Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva A
  • DYo4076

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2021

  • Mesaj Privat
ajutati-ma si pe mine ca nu stiu ce sa-i fac ca imi imtra abs la cea mai mica atingere a pedalei de frana poate sa mai confruntat cineva cu problema asta si nu se aprinde nici un martor in bord


MODEL: opel meriva A 1,7 cdti
MOTOR: z 17 dth

LOCATIE: craiova
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Am pãțit o chestie identicã la una din Astrele din semnãturã:
-la început fãcea foarte rar, unele ”coincidențe” mã duceau cu gândul la anvelope(în sensul cã le bãnuiam îmbãtrânite), dar se manifesta aleatoriu, nu am descoperit un tipar;
-nu am avut cod de eroare de ABS, niciodatã, deci partea elect(ron)icã a ABS pãrea în regulã;
-aveam și un hârșâit ritmic(ca o micã bãtaie) la roata stg. fațã, la viteze foarte mici, la viteze mai mari nu mai era perceptibil;
-în faza ”finalã” fãcea tot mai des, dar tot aleatoriu, destul de enervant, am decis sã fac o investigație amãnunțitã.
Dupã investigație (am demontat fuzeta și planetara), a rezultat ceva simplu și, evident, logic: inelul (de pe capul planetarei) ABS era crãpat(deci nu lipsea nicio bucatã din el, dar, în timp, deși stãtea pe poziție, se deformase(ovalizat și nu numai), de unde și hârșâitul, concluzia fiind cã dãdea semnale eronate la senzorul de ABS aferent).
Rezolvarea a fost simplã: înlocuirea inelului ABS.
Vãd cã și la Meriva asta este identic sistemul de ABS: cu senzor aparent și inele ABS pe (capul) planetare(lor).
Studiazã cu (foarte mare) atenție continuitatea inelelor, prin învârtirea roții, nu neglija nici starea de curãțenie a senzorilor ABS și inelelor aferente de pe fațã. Dacã ai verificat cu mare atenție astea și nu obții o concluzie, mai vedem...
  • serioussam

  • Mesaje scrise: 241
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2008

  • Mesaj Privat
La mine, ceva asemanator, z14xep a fost rulmentul abs, care dupa mult ignore, a aparut martorul in bord si abia atunci am schimbat.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
La Meriva asta, nu are, pe fațã, rulment cu senzor ABS încorporat....ci senzor aparent, cu citire pe inelul aferent de pe capul planetarei...
La G-uri, aia e boalã cunoscutã: rulment cu probleme la senzorul ABS.
  • petricavlad37

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Meriva 2009 x16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salut. Și la Vectra este la fel. De verificat inelele de pe capul planetarei. Eu le-am curãțat cu peria de sârmã apoi cu o surubelnitã mai subțire.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR