Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Crossland X
  • Bencovici Andrei

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Crossland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2019

  • Mesaj Privat
mecaNIK a scris:Eu vad asa ceva aproape la fiecare masina pe care o repar, daca am avea si niste detalii de pe placuta si etrier va dati seama imediat ,culeg imagini de mai bine de 5 ani de la masini din Franta,Germania,Scotia si Anglia cele Din Scotia aproape toate arata asa dupa max 1 an ei schimba discuri /placute la fiecare verificare tehnica

Rãspunsurile tale m-au fãcut sã-ti studiez profilul. Nu înteleg ce cauti pe forumul opel crossland x, când tu zici cã ai opel Insignua din 2010. Vãd cã esti înscris pe forumul opel din 2007, iar mesaje ai DOAR 2053 ?. mecaNIK cine esti tu cu adevãrat...de fapt ? Si totusi care este scopul tãu ?
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
@Bencovici Adrian ești cel mai tare! Mã înclin.

PS
Vai de steaua noastrã! A apãrut milițianul de serviciu.
Apropo, tu cine ești ca sã-l întrebi pe el?!
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Colegu m-ai prins ,ca posesor de Opel si Insignia si Ford Mondeo si pana la astea cel putin 50-70 de alte masini din diferite marci,modele ani ,nu am dreptul sa ma aflu in zona asta exclusiva a posesorilor crossland x asa ca sa ma apropii cu mainile sus sa spun totul.
Am intrat pe clubul Opel acu mult ani cu scopul atunci declarat si respectat sa ajut la rezolvarea unor probleme tehnice la care vedeam ca-si dau cu parerea oameni care nu au de-a face cu meseria asta,unele solutii date de ei erau chiar periculoase pentru cei care le puneau in practica.Daca vrei iti pot trimite si cateva sute de mesaje in privat in care sant intrebat si ofer asistenta la reparatii pentru care in afara de un destul de rar 'MULTUMESC' n-am primit nimic si nici n-am pretins.Ca sa pot ajuta cu adevarat,am citit posturi ,m-am minunat de ce grozavii vad si macar am oferit celor interesati o varianta corecta dpdv tehnic la problemele lor,cine a vrut le-a folosit cine nu , nu acolo este alegerea fiecaruia si pentru a scrie mesajele alea plus cele in privat am pierdut timp,nepermis de mult timp.Prin raspunsurile mele am deranjat,bagatorii de seama,am deranjat mecanicii inchipuiti,am deranjat escrocii care pesuiau gaste sa le bage pe gat tot felul de vechituri,am deranjat pana si baieti destepti care au inteles ca in helesteul asta este pestisorul de aur care-i ajuta sa reuseasca in viata altfel ar fi terminati.
Cele mai multe incidente le-am avut cu cei dornici de afirmare,la adapostul anonimatului isi dadeau cu parerea in lucruri pe care nici macar nu le intelegeau si ca argumente imi puneau niste texte Copy paste si atat ,am mai intrat in afacerile altora dar toate din greseala pentru ca spre rusinea mea nu am nici timp si nici curiozitatea sa verific profile sa caut oameni sa fac altceva decat ceea ce am declarat de la inceput.
Nu am stabilit prietenii,cumetrii,asocieri cu nimeni ,n-am beneficiat de nimic , am oferit zic eu multe solutii bune avand in vedere ca foloseam la stabilirea unui diagnostic cele relatate de oameni care nu aveau de-a face cu meseria....cam asta este si este al dracu de greu de priceput pentru unii.
Cand voi considera ca nu mai am ce sa ofer aici ma apuc de alte activitati recreationale ,in rest toate cele bune si sper ca ti-am satisfacut curiozitatea.
  • silvana72

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Crossland X 2020 1.2 XHT 130 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2020

  • Mesaj Privat
Bencovici Andrei a scris:Din pãcate si eu am probleme cu discurile de frânã spate. Am fost la reprezentantã si au zis, cã sunt consumabile si nu intrã în discutie garantia. Vãzând cã nu mã las usor convins îmi propun sã rectifice la strung discurile si plãcutele de frânã. Am refuzat si am cerut doar înlocuirea lor pe motiv cã piesa e defectã si în scurt timp ajung din nou în aceeasi situatie. Au refuzat. Mâine voi merge la protectia consumatorilor.


Salut
Ai reusit sa ajungi la protectia consumatorului? uite atasat discuri spate la masina de 10 luni si 12800 km.Marfa de calitate!!!!
Skip ads

  • Bencovici Andrei

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Crossland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2019

  • Mesaj Privat
Salut. Am fost astãzi la protecția consumatorului și mi-au spus cã în 30 de zile trebuie sã primesc un rãspuns. Sã auzim de bine!
  • bazate

  • Mesaje scrise: 487
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa fiu negativist, dar ce e neregula cu discurile, in afara de aspect? S-a diminuat forta de franare? S-au uzat neuniform placutele? Ce ati solicitat dealerului si sub ce motiv? Exista vreun normativ RAR care sa vizeze acest aspect?
Intreb pentru ca justificarile solide pot fi argumente si pentru altii in situatie similara.
Personal cred ca Opel va refuza orice interventie cu motivatia exploatarii neadecvate. Ca exercitiu, cred ca trebuie sa aveti argumente contra unui astfel de raspuns al Opel.
  • silvana72

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Crossland X 2020 1.2 XHT 130 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2020

  • Mesaj Privat
La cum arata discul este clar uzura neuniforma a placutelor, si daca este nevoie facem si o vizita la RAR, pentru constatare, cat despre.despre exploatare neadecvata sunt de acord daca arata discul fata asa, disc ce se afla ce o punte care se incarca de energie la franare iar puntea spate se descarca de sarcina la franare .Despre eficienta la franare poate ne da RAR un raspuns la testare daca opel stramba din nas.Din punctul meu de vedere un disc care arata asa clar are placuta facuta varza pe el si eficienta scazuta.Am programare in luna mai pentru constatare, nu vor sa recunoasca greseala direct la RAR pentru testare , nu este admisibil ca o pereche discuri spate sa tina mai putin decat un schimb de ulei.

Am avut si Dacia 1100 si 1300, Daewoo nubira , chevrolet aveo, Hyundai accent si Elantra am vrut Kona dar am ales..... la nici una nu au aratat asa vreodata discurile si pentru cine stie Dacia 1100 avea disc franare pe spate cu tehnologie si materiale de anii 50, totusi e masina 2020 acest Crossland x
  • bazate

  • Mesaje scrise: 487
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Eu cred ca in pofida aspectului franarea este in parametri iar daca placutele au o grosime rezonabila si nu sunt uzate neuniform nu aveti ce solicita.
Nu se pot schimba discurile doar pentru ca sunt urate sau ca se uzeaza mai repede ci trebuie adus un argument pe linie de siguranta in exploatare. Un astfel de caz ar fi, cred eu, placute uzate diferit, astfel ca nu ar apasa uniform pe disc.
Fara chestii concrete cred ca va pierdeti timpul, desi situatia nu e normala.
Skip ads

  • silvana72

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Crossland X 2020 1.2 XHT 130 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2020

  • Mesaj Privat
Probabil sa ai dreptate , dar daca te uiti atent se vede cum placuta actioneaza doar pe 3/4 de disc , in partea superioara nu prea atinge.Uzata uniform?Si santurile de pe disc?Am luat pietricele ok dar oare nu au atins si placutele?Sau noi ca si utilizatori suntem de vina ca nu am stat cu matura la buza discului in mers sa inlaturam pietricelele?Cred ca este o greseala de constructie si proiectare a etrierului care nu actioneaza corespunzator placutele cel putin pe partea de reactiune, pe parte de actiune cilindrului arata mai ok, asociat cu un material de o calitate cel putin indoielnica a discurilor si placutelor de frana.De fript acum ne-am fript se prea poate sa nu avem sorti de reusita , singura mea consolare este ca in final am reusit sa conving sotia ca la finalul garantiei de 2 ani sa plece fara doar si poate la alt proprietar.Masina circula doar cu 1 persoana in 90% din timp deci excludem franare in sarcina mare sau frane violente.Eram pe punctul de a plati prelungirea garantiei dar cu banii pe prelungire ii punem deoparte pentru o koreanca.Apropo cu daewoo nubira am mers personal 340k nu am avut nici o problema majora cat despre discuri pe spate a plecat de la mine cu cele originale, doar placutele au fost schimbate
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
In cazul asta este foarte putin de discutat,se face programare la RAR sansele sa fie respina pentru uzura anormala a discurilor sunt aproape 100% ,se seiszeaza Protectia Consumatorului cu constatarea facuta si cea de la reprezentanta care zice ca asa e bine da ar merge rectificate si se trimit pe mail producatorului cu mentiunea ca avand in vedere importanta elementului de siguranta pe care-l reprezinta sistemul de franare nu mai aveti curajul sa folositi masina urmand sa va adresati justitiei pentru recuperarea pagubelor produse de imposibilitatea de a va folosi de un bun produs de ei care are mari probleme de calitate la elemente esentiale sigurantei dvs.Eu am gasit si masini pe firma sau inchiriate sau sub contract de comodat unde am specificat si ca vom cere si decontarea costurilor cu masina inchiriata pe perioada respectiva,dar e bine sa fie formulata cat mai precis scurt si cu toate dovezile atasate,constatarea RAR ca autoritate suprema in domeniu ala e punctul de plecare.
Cred ca ar fi o actiune mai mult de principiu cand nu vrei sa fii calcat in picioare de niste ageamii care ti-au luat banii pe ceva ce nu te multumeste,ca e aspect ca e functionalitate ca e siguranta asta nu e treaba lor trebuie doar dovedit ca ceva este in neregula cu produsul care v-a fost vandut.Sa nu fiti surprinsi de vreo manevra damboviteana sa zica tehnicianul RAR ...la's ca mai merge ,se stiu problemele si dupa multe plangeri mai inchid ochii la mici gainarii din partea clientilor lor reprezentantele/service-uri care platesc bani grei pentru tot felul de avize,inclusiv celebrele spagute da cand se ingroasa gluma fac ce trebuie adica dau verdictul corect.
  • bazate

  • Mesaje scrise: 487
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
silvana72 a scris: se vede cum placuta actioneaza doar pe 3/4 de disc ,

Tocmai asta am vrut sa aud. Trebuie evidentiat ca placuta nu calca pe disc cu 100% din suprafata si probabil nu are paralelism conform.
In consecinta, defect fabricatie si inlocuire pe garantie.
Eu ma bucur ca nu am aceasta problema.
  • bazate

  • Mesaje scrise: 487
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
mecaNIK a scris: Cu programare la RAR sansele sa fie respina pentru uzura anormala sunt 100%.

In Romania interventia in garantie e posibila daca avem rechemare sau defect.
Daca placuta calca corect si franarea e in parametri aspectul discului nu cred ca e suficient. Aici se observa si se constata usor...multe erori apar si dispar si poate fi un cosmar sa dovedesti existenta problemei.
Skip ads

  • silvana72

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Crossland X 2020 1.2 XHT 130 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2020

  • Mesaj Privat
bazate a scris:Eu cred ca in pofida aspectului franarea este in parametri iar daca placutele au o grosime rezonabila si nu sunt uzate neuniform nu aveti ce solicita.
Nu se pot schimba discurile doar pentru ca sunt urate sau ca se uzeaza mai repede ci trebuie adus un argument pe linie de siguranta in exploatare. Un astfel de caz ar fi, cred eu, placute uzate diferit, astfel ca nu ar apasa uniform pe disc.
Fara chestii concrete cred ca va pierdeti timpul, desi situatia nu e normala.


Dupa cateva spalarii ale masinii acele semne de pe disc s-au mai atenuat deci clar intra mizerie, pietris etc.Noul crossland se pare ca are tabla de protectie pe puntea spate.La revizia de 15k am lamurit si aceasta problema , pe partea interioara a discului arata oglinda [pe exterior mai rau deci reclamat pentru constatare la garantie, si am pus masina pe test de frana si culmea pe fata dezechilibru de 7% si pe spate de 4% deci franeaza bine in consecinta colegul Bazate a avut dreptate , nu prea mai avem de ce sa ne legam decat de partea estetica dar nu se acorda garantie pentru asa ceva.Ulei folosit la revizie conform noilor normative PSA Total Quartz Ineo 0 w 30 .Sa veem cu o sa reziste la uzura .
  • bazate

  • Mesaje scrise: 487
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Ma bucur ca am nimerit-o dar imi pare rau pentru incercare. Lectia e ca la spalare sa dam cu putin jet la discuri. Eu fac asta oarecum by default si sunt ok.
  • kopoola

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2016 .
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2017

  • Mesaj Privat
mykytot a scris:Nu cred ca exista autoturisme fara protectie discuri frana (acea tabla din spatele discurilor), deoarece nu poti trece ITP-ul fara ele.

Crossland x nu are protecție la discuri.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
bazate a scris:... la spalare sa dam cu putin jet la discuri.

Aș întãri prin adãugare: cu mult jet, mai ales când discurile nu sunt prevãzute cu protecție anti-pietre. Face bine și la etriere și la plãcuțe: cu cât mai curate, cu atât mai bine.
Cu o singurã condiție: discurile sã nu fie încinse.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Crossland X

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR