Ai uitat parola?

1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva A
  • DYo4076

• Mesaje scrise: 1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat in: 14 Jun 2021

• Mesaj Privat
ajutati-ma si pe mine ca nu stiu ce sa-i fac ca imi imtra abs la cea mai mica atingere a pedalei de frana poate sa mai confruntat cineva cu problema asta si nu se aprinde nici un martor in bord

MODEL: opel meriva A 1,7 cdti
MOTOR: z 17 dth

• bibu16v

• Mesaje scrise: 4,040
  • Masina: Astra X16XEL din 1995
  • Cont inregistrat in: 25 Jan 2016

• Mesaj Privat
Am pățit o chestie identică la una din Astrele din semnătură:
-la început făcea foarte rar, unele ”coincidențe” mă duceau cu gândul la anvelope(în sensul că le bănuiam îmbătrânite), dar se manifesta aleatoriu, nu am descoperit un tipar;
-nu am avut cod de eroare de ABS, niciodată, deci partea elect(ron)ică a ABS părea în regulă;
-aveam și un hârșâit ritmic(ca o mică bătaie) la roata stg. față, la viteze foarte mici, la viteze mai mari nu mai era perceptibil;
-în faza ”finală” făcea tot mai des, dar tot aleatoriu, destul de enervant, am decis să fac o investigație amănunțită.
După investigație (am demontat fuzeta și planetara), a rezultat ceva simplu și, evident, logic: inelul (de pe capul planetarei) ABS era crăpat(deci nu lipsea nicio bucată din el, dar, în timp, deși stătea pe poziție, se deformase(ovalizat și nu numai), de unde și hârșâitul, concluzia fiind că dădea semnale eronate la senzorul de ABS aferent).
Rezolvarea a fost simplă: înlocuirea inelului ABS.
Văd că și la Meriva asta este identic sistemul de ABS: cu senzor aparent și inele ABS pe (capul) planetare(lor).
Studiază cu (foarte mare) atenție continuitatea inelelor, prin învârtirea roții, nu neglija nici starea de curățenie a senzorilor ABS și inelelor aferente de pe față. Dacă ai verificat cu mare atenție astea și nu obții o concluzie, mai vedem...
  • serioussam

• Mesaje scrise: 310
  • Masina: Astra Z14XEP din 2008
  • Cont inregistrat in: 10 Jun 2008

• Mesaj Privat
La mine, ceva asemanator, z14xep a fost rulmentul abs, care dupa mult ignore, a aparut martorul in bord si abia atunci am schimbat.
  • bibu16v

• Mesaje scrise: 4,040
  • Masina: Astra X16XEL din 1995
  • Cont inregistrat in: 25 Jan 2016

• Mesaj Privat
La Meriva asta, nu are, pe față, rulment cu senzor ABS încorporat....ci senzor aparent, cu citire pe inelul aferent de pe capul planetarei...
La G-uri, aia e boală cunoscută: rulment cu probleme la senzorul ABS.
  • petricavlad37

• Mesaje scrise: 566
  • Masina: Meriva x16xep din 2009
  • Cont inregistrat in: 17 Oct 2010

• Mesaj Privat
Salut. Și la Vectra este la fel. De verificat inelele de pe capul planetarei. Eu le-am curățat cu peria de sârmă apoi cu o surubelnită mai subțire.
Skip Ads 60 min (0/3)

1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva A

Skip Ads 60 min (0/3)

Intra si tu in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata

CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR