Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • petruliviu

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Verificat tot : siguranțe, motoraș, cabluri..... nimic. O mai fi vreun panou de siguranțe ascuns pe undeva?!

verifica sigurantele 3 si 29.



Daca sint bune sigurantele atunci posibil fire rupte in burduful dintre hayon si caroserie sau mufa motoras cu probleme sau motoras cu probleme.[/quote]
Skip ads

  • petruliviu

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Verificat tot : siguranțe, motoraș, cabluri..... nimic. O mai fi vreun panou de siguranțe ascuns pe undeva?!
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Nu mai este.

Releul primeste comanda din BCM care la rindul lui primeste comanda din maneta (switch). Astea trei au mai ramas, releu defect, maneta defecta sau BCM defect (eventual mufele /firele cu contact imperfect). Daca vrei verifica mufele de la maneta, eventual schimba cu alta, macar de proba.

uite schema, cea din dreptunghiul verde. Dupa mine releul nu prea se defecteaza dar poti sa-l probezi pe baterie, cu aparatul de masura sau lampa de control.


  • petruliviu

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Mulțumesc mult. Sãnãtate și o zi buna
Skip ads

  • MPetrescu78

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2019

  • Mesaj Privat
salut.gasesc prin bucuresti un electrician de opel? Am un combo c si dupa un mic accident am ceva probleme cu ac si electrobentilatoarele. Multumesc mult.
  • BLiviu732

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2023

  • Mesaj Privat
Buna seara, am un opel corsa c 2001 1.0 benzina si ma confrunt cu urmatoarea problema:
Uneori imi indica benzina alteori nu se ridica acul deloc, precizez ca am schimbat sonda litrometrica cu o alta sh si face la fel, am plinut facut si nu imi indica decand cand vrea.... a mai intampinat cineva aceasta problema? Si mai am o mica problema am vibrati intre 1100 1500 rpm...
  • BLiviu732

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2023

  • Mesaj Privat
Degeaba este frm asta.
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,428
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
E acrii strugurii...
  • floreasandu54

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2001 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Buna seara....
Am o Corsa C cu motor X10XE din 2001 si trebuie sa verific conexiunile senzorilor axe cu came si arbore cotit cu pinii aferenti de pe ECU.
Problema mea este ca nu stiu care este....de exmplu pinul 36 de pe ECU , atat timp cat pe ECU sunt doua mufe identice, fiecare cu cate 80 de pini pozotionati si numerotati identic....adica pinul 36 exista si pe o mufa , dar si pe cealalta....

Scuze daca intrebarea este neavenita ....
Va rog sa ma lamureasca cineva.....
multumesc
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,470
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Mufele au cate 64 de pini fiecare, adica 16 pini pe 4 randuri.
Pinul 36 ar fi deci, al 4-lea de pe randul 3.
Din cate ma tot uit eu pe schema, pinul 36 (culoare Negru cu Galben) este folosit doar in una dintre mufe, in cealalta nu este folosit, deci nu va fi fir care sa plece de acolo.

Identificarea mufei se poate face in mai multe moduri, toate perfect valabile, dintre acestea:
- eu m-as uita dupa coloana/magistrala/manunchiul de fire, care pleaca spre toti senzorii si actuatoarele de pe motor (injectoare, bobina inductie, EGR, senzori etc.), cealalta mufa, are coloana/magistrala/manunchiul de fire care vin dinspre caroserie si interiorul masinii;
- stiind numarul pinului si culoarea firului de la acel pin (pe cealalta mufa, chiar daca ar fi pin, firul nu ar avea aceeasi culoare).

Mare atentie, pentru acel senzor, trebuie verificate toate 3 firele, adica sa fie si Masa (minus) pe firul Maro (pin 1 senzor) si +5V (cu contactul pus) pe firu Galben (pin 3 senzor) si pinul 2 sa aiba continuitate pana pe pinul 36 al mufei ECU.

Daca toate astea sunt in regula si daca senzorul este sigur bun si daca pinii din mufe nu sunt largiti (de la incercarile de masuratori), nu trebuie uitat ca vorbim despre un ECU Hibrid si deci, problema poate fi chiar in interiorul lui.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR