Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X
  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
DMax a scris:
bazate a scris:DMax: ar fi interesant de schimbat uleiul si de tratat motorul cu un engine flush inainte de orice alta interventie mecanica.
Multe solutii de acest tip (engine flush) se lauda tocmai cu eliminarea depunerilor de carbon de pe ”oil ring”. Daca nu da rezultate....e un experiment de 200+ lei, ce nu are ce sa strice. Dar daca functioneaza....


Am inceput prin a alimenta numai cu OMV100 si monitorizez uleiul. Dupa 100 Km incerc si solutia asta..


Cum ai rezolvat in cele din urma?
Am auzit ca a fost un recall pt consum de ulei din cauza epuratorului de ulei. Au fost si alte masini cu consum de ulei la care s-a inlocuit epuratorul pe garantie si a disparut consumul.
Am intrebat la dealer si in cazul consumului de ulei de peste 600 ml la 1000 km se poate inlocui motorul in garantie, chiar daca masina nu mai e in garantie, cu conditia dovedirii servisarii conform recomandarii producator. Concret, ulei 0w30 la termen.
Skip ads

  • grizzlyman7

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Piatra-Neamt
  • Masina: Grandland X 2020 ah01
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2021

  • Mesaj Privat
cosmin_b a scris:Salut!
Am deschis acest topic pt a discuta despre inlocuirea altor piese decat a "clasicelor" filtre, ulei si alte lichide .
De ex, placute de frana si discuri a inlocuit cineva?
Din ce vad eu ma apropii de schimbarea placutor de pe fata la aprox 30000 de km. Mai am cam 4 mm de garnitura pe ele.
Am vazit ca unele originale sunt peste 400 de lei, iar unele after market pana in 300lei.


MODEL: Grandland X 2018



Am aflat dupã 2 ani ca o data cu vânzarea masinii vânzãtorul era obligat sa iti ofere un plan de întretinere care este personalizat functie de seria caroseriei.
Mai jos ofer planul meu de întretinere.
  • D5343

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2019

  • Mesaj Privat
bazate a scris:Placute schimbat la 52 k. Acum am 93k si mai merg dar discurile au o buza de cam 3 mm. Probabil le schimb la 100k.

Parbriz 1100.

A schimbat cineva distributia?


Salut.Dupa schimbarea parbrizului ti-au facut si recalibrarea senzorilor? Lumina, ploaie si recunoastere semne circulatie.
  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Nu stiu care e procedura dar merg ok dupa interventie. Stiu ca pe parbriz e lipit un suport de care se fixeaxa camera, la fel ca suportul de oglinda.
Skip ads

  • kk333

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2019

  • Mesaj Privat
Salutare,

Îmi puteți recomanda discuri și plãcuțe frâna fațã? Care sunt piesele originale și care ar fi o variantã alternativã bunã?

Multumesc
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Original, una din optiuni e TRW..eu pe TRW am mers..
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,428
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Textar sau Delphi, sunt prietenoase cu cardul/buzunarul...
  • kk333

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2019

  • Mesaj Privat
Discurile de frâna pt rotilel de 18’ au diametrul de 304mm sau 330mm?
Mulțumesc
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
La ce fer, dacă nu suntem indiscreți?!
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,428
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Curiosule!
Nu le pune la fer, le pune la roț de 18
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
kk333 a scris:Discurile de frâna pt rotilel de 18’ au diametrul de 304mm sau 330mm?
Mulțumesc

Fa cont pe autokarma sau alt magazin online mai serios. La definirea contului bagi exact datele mașinii si apoi cauți discuri de frana și o sa găsești exact si diametrul lor, la specificații tehnice.

Uite la mine, dar eu am sistem frânare pe 16" și jante de 19"

LE: probabil o sa ai diametru mai mare. Când cumperi, sa întrebi exact prețul dacă e pt 1 disc sau pt pereche. Eu am comandat o bucata și ulterior am constatat ca erau oferte ma bune la alt magazin care avea prețul pt 1 pereche.
  • kk333

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2019

  • Mesaj Privat
In speranta ca sunt mult mai indiscret decat ai incercat tu, sa fii, Mr. Smart, dar in acelasi timp, cu umilinta, pentru ca nu sunt bun la toate, asa cum probabil sunteti voi (ca na, Romanul e mecanic, contabil, medic, zugrav, instalator) si traind intr-o tara unde trebuie sa stai cu ochii ca pe butelie pe toti incompetentii, inclusiv pe mecanicii din reprezentante, explica-mi, te rog, cu ce te deranjeaza intrebarea mea? O rescriu pt tine si pt toti analfabetii functionali: "Ipoteza: Grandland X, Model 2019, roti de 18 inch. Intrebare: Din fabrica, acest model are discuri de frana de 304mm sau 330mm? Detalii: Intrucat placutele de frana potrivite sunt diferite in functie de diametrul discurilor de frana, incerc sa aflu mai rapid, fara sa merg intr-un service, care este dimensiunea standard" Multumiti?

PS. Cu mașini din 95 si 2005, inteleg ca generația bătrânilor de azi, cu un pas în groapă și cu comanda pt cosciug plasată, iau viața (si așa scurtă) si orice alta intrebare, la misto. Astept invitația la înmormântare Smile
Skip ads

  • kk333

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2019

  • Mesaj Privat
livcro a scris:
kk333 a scris:Discurile de frâna pt rotilel de 18’ au diametrul de 304mm sau 330mm?
Mulțumesc

Fa cont pe autokarma sau alt magazin online mai serios. La definirea contului bagi exact datele mașinii si apoi cauți discuri de frana și o sa găsești exact si diametrul lor, la specificații tehnice.

Uite la mine, dar eu am sistem frânare pe 16" și jante de 19"

LE: probabil o sa ai diametru mai mare. Când cumperi, sa întrebi exact prețul dacă e pt 1 disc sau pt pereche. Eu am comandat o bucata și ulterior am constatat ca erau oferte ma bune la alt magazin care avea prețul pt 1 pereche.


Mulțumesc frumos!
  • Mr.Opel

  • Mesaje scrise: 2,275
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
@kk333 ban 30 de zile. La urmatoarea abatere ban-ul va fi permanent.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
I-aș fi dat și eu ban(i)...la discursul lui, doi...de pus pe ochi.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR