Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • Ipardoseala

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Buna ziua, stie cineva de unde gasesc schita cabluri electrice ce duc la haion, problema este ca s-au rupt toate firele iar toate sunt de culoare neagra nu stiu cum sa le inadesc la loc, nu mai merge nimic de pe haion, stop frana, degivrare, inchidere centralizata, stergator.





MODEL: meriva
MOTOR: 17dth

LOCATIE: bacau
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Ai varianta, simpla, sa te iei dupa grosimea firelor si sa mai faci cateva masuratori ajutatoare, astfel ai putea sa determini destul de simplu "care cu care". Dar pentru asta, ai avea nevoie sa cam stii despre ce este vorba (sa nu cumva sa te simti jignit!).
Mai exista varianta, ceva mai consumatoare de timp, dar cred ca ar iesi o lucrare mai durabila in timp (pentru ca ai putea schimba firele care trec prin zona sensibila, nu doar sa le "repari"). Anume, varianta de a demonta plasticul de pe stalpul spate si plasticul de pe haion si sub fiecare plastic, vei gasi cate o mufa cu 9 pini.
Practic, in aceste mufe, corespondenta firelor este 1 la 1. (1-1, 2-2, 3-3, 4-4, 6-6, 7-7, 8-8, 9-9)
  • Ipardoseala

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2019

  • Mesaj Privat
merci de rapiditatea raspunsului, prima varianta e cam grea in afara de 2 fire parca ce sunt mai groase probabil degivrarea, restul sunt negre cam de aceeasi dimensiune, deci as merge mai degraba pe varianta 2, dar intrebarea mea este ai cumva o schita a cablajului mai exacta gen la pin 1 trebuie fir de 0.5 (sau AWG x) si din manunchiul de cabluri parca mai pleaca o extensie de 2 fire. o sa desfac sapt viitoare ca am desfacut acum o luna si nu mai tin minte exact, enervant a fost cand am vazut toate firele sunt negre Sad.
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Nu vad ce alta "schita" si la ce ti-ar folsi, atat timp cat tot trebuie sa dai jos cele doua ornamente de plastic.
Mi-ar lua mai mult mie sa pun cap la cap toate sistemele, decat o sa-ti ia tie sa le rezolvi.
Repet, corespondenta va fi 1 la 1 si tot asa.
  • Ipardoseala

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Da mi-am dat seama dimineata ca o sa vad cand desfac cum vin si lungimile de cablu. Multumesc inca o data. Toate cele bune.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR