Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia B
  • NDanut

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Focsani
  • Masina: Insignia 2017 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2021

  • Mesaj Privat
Cauzele unei defecțiuni ale turbinei, având în vedere cã mașina este destul de nouã. Cicã sa blocat geometria și sa rupt axul în turbinã. În concluzie turbina defectã, furtun intercooler sãrit de lângã clapeta.


MODEL: Insignia 2017
MOTOR: B20DTH
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Pentru overboost pot fi de vina geometria din turbina 'agata' datorita unor uzuri sau calamina depusa,sau electrovalva de comanda, avand in vedere ca turbina noua va veni completa mai ramane electrovalva sa o schimbi sa fii sigur ca nu patesti iar peste ceva timp....parerea mea. Mie electrovalva de la turbina mi-a facut cateva figuri cu erori de overboost pana cand am auzit-o tiuind dupa ce am oprit motorul,nu descarcase vacuumul era blocata ,asa ca am dat-o de pamant de cateva ori dupa ce i-am bagat ceva WD 40 pe stuturi pana cand am luat alta noua.
  • NDanut

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Focsani
  • Masina: Insignia 2017 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2021

  • Mesaj Privat
Mulțumesc mult
  • CLD_PH

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2017 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2018

  • Mesaj Privat
NDanut a scris:Cauzele unei defecțiuni ale turbinei, având în vedere cã mașina este destul de nouã. Cicã sa blocat geometria și sa rupt axul în turbinã. În concluzie turbina defectã, furtun intercooler sãrit de lângã clapeta.


MODEL: Insignia 2017
MOTOR: B20DTH


Cati km are masina? Cam in ce proportii (%) a rulat in oras / la drum intins? Cat de costisitoare a fost problema?
  • Dnita349

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2020

  • Mesaj Privat
Am uitat sa va spun cum sa rezolvat problema. De fapt turbinã era ok, doar ca sã bulit actuatorul de pe turbinã, iar acest actuator nu vine decât cu tot cu turbinã, în concluzie a trebuit sa schimb turbina. 6000 lei cost turbinã GARRETT nouã. Acum când deja va scriu sa știți ca actuatorul se reparã sau înlocuiește și fãrã turbinã.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR