Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • kleinechrystyan

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Buna ziua,am si eu o problema la un opel astra h model 2005 model break cu motor 1.6 benzina,105 hp cod motor Z16XEP,in aceasta dimineata mi s-a aprins martorul CHECK ENGINE ,mai exact in timpul unei depasiri,moment in care parca nici motorul nu mai tragea cum trebuia,prima oara a licarit de cateva ori dupa care a ramas aprins in bord.La relanti se aud niste rateuri pe esapament.
Tin sa precizez faptul ca in trecut am avut probleme cu valva PCV pe care am schimbat-o personal acasa(nu stiu daca are vreo legatura),daca a mai intalnit cineva o problema similara rog sa imi zica si mie ce e de facut,la service nu imi vine sa ma duc deoarece majoritatea cauta doar sa iti ia banii.Va multumes anticipat.


MODEL: Astra 2005
MOTOR: 1.6 105HP Z16XEP
Skip ads

  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Fa-i o diagnoza si verifica bobina.
  • mariocove

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salut ! Fã diagnoza "pseudo-agrafa" ,apãsând pe pedalele de frânã+accelerație și apoi vezi ce erori stocate ai.
  • dan costea

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 x14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2010

  • Mesaj Privat
mult mai usor ar fi sa i-ti achizitionezi un Op-com,pentru a-ti face singur diagnoza.Au ajuns in jur de 100lei,si la masina ta se preteaza orice versiune.Pe langa codurile de eroare (pe care le poti afla si cu pseudo-agrafa ) poti vedea si valori in timp real care i-ti vor fi de ajutor pentru efectuarea reparatiei.
Skip ads

  • kleinechrystyan

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Am urmat sfaturile voastre,Am facut combinația de pedale si imi da niste coduri,unele din 5 cifre si altele din 6 cifre,acum problema este care din aceste cifre formeaza codul de eroare?
  • Acidutzu

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Cel mai bine sa filmezi bordul (cu telefonul).
Codurile de eroare au foma "ECN" scris pe randul de sus si un cod din sase cifre (sau litere) pe randul de jos. Te intereseaza in principal primele 4 cifre de la fiecare cod.
Cand se termina de afisat codurile de eroare vor aparea sase de zero pe randul al doilea.

Exemple coduri eroare ECN 017152 sau ECN 161624A
  • kleinechrystyan

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Salutare tututror,pentru problema mai sus semnalata am rezolvat-o prin schimbarea bujiilor,din pacate problema a reaparut ,masina nu trage,tremura rau la viteze mici,rateuri pe esapament .Aseara am facut proba sa vad daca bobina de inductie da randament si intradevar da ,dar nu asa cum ar trebui (cel putin asa spune un mecanic auto,ca scanteia este slaba).In aceasta diminerata i-am facut testul agrafa si am urmatoarele doua erori :
-P0302 Cylinder 2 Misfire Detected
-P0304 Cylinder 4 Misfire Detected
Acum as vrea sa ma lamuriti daca aceste erori au legatura cu bobina de inductie sau sa imi ziceti cam din ce cauza apar aceste erori.Eventual daca le-a intalnit cineva sa imi zica cum le-a rezolvat.
Am citit pe aici si baiettii zic de EGR,cum ca ar trebui curatata sau de nu stiu ce senzor de langa transmisie sau de niste canale de la EGR ca ar trebui curatate.
Va amultumesc pentru ajutor.
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salut,

ai putea sa schimbi de exemplu bujia 2 cu 3 si sa faci din nou test. daca eroarea se muta pe cilindrul 3 ai putea sa suspectezi bujia.
daca eroarea ramine tot pe cilindrul 2 ai putea verifica fisele sau ar putea fi bobina.
daca poti face rost de bobina de proba ar fi si mai bine.
Skip ads

  • kleinechrystyan

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Bujiile le-am schimbat aseara tot cu NGK,noi si nici o schimbare. . .
  • Acidutzu

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Rateurile ale pe esapament ma duc cu gandul la una sau mai multe supape arse (indoite) pe evacuare.
Incearca sa faci un test de compresie,
Nu strica sa faci o curatare EGR (in service sau dupa tutorialele de pe forum).
  • kleinechrystyan

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Poate ca m-am exprimat eu gresit prin a le numi rateuri,poate sunt mai degraqba niste palpaieli ale esapamentului.
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Acele rateuri pot fi de la bobina (mansoane sparte .fisurate sau bobina nu mai lucreaza in parametrii) sau cum spune colegul mai sus supape care nu mai inchid ermetic.
Skip ads

  • kleinechrystyan

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2019

  • Mesaj Privat
O sa vad daca reusesc sa gasesc o alta bobina pentru a face o proba sa vad daca are aceleasi simptome.
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
daca reusesti sa elimini partea electrica din discutie (bobina, bujii, fise in principal) te poti concentra apoi pe cea mecanica.

Intr-un videoclip de pe net cineva facea referire inclusiv la filtrul de benzina, poate ar fi bine sa il schimbi daca nu ai facut-o de curind.
  • kleinechrystyan

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Ma poti ajuta cu o indicatie unde se poate gasi acest filtru de benzina?
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
nu stiu sa-ti zic, eu am zafira 2002 pe motorina, despre filtrul de benzina am vazut intr-un videoclip ca se facea referire la el in cazul erorilor de pe cilindrii, poate daca deschizi capota si urmaresti conductele il depistezi;
ma gindesc ca e consumabil si atunci l-au plasat la indemina pentru a fi schimbat la intervale. Oricum e doar o parere, daca stii ca nu l-ai schimbat niciodata cred ca ar ajuta sa o faci.
  • kleinechrystyan

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Se spune pe aici ca opel astra h nu are filtru de benzina,ar avea gen un filtru de benzina in interiorul rezervorului de benzina dar nu se schimba.
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
acum m-am uitat la chitul de filtre de la emag si acolo specifica expres ca motorizarea z16xep NU are filtru de benzina, deci ce ti-am scris mai sus e eronat.

Mea culpa!
  • Augustin73

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Schimba bobina
  • kleinechrystyan

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Salutare din nou,am schimbat bobina de inducție cu una noua,masina nu mai tremura,motorul trage dar au rãmas acele palpaieli la esapament si martorul check engine palpaie la turatii mari ale motorului.Tin sa va anunt ca nu i-am sters erorile stocate.De ce credeti ca are acele palpaieli la esapament si credeti ca check engine încã mai licare din cauza ca inca sunt stocate erorile?Va multumesc pt ajutor si pentru eventualele rãspunsuri.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR