Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • THRUSTMASTER

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2020

  • Mesaj Privat
Salutare. Mi-am batut capul zilele acestea incercand sa gasesc pe net ce cantitate de ulei intra in motor dar mai ales ce cantitate de ulei intra in cutia de viteze(eventual tipul). Am reusit pana la urma sa gasesc un site in care iti spune ce cantitate si ce fel de ulei intra si intervalul de schimb. Bonus mai indica si celelalte lichide.

https://www.championlubes.co...fba4f55dd527dbcca

Rog daca stiti sa imi confirmati daca datele sunt corecte sau poate stiti voi un site mai bun.
Toate bune.


MODEL: Zafira Tourer 2013
MOTOR: B16DTH
Skip ads

  • CHanis

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira Tourer 2014 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2020

  • Mesaj Privat
In manual este specificat numai pt uleiul de motor -> 5 l
  • THRUSTMASTER

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2020

  • Mesaj Privat
In linkul asta scrie ca 2.5L intra in cutie. La schimb se pune 2.2L (300ml ramane in cutie )

'' The gearbox is refilled with 2.5 litres of Fuchs Titan Race SRG gearbox oil. Typically we find that the manufactures do not put enough oil in the gearbox from the factory, so we refill with the correct amount, and it is important to add this to your service schedule and replace the oil annually, refilling with 2.2 Liters (0.3 will remain in the gearbox when drained) ''

http://www.wgmotorworks.co....0-gearbox-clutch/

Care e adevarul ?
  • CHanis

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira Tourer 2014 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2020

  • Mesaj Privat
Nu am gasit un topic dedicat pt motoul B16DTH, asa ca postez aici poza cu uleiul care intetionez sa-l inlocuiesc Am optat pt el fiind produs de un nume cunsocut si are specificatia GM (DEXOS). Foloseste careva acest tip de ulei? Pareri?
Skip ads

  • IonutN

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salut,
Ai link aici: https://uk-selector.eame.mob...e=distributor-pvl
sau: http://www.gmdexos.com/brands/dexos2/index.html
O zi buna
  • THRUSTMASTER

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2020

  • Mesaj Privat
Pentru cine vrea sa isi schimbe singur atat uleiurile cat si filtrele am gasit pe youtube niste clipuri care pot fi de mare ajutor.

Pentru schimbul de ulei motor si filtre :
http://www.youtube.com/watch?v=BgxXEvRQk2s

Pentru schimb ulei cutie viteze :
http://www.youtube.com/watch?v=QWtaLQHn4Ho

Cantitatea si tipul de ulei difera de la model la model dar principiul este acelasi la toate. Fiecare poate sa vina cu completari. Numai bine.
  • THRUSTMASTER

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2020

  • Mesaj Privat
Am profitat de carantina si am schimbat uleiul la motor dar si la cutie. In motor au intrat 5L(5W30) iar in cutie am pus 2.2L(75W80). Am bagat si in rezervor un aditiv pentru motorina.
Impresii dupa primii 100 km: motorul are un mers mai rotund si mai putin zgomotos, inainte parca auzeam lantul cand apasam usor acceleratia si cand opream motorul , sunet ce a disparut. Legat de cutia de viteze acum intra mai usor in viteza si am avut un moment cand trebuia sa bag a 3 -a si nu am mers pana la capat, fiind nehotarat iar schimbatorul a alunecat singur in viteza a 3-a parca stiind ce vroiam sa fac. Iar legat de aditiv am ales sa il pun pentru curatarea sistemului de alimentare si ptr ca aveam o usoara tremurare la relantiu si un raspuns intarziat la pedala iar acum totul e ok. Poate e placebo legat de ultima chestie dar inainte la relantiu aveam consum instant variabil de la 0.5 la 0 7 iar acum sta fix la 0.5. Numai bine
  • CHanis

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira Tourer 2014 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2020

  • Mesaj Privat
Salutare. Am schimbat si eu uleiul in motor (Castrol 5W40) & cutie Triax (75W80). De remarcat este faptul ca schimbarea vitezelor se face mai usor, mai fluid (mai ales dupa ce se incalzeste bine motorul / cutia). La motor am trecut de la 5W30 -> 5W40 , dar pt moment nu am simtit o schimbare majora. Astept temperaturile de peste 30 grade sa vad cum se comporta. Teoretic W40 este mai bun la temperaturi inalte (mai gros).
Skip ads

  • jocher

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2020

  • Mesaj Privat
Buna seara, reanimez un pic topicul cu dilema mea, nu ar avea sens sa deschid altul nou.
Datele: am schimbat uleiul in cutia de viteze, am pus înauntru 1.8 litri conform date din program de la service multimarca pentru acest cod motor A14NEL ( 1.4 turbo benzina 120 CP). Dar din cutie au iesit numai 1350 ml.
La reprezentanta Opel de unde am luat masina, mi au spus ca intra 2.2 litri. ( nu am schimbat la ei pentru ca erau prea scumpi). Pe link-urile postate mai sus vad la fel, 2.2 litri.

Intrebarea mea este, stie cineva precis cati litri intra in cutie? ( in manual nu scrie nimic referitor la asta).

Va multumesc anticipat pentru rãspunsuri.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
uleiul se punde in functie de tipul cutiei nu al motorului... pe un motor se pot pune mai multe tipuri de cutie...
  • jocher

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2020

  • Mesaj Privat
@mikyboy, informatia cu tipul motorului era ca oamenii sa-si faca o idee mai de ansamblu despre ce intreb.
Alte detalii ar fi ca masina are la bord 55k km ( reali) si despre cutie mecanicul spune ca nu se vad pierderi si nici nu pare desfacuta. Ramane misterul celor 1350 ml ulei scosi din ea ( de ce numai atat? ) Masina in mers se comporta ''ca noua'' cu cei 1350 ml cat avea in cutie.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
jocher a scris:Buna seara, reanimez un pic topicul cu dilema mea, nu ar avea sens sa deschid altul nou.
Datele: am schimbat uleiul in cutia de viteze, am pus înauntru 1.8 litri conform date din program de la service multimarca pentru acest cod motor A14NEL ( 1.4 turbo benzina 120 CP). Dar din cutie au iesit numai 1350 ml.
La reprezentanta Opel de unde am luat masina, mi au spus ca intra 2.2 litri. ( nu am schimbat la ei pentru ca erau prea scumpi). Pe link-urile postate mai sus vad la fel, 2.2 litri.

Intrebarea mea este, stie cineva precis cati litri intra in cutie? ( in manual nu scrie nimic referitor la asta).

Va multumesc anticipat pentru rãspunsuri.


ori vorbim alta limba sau tu nu stii ce detalii sa ceri/oferi: ai scris mai sus doar tipul de motor nu si tipul de cutie (asa cum spuneam pe acest motor au fost puse si alte cutii de viteza cum sunt de exemplu automate) ca lumea de pe forum sa iti spuna daca au informatia cat ulei este necesar la tipul tau de cutie (probabil nu stii ce tip de cutie ai, codul cutiei ma refer)...
acum cei de la reprezentanta ti-au spus ca intra 2.2 in total dar este posibil ca o parte din ulei tu sa nu il poti scurge (depinde de tipul cutiei) asa cum de exemplu la o cutie automata Aisin are 7l in total dar poti scurge doar vreo 3l...
sper ca m-am facut inteles acum
P.S. cat despre ideea de ansamblu, nu are cum sa isi dea seama lumea atata timp cat tu ai pus doar tipul motorului nu si al cutiei asa cum am scris eu mai sus
Skip ads

  • jocher

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2020

  • Mesaj Privat
Am inteles de la inceput ce ai scris, nu stiu codul cutiei, in 6 trepte manuala, atasata la motorul specificat, cine a mai facut schimbul de ulei la un astfel de atelaj si imi poate spune din experienta lui, multumesc anticipat.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
pai fara acel cod (care il gasesti prin decodificarea seriei VIN pe www.7zap.com sau pe alte site-uri ori aici pe forum in topicul pentru decodare VIN), nu are cine ce sa iti spuna ca daca iti spune prostii apoi dai vina pe el. Revino cu acel cod (este scris si pe placuta cutiei de viteze in compartimentul motor) si atunci vei primi informatia ceruta. Altfel nu ramane decat sa te increzi in ce ti-au spus de la reprezentanta.
cat despre faptul ca aveai putin ulei in cutie, daca nu ai masina de noua, nu ai de unde sa stii daca nu i-a fost schimbat vreun semering pentru ca curgea si nu a mai fost completat cu ulei sau schimbat uleiul...
deci afla codul cutiei, gasesti exact cat ulei intra in cutie, completezi peste cei 1.8 l deja pusi si gata, problema rezolvata. succes
P.S. nu ai spus nici despre ce masina este vorba ca si tip: Opel ....
  • jocher

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2020

  • Mesaj Privat
nu a mers cu VIN ul pe site ul indicat dar am gasit pe alte site uri. (M60) M32 GEN 1/2 - asta imi afiseaza ca fiind codul cutiei, am verificat pe masina ( Opel Zafira 2014) si e generatia 2 de capac, reparata. Pe net am gasit ca original ( gen 1) are capacitate 2.5 litri, la gen 2 cu ungere imbunatatita e 2.2 litri, deci trebuie sa mai adaug ceva ulei.

@mikyboy, multumesc frumos pentru indicatii, va doresc tuturor o primavara frumoasa.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
@jocher - ai vazut ca nu este greu Smile ai gasit informatia si ai rezolvat. Poti pune pana la 100ml in plus ca nu se intampla nimic. Bine ca ai generatia 2 de cutie M32 pentru ca prima era cu probleme mari si daca aveai asa putin ulei in ea, ar fi fost cu mari probleme.
Ca sfat, la Opel la cutie sa folosesti mereu doar ulei original si poti sa il schimbi (fiind manuala) odata la 5 ani maxim (recomandabil 3 ani). De asemenea nu uita sa schimbi odata la 2 ani lichidul de frana si antigelul.
  • jocher

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2020

  • Mesaj Privat
multumesc pentru sfaturi, ulei in cutie am pus motyl gear de la Motul, 75w90 ( vascozitatea asta era data si pe celelalte site uri), lichidul de frana l au pus cei de la reprezentanta iar antigel am pus ceva mannol de pana la - 40 grade...le schimb destul de des, e important pentru exploatarea corecta.
Va doresc sanatate.
  • THRUSTMASTER

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2020

  • Mesaj Privat
Salutare.
Am pus initial ulei 5W30 5L si vara trecuta motorul a fost foarte zgomotos din cauza noii noastre clime tropicale asa zisa temperat continentala (temperaturi de pana la 40grade la umbra) asa ca anul asta am pus 0w40 si vreau sa va spun ca motorul merge perfect, toarce. Recomand.
La urmatorul schimb de ulei pe langa uleiul 0W40 voi adauga si aditivul Prolong.

Drumuri bune va doresc.
  • FMarian897

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2017

  • Mesaj Privat
am folosit ravenol 5w30 cu certificare dexos 2 . Am obtinut cu el cele mai bune regenerari la 100 km in oras Timisoara. De la schimb la shimb nu scade si nici nu se inmulteste de la regenerari.
  • THRUSTMASTER

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2020

  • Mesaj Privat
Salut. Liniste mai e pe forumul asta, masini fiabile domne' .
Legat de uleiul de cutie aici un test de vascozitate intre diferite valori la -30 de grade:
http://www.youtube.com/watch?v=Wm2s_7pfmW8
In aceasta vara voi pune ulei + aditiv.
Uleiul aici : https://www.uleidemotor.com/triax-1
Aditivul aici : https://www.uleidemotor.com/...ransmisii-cu-afmt
Eu asta pun in masina mea, nu fac reclama. Voi puneti ce vreti.
Anul trecut in primavara am fost in service sa imi schimbe distributia si ambreiajul si mi-au pus alt ulei iar iarna aceasta a fost cam teapan schimbatorul timp de cateva minunte pana se incalzea.
Drumuri bune sa aveti
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR