Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva A
  • csimion70

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Braila
  • Masina: Meriva 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Buna ,vreau sa inlocuiesc garnitura de chiulasa si nu stiu cum se desface galeria de admisie.

Am incercat sa o desfac cu totul dar nu stiu cum se desface racordul de alimentare de la rampa cu injectoare

A mai aparut o problema si la galeria de evacuare,am incercat sa o demontez,dar am reusit sa demontez doar doua suruburi,restu sunt ruginite ,am folosit spray degripant dar degeaba.Un sfat va rog


MODEL: Meriva 2003
MOTOR: Z16SE
  • aaron

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Meriva 2004 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Mai bine mergi la un meserias bun, cu cunostinte si scule potrivite !
Totusi sa schimbi garnitura de chiulasa este o operatie putin mai delicata. Suruburile trebuie stranse intr-o anumita ordine (atat la ax cu came, cat si la chiulasa), la un cuplu anume cu cheie dinamometrica, etc.... daca NU risti sa-l arzi garnitura, sa deformezi chiuloasa (planeitatea, etc).....
Mare atentie si sa pui totul exact in acelasi loc de unde ai demontat (supape, bride, etc), daca-l amesteci niciodata nu mai iese bine !
Daca nu ai un pic de experienta sau un meserias bun in apropiere cu niste sfaturi si scule, mai bine lasi de treba asta.
Succes oricum !
  • csimion70

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Braila
  • Masina: Meriva 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Experienta am,scule am,,însã nu am mai desfãcut astfel de motor, mai exact recordul de la alimentare. Pentru șuruburi de la evacuare chiar si un supermecanic tot le rupe.
  • aaron

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Meriva 2004 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2009

  • Mesaj Privat
suruburile tepenite mai poti sa incerci si prin incalzire. Daca nici asa, probabil nici o sansa sa iasa.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR