ca pe acte e alta treaba...nu ar fi de acolo. Dar daca nu au schimbat filtrul ulei foarte posibil sa fi plecat o bucata de carton filtrant pe circuit si om esti. Am vazut si auzit multe cazuri in care nesimtitii nici macar nu puneau o carpa sa vada omul ca parca este nou.
  • MFirica

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Am asistat la primul schimb totul a fost fãcut cu profesionalism se aude doar la cald ,dupã ce se încãlzește motorul ,dupã drumuri mai lungi dispare tacanitul
Sunetul se aude între bara si fata motorului nu stii ce este acolo de unde pleaca evacuarea
  • MFirica

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Ticaitul, tacanitul a apãrut acum cateva sute de km si uleiul a fost schimbat in fata mea cat si filtrul toate au fost fãcute ok din punctul meu de vedere deci de ce nu a facut pânã acum si acum de la ultimul schimb cu acelaș ulei face aceel tacait? Pareri
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Vezi daca nu zdrangane tabla scut termic pusa pe catalizator.
  • MFirica

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Se pare ca toate sunt fixate foarte bine ,voi cumpara un alt filtru si ulei si voi face eu operațiunea de schimb al uleiului ce ulei recomandați pentru motoarele turbo benzina 1.4T B14NET nu am gasit nimic cu aprobare dexon1 ci mai toate au C3-C2 AFI SN toate cu aprobare dexon2 pt filtru PDF care la motoarele pe benzina care desigur nu au pdf este putin prea mult voi ce folositi?
  • MFirica

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Am dat comanda de filtru nou o marcã bunã si un ulei 5w40 o marcã renumitã ce mai toti o folosesc cu aprobare GM sa scot filtru si uleiul lor 5w30dexon1 gen2 si sa adaug noul ulei si un aditiv de ulei pentru o ungere mai bunã si sper ca o datã cu acestea va dispãrea si acel tacanit/ tacait acum nu voi stii pânã nu vor ajunge .
Dacã a pãțit cineva si stie de la ce vine aceel sunet va rog sa lãsați mesaj.Respect
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Nu pune aditiv in ulei.
Era mai indicat 0w40
Skip ads

  • MFirica

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Este un Motul 5w40 x-cell nu am gasit nimic care sã fie recomandat cu norme GM si sa fie potrivit pentru motoare fãrã PDF si aditiv Liquid Moly Molygen motor protect si filtru Man am sa pun filtru si uleiul nou sper sa disparã sunetul si dupa care vedem daca adaug sau nu aditiv-ul care spune cã oprește frecarea cu 60%
  • Day

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Insignia 2014 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Cautã Liqui Moly Special Tec DX1 5w30
Are aprobare gm dexos 1 gen 2.
In principiu orice ulei cu dex1 gen 2 e ok.
  • MFirica

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Are ulei 5w30 dexos 1 gen 2 GM si arata nou este pus de 200km ,o sa il scot sa spun Motul acum sa fie ce o fii daca tot mai face o sa mai incerc la Mecanic, am fost la Mecanic am ajuns acolo si mașinã rula normal fãrã zgomot ,cand ajungi la dentist nu te mai doare dintele asa si mașinã))
  • MFirica

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Am fãcut schimbul de ulei filtre noi samd se pare ca aceel tacanit/tacait metalic nu vrea sa disparã ,am descoperit ca am pierderi de ulei pe la garnitura baie ulei la colt lângã distributie ori garnitura ori semeringul o voi remedia la urmãtorul schimb acum sa vedem ce va spune mecanicul despre aceel tacanit /ticait metalic , prima incercare a la Mecanic mii sa spus ca este ceva normal asa suna valvele de aer )) daca sunetul in 25 k km nu a fost prezent și acum dupa 25k a apãrut nu cred ca asa suna aceel valve si sau ce presupune el. Revin cu un update
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=15111#0
  • MFirica

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Dupã schimbul uleiului de la 5w30 la 5w40 se aude dar mai incet nu asa ascutit se aude doar cand se incalzeate motorul si ajunge la parametri de funcționare.
AM incercat sa identific se unde vine sunetul ,cum eram sub mașinã se aude prin capacul de la baia de ulei deci undeva in interior baie ulei de acolo presupun si micã scurgere ulei pe la colțul garnituri baie ulei, ce ar fi se facut?
Desfãcut baie ulei si vãzut care este problema ? Dar cine este asa priceput ca aici in Grecia pe insula Santorini vai si amar de mecanici auto ce ar fi indicat sa fac ?
  • MFirica

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2018

  • Mesaj Privat
TC
Puteți închide se pare ca mașinã are probleme din fabrica cu cuzineti si probabil arbore si asa mai departe se va repara pe garantie si sau schimba motorul am dus-o in Athena unde șeful de la serviciul opel a fost foarte amabil. Sãptãmânã ce vine se va desface pentru a vedea exact problema dupa care cerere la garantie sper ca totul va iesi bine daca aveti un sunet ca al meu fugã la garantie daca inca mai este.Respect
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Motorul tau ca si neamurile din care provine sufera de desfiletare suruburi semicuzineti axe came, pentru inceput tacane tachetii dupa care se rupe axul pe evacuare. Avand in vedere ca este cu turbina presiunea in cilindti este mai mare decat la cele aspirate si defectul apare mai repede.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Uite aici https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=136520
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Si aici https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0
  • MFirica

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Cuzineti jos in baia de ulei se aude ,tacane nu stiu ce tin acei cuzineti in baia de ulei probabil pistoanele nu sunt familiar cu mecanica pot spune si prosti dar sunetul meu se aude in baia de ulei profund ai clar de acolo vine zgomotul ca preturi au spus 1500-2000€ vor incerca pe garantie dar nu promit ca se va efectua pe garantie reparația
  • MFirica

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Am auzit ca au probleme, pe viitor gata cu masini germane, no more, o japoneza nu se strica ca masinile germanilor in nici un caz mai ales reparația majore ca acestea.Acum sper sa se faca oricum pe garantie si sau plãtesc doar sã se repare si sa nu reaparã problema voi folosi si 0w40 ca uleiul 5w30 nu este bun pentru 37°cat a ajuns aici cat si uneori a depãșit 40° ne prajeam probabil de acolo si problema. Sa auzim de bine sper sa o rezolve pe garantie daca nu norocul meu.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR