Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • deleted-113970

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2016

  • Mesaj Privat
A iesit ok, cel putin din pozele facute de la 1.5m distanta, pare lipit bine. Eu am facut mansoanele din piele neagra (am eutanasiat niste vechi pantaloni de piele de cand ma invarteam cu biker-ii). Mansoanele au cam 4-5 ani si afara de faptul ca s-au decolorat unde atingi cu mana cel mai des (rezolvabil cu crema de pantofi), s-au mentinut foarte bime, mai ales ca sunt fumator si uneori mai cade scrum sau jar pe mansonul de la schimbator.
Idei nu cred ca iti pot da prea multe... Va tb sa desfaci plasticele alea 2 din cal - cel cu frana de mana, sa tai soricelul din plastic si sa iei mansonul sa il descosi si sa decupezi dupa model. Apoi cosi cu 2 ate si ai rezoolvat. La fel si la schimbator, va tb sa desfaci plasticul de la mufa de diagnoza, sa desurubezi cu un torx plasticul trapezoidal in care e capsat , tai soricelul si scoti mansonul de pe schimbator, iei modelul si il prinzi la loc. Daca nu ai capse sa prinzi din nou vinilinul de plasticul alb-transparent, poti sa il rasfrangi si doar sa il pui la loc cu picaturi de superglue. Nu exagera cu lipiciul, ca peste timp poate vrei sa faci iar operatiunea.
Daca tot desfaci pe acolo, poti sa aspiri mizeria(se aduna...) sa ungi timoneria cu vaselina siliconica, sau daca ai joc, vezi pe unde si ce plastice poti schimba la timonerie.
Sa ne arati si noua cum a iesit.
Skip ads

  • reluf16

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Ok. Mulțumesc. Mai dureazã pînã mã apuc. Trebuie sã mã recuperez. Am muncit destul weekend-ul ãsta.
  • reluf16

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salutare din nou, stimati opelisti. I am back!
Am rezolvat si cu burdufurile. Am folosit din materialul rãmas de la plafon. Le-am croit eu si mi le-a cusut un prieten. Adaug poze, cum am promis. Nu am putut sã fixez un mîner, dreapta spate. L-am rupt forþîndu-l. Dar masina merge...
  • reluf16

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor! Revin sã vã spun cã treaba de acum un an se pare cã nu a fost fãcutã foarte bine. Urmarea... plafonul a cedat din nou. Deci... back to work. Weekendul urmãtor o iau de la început. Voi reveni.
Skip ads

  • as3dyum

  • Mesaje scrise: 1,044
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2006 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Vinilinul ala cred ca este cam greu ...de aceea te sfatuiesc sa iei un material, daca nu l-ai lipit din nou dand iarasi plafonul jos. Iar sprayul cu aracet iarasi nu imi suna bine. Sigur este aracet si nu prenadez?
  • reluf16

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Vã salut din nou, dragi colegi.
Gata, am reusit sã rezolv cu plafonul. Am gãsit material aproape ca cel din fabricã. De lipit am fost sfãtuit de un domn de la un magazin de piese, sã folosesc silicon sanitar. Asa am fãcut. Am folosit 2 1/2 flacoane de silicon. A iesit aproape f. bine. Sper sã tinã... Am întins siliconul cu un spaclu pe toatã suprafata. Am folosit un trafalet de cauciuc cu care am presat materialul.
  • black_soulwhite

  • Mesaje scrise: 530
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Hmm , nu stiu ce ai fumat dar vreau si eu!Adica de pe fabrica se merge in pat de burete , cu ceva adeziv flexibil gen prenandez , dar nu orice fel , si dumitale arunci duma cu siliconul sanitar incolor pe baza de otet.Cred sa stii raspunsul , o sa cedeze din nou!Somnul linistit , il gasesti intr-un plafon decent de la dezmembrari.Tot ce gasesti dezlipit a fost curatat de lopatari cu abur , ori trutulescu cu tigareta 2.Am fost cam acid , dar uneori eu nu ma imbat nici cu alcool.
  • andy335

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Ramnicu Valcea
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2022

  • Mesaj Privat
maistruleo a scris:va rog sa ma ajutati am facut o mare prostie am dus masina la o asa zisa spalatorie chimica sa imi faca interiorul si dupa 2 zile surpriza tapiseria plafonului a inceput sa se dezlipeasca acum atarna foarte rau


Pentru cine mai are problema similara, exista spray cu adeziv pentru lipit tapiseria, functioneaza perfect pentru plafonul masinii:
https://steinort.ro/spray-adeziv-3m-super-77
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Am folosit adezivul de la TESA. L-am ajutat pe fratele meu la un Passat sa refaca tapiteria plafon. Tin sa mentionez ca este foarte bun ( nemtesc ). Recomand. https://solutiiarhiva.ro/spr...QYBSABEgIE6_D_BwE
  • reluf16

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Vã salut din nou, dragi colegi.
Au trecut 2 ani si jumãtate si plafonul meu rezistã. Între timp, masina îsi face treaba... reafirm cu simtul raspunderii cã, în loc de tanc, le-a iesit Astra G 1.7 cdti.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR