Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Cum se zice la noi "merge si-asa".
De preferat ar fi sa le imperechezi cu codul masinii tale. Deci ar trebui si car-passul masinii de pe care e luat NAVI.
Skip ads

  • PROVID3R

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Problema e ca nu il am...Se poate afla cumva?
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Faci niste confuzii in termeni ("NAVI" poate fi doar color, display-ul poate fi monocrom sau color), dar trecem peste, pentru ca nu este chiar important, insa, foarte important este ca, "noua pereche" sa vina completa, adica CD70 NAVI, CID si cablul RGB.
Ele sigur vor functiona intre ele, daca sunt imperecheate (vei avea sunet si tot ce trebuie, fara beep-uri si fara afisare de "display safe"), insa in functie de dotarile masinii, pot sa apara ceva probleme (Climatizare automata si UHP).

Da, se poate afla codul de securitate, dar trebuie deschis unul dintre dispozitive si citita memoria eeprom.


Ultima modificare facuta de sebage la Lun 22 Mar, 2021 10:24 pm
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
daca ai masina full can >2005, trebuie sa modifici una alta prin modulele care vorbesc cu navigatia, CIM-ul, ECC (modulul de clima), posibil computerul de instrumente sa "stie" ca ai cd70 navi si nu ce ai tu acum. Nu cred ca mai ai nevoie de carpass, doar in cazul in care vrei sa modifici vreo setare in ecran/unitatea HU si care necesita car pass.

Cel mai simplu e sa navighezi prin toate modulele masinii cu un opcom, mi se pare ca navigatia e pe MS-CAN, si vezi acolo ce module au optiunea de a schimba modelul de entertainment pe care il ai. Dupa ce se modifica toate , trebuie sa faci acelasi lucru in modulul de CID/entertainment, sa "stie" ce module mai ai pe masina.
Skip ads

  • PROVID3R

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Sebage - Nu am (Climatizare automata si UHP). Din ce mi-ai spus ar trebui sa mearga brici la mine pe masina. O sa il montez in week-end si dupa aceea revin sa va spun daca a mers sau daca am intampinat ceva probleme. Ecranul este color si vine imperecheat cu unitatea lui de pe masina de pe care a fost montat din fabrica.
  • PROVID3R

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Am revenit...Am montat unitatea cu ecranul color + cablul RGB evident....merge foarte bine. Doar ca trebuie sa il resetez din fabrica. Trebuie sa ii bag index-ul masinii mele. Unitatea vine cu alt index. Consumul nu il arata bine. In meniul ascuns am eroare precum ca unitatea a fost pe o alta masina. Comenzile de pe volan nu merg . Ma poate ajuta cineva sa resetez complet unitatea?... De preferat din Brasov sau din imprejurimi. Multumesc
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Nu trebuie "resetare din fabrica", nici macar "resetare", trebuie facute "micile cosmetizari" sau "personalizarea". Codarile/programarile specifice dotarilor masinii tale.
Poate se va gasi cineva din zona ta sa te ajute.
Si daca vrei sa faci "treaba, treabã", o sa ai nevoie de codurile de securitate si de la masina ta si de la perechea de Navi-CID. Probabil cine se ofera sa te ajute, va sti si sa le afle.
  • PROVID3R

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Salutare. Am rezolvat pana la urma la reprezentanta cu TECH 2. Am avut ambele car-pass-uri (de la masina mea, respectiv masina de pe care a fost luata cealalta unitate). Au dezinstalat vechea unitate NAVI si a reprogramat-o pe asta noua cu sasiul masinii mele si mici cosmetizari. Acum totul merge ceas! Vorba aia....acum cine are NAVI cu ecran color? Smile Zi buna sa aveti! Smile
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Navi ala e bun de design, plus ca mai arata ceva chestii in plus, dar navigatia in sine e depasita moral de mult Smile In rest, bine ca ai rezolvat la reprezentanta, de obicei sunt cam scortosi si nu se baga la retrofituri din astea.
  • PROVID3R

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Salutare din nou. Revin cu o mica problema...sau mare...inca nu stiu. Dupa ce am rezolvat cu NAVI, nu imi merg comenzile pe volan integral....adica pe BC merg, iar pe tabul de Radio si Nevigatie nu mai vrea....plus ca nici nu comuta din rotita din partea stanga de pe volan pe cele trei taburi (Radio, Navigatie si BC).Si am observat o chestie....cand am activat portalul UHP pentru telefon si s-a activat al patrulea tab de telefon(cu toate ca nu apare nimic, ca nu am telefon pe masina), incep sa mearga comutarea din rotita pe cele 3 taburi(cel inactiv de telefon, il sare). Cand dezactivez din nou UHP, iar nu mai functioneaza deloc comutarea taburilor din ecranul principal.Este vreo setare pe undeva sau trebuie dat vreun reset pe undeva?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR