Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Mi-am schimbat becurile de faza scurta (s-au ars) si am pus Bosch H7 de 55W parca.
Se vede perfect, dar nu stiu ce inseamna H7, e bine? Ce alte tipuri de becuri mai sunt si care este diferenta intre ele. Am cautat pe yahoo si nu am gasit nimic.
Skip ads

  • Senator

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2004

  • Mesaj Privat
H1<-->H7 sunt standarde legate de constructia becurilor existand diferente de sasiu , numar de filamente si presiune negativa interna.
H1<-->H3 si H7 sunt becuri cu un singur filament , iar H4<-->H6 au cate doua filamente .

Becurile H7 se folosesc preponderent la masinile moderne cu faruri clare si sunt foarte sensibile la variatiile de tensiune. Wink
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
E vorba pur si simplu de niste standarde, dimenisunile becurilor auto fiind standardizate.
Nu e mult de explicat... ai H7, il inlocuiesti cu alt H7, indiferent de producator...
Eu am facut-o acum 1 luna, mi s-a ars unul si am luat in schimb Philipsuri dein alea care scrie ca dau 30% mai multa lumina (si asa si e, pe bune...)
Ala cel vechi care mi-a ramas l-am pus la rezerva...
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Aha, am inteles.
Skip ads

  • andrei0481

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
dar pentru faza lunga? ce tip de bec este?(opel astra h)
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Iata un site interesant care ar trebui sa aiba raspuns pentru toata lumea.
Dar la Vectra B nu face diferenta intre B1 si B2. B2 are H7 pe faza lunga, iar B1 parca are H1. Iar site-ul zice ca e H1 pentru toate.
  • andrei0481

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
am mai gasit 2 site-uri de genul asta si mi-au dat rezultate contradictorii, de aceea am apelat pe forum,poate e cineva care stie exact,care deja le-a schimbat....
  • paul_astra

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Salut baieti.Referitor la becurile farurilor am si eu cateva intrebari.Tocmai ce am fost la reglat farurile deoarece nu se mai vede nimic in fata drumului si surpriza :
1. Cel de la statie ITP imi spune ca nici nu am cum sa vad ceva pe drum deoarece nu am becurile potrivite, daca ma uit la ele au o tenta albastra, spunand ca sunt cu xenon si ca nu sunt potrivite pentru acest tip de far.Spuneti-mi si mie ce fel de becuri trebuie sa cumpar, poate ma ajutati cu un model/putere wati, pe care le stiti ca fiind recomandate/folosite de voi si care produc o lumina foarte buna.
2. Inafara de problema becurilor mai am si probleme cu sistemul de reglaj al farurilor.Farul dreapta bate extrem de sus, dar problema este ca nu se poate regla.Rotesc de acea rotita si nu se intampla nimic.Banuiesc ca este stricat acel dispozitiv de reglaj(farurile au reglaj manual) si va intreb pe voi, se mai poate face ceva cu farul, se poate repara acel sistem sau trebuie sa schimb farul?Banuiesc ca daca se poate repara ar trebui sa desfac farul si cred ca nu se merita!
Skip ads

  • cioky

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salutare baieti.
Am si eu o nelamurire.
Am cumparat recent bec cu 68 LED-uri SMD pentu un masina din semnatura , H7 si HB3. Toate bune pana dupa montare. Faza scurta merge (H7) dar la cea lunga nu face nimic. (HB3). Am verificat becurile si se aprind siguranta nu este arsa. Un prieten mi-a zis ca sunt alimentate invers + si - , o solutie ar fi sa schimb in mufa de pe masina polaritatea ca sa fie alimentate corect. Ce parere aveti de modificare?
  • AIin

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
cam asa este. sunt becuri cu polaritate. verifica cu un multimetru (aparat de masura) care este plusul si minusul in mufa. trebuie sa corespunda cu cele ale becului.
  • GheXghe

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Salut.
Ma intereseaza tipurile de becuri necesare pentru astra H, indiferent daca sunt pentru fata sau spate.
In 2 ani si 3 luni am schimbat doar cel pe faza scurta (h7) si cel de pe stopul stanga pozitie si frana (l-am inlocuit cu cel de ceata care statea degeaba acolo in stanga ).
  • deco2xavi

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Salut. Sint posesorul unui opel astra h 1700 cdti 74kw din 2005 as ruga pe cineva sa-mi spuna ce becuri imi trebuie pentru faza scurta si pentru faza lunga sint becuri obisnuite daca mi se arde unul dintre ele sa stiu ce sa iau
Skip ads

  • CristiNistor

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
H7 faza scurta, H1 faza lunga pt becuri cu halogen.
  • deco2xavi

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2014

  • Mesaj Privat
multumesc pentru raspuns
  • mitosu

  • Mesaje scrise: 787
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2012

  • Mesaj Privat
pe faza scurta h7, de 2 ani osram cool blue, lumini peste cele stock si nu sunt dernjante pentru ceilalti din trafic.
  • Dumy48

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Cine este in masura sa ma lamureasca si pe mine daca pot sa folosesc un bec H7 cu led in locul unuia clasic, si daca prin aceasta masura reduc consumul de curent. Ca sa fiu mai explicit vreau sa pun acest bec la o motocicleta care este construita pe dinam, si cu un bec clasic, in far, consumul de curent depaseste capacitatea dinamului de a genera curent. am gasi H7 pe led care zice ca consuma doar 6 W. Credeti ca este o solutie? daca nu poate cineva sami ofere o alta alternativa?
  • calinbulzan2000

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2015

  • Mesaj Privat
la astra j 1.7 cdti sunt tot h 7 ? am mai folosit night breaker osram si am fost foarte multumit.as vrea sa pun si la astra dar nu sunt sigur ce tip sunt.
  • FFlorin239

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2021

  • Mesaj Privat
Salutare bãieti om și eu o problema cu faza lunga pe partea stânga cine știe unde este siguranțã sau releu ceva dacã ma puteți ajuta va rog
  • FFlorin239

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2021

  • Mesaj Privat
Opel astra h 1.9 ctdi
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=92916
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR