Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • dragosknight97

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2018

  • Mesaj Privat
Buna, ma numesc Dragos, am un opel corsa c 2001 motor 1.0 cmc benzina, am o problema, motorul nu sta la relanti, turatia fluctueaza agresiv,nu are putere, nu trage cum trebuie Sad motorul suna infundat, am verificat si curatat clapeta de acceleratie, am verificat si curatat debimetrul de aer, bobina de inductie, am verificat bujii, am curatat,bujii, pompa de benzina e in regula, injectoarele functioneaza cum trebuie, am check engine-ul aprins, si cel cu cheia in masina la fel, indicatorul de langa, nu stiu ce sa mai verific la ea, nu stiu ce sa-i mai fac, niste idei va rog, multumesc anticipat.


Skip ads

  • mariuseek

  • Mesaje scrise: 299
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2008 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Pune un tester pe ea sa vezi ce erori ai. Trebuia sa faci asta prima data, inaintea oricaror altor verificari.
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
dragosknight97 a scris:Buna, ma numesc Dragos, am un opel corsa c 2001 motor 1.0 cmc benzina, am o problema, motorul nu sta la relanti, turatia fluctueaza agresiv,nu are putere, nu trage cum trebuie Sad motorul suna infundat, am verificat si curatat clapeta de acceleratie, am verificat si curatat debimetrul de aer, bobina de inductie, am verificat bujii, am curatat,bujii, pompa de benzina e in regula, injectoarele functioneaza cum trebuie, am check engine-ul aprins, si cel cu cheia in masina la fel, indicatorul de langa, nu stiu ce sa mai verific la ea, nu stiu ce sa-i mai fac, niste idei va rog, multumesc anticipat.


Te-ai ocupat (asa cum face mai toata lumea) doar de ceea ce este in "amonte" de motor.
De partea din "aval" (recirculare gaze de carter, sonda lambda si catalizator) nu te-ai ocupat, cu toate ca martorii din bord asta iti transmit ca trebuie sa faci!
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
''cu toate ca martorii din bord asta iti transmit ca trebuie sa faci! ''... De unde stiti ce transmit martorii...? Recunosc ca sunt slab la capitolul -paranormal-...! O fi diagnoza depasita si eu nu stiu...?!
Skip ads

  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Eu zic sa-ti vezi de treaba ta si sa nu mai faci pe interesantul/arogantul pe aici si in special cu mine!
De unde si pana unde ai ajuns la concluzia ca ti-am raspuns tie?
Rezuma-te DOAR la a oferi informatii celor care le solicitaPUNCT
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Ofera informatii corecte pe forum si nu am nimic cu nimeni,dar cand vad ca "se bat campii",regret,dar nu pot sa ma abtin...! Cand,la randul meu "o sa bat campii",rog colegii sa intervina pentru a ma aduce pe linia de plutire...
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Daca nu poti sa te abtii, mi-e mila de tine!
Bati campii tot timpul, stai linistit!
In loc sa oferi informatii, te rezumi sa faci comentarii de prost gust.
Inteleg ca te hranesti din asa ceva, din moment ce nu te poti abtine.......
Sa nu mai faci comentarii la spusele melePUNCT
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Cat spusele tale vor fi OK,nu vad nici o problema,cand nu vor fi OK,mi se pare normal sa intervin,chiar daca nu-ti face placere! Asta-i viata...! Eu o sa ma abtin in a face aprecieri si comentarii la persoana dumneata(asa prevede regulamentul),dar pe teme tehnice voi face comentarii,aprecieri si voi contrazice cu argumente atunci cand e cazul...!
Skip ads

  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Cine te crezi, domnule @big...., de iti dai OK-ul pe spusele mele sau ale altora, in loc sa oferi explicatii plauzibile celor care le solicita?
Raspunsurile tale, atunci cand "te obosesti sa le oferi" si nu comentezi le ceea ce au spus altii, imi starnesc rasul.
De ex: "Interpretarea corecta a semnalului lambda,ofera informatii reale si corecte... " Razz
Mare filozof mai esti!
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Interpretarea unui semnal lambda,dupa parerea mea nu-i filosofie,e meserie si e la un anumit nivel tehnic! Acest semnal(valoric sau grafic) ofera informatii referitoare la starea amestecului carburant din camera de ardere,functie de care meseriasul poate sti pe ce sistem va cauta cauza posibila.Se pot face anumite simulari pentru determinarea sistemului problema,urmarind modificarile de semnal date de sonda lambda...,dar cate nu se pot face...! Unii o numesc filozofie...,eu o numesc meserie! Apropo,de "cine ma cred"...,vreau sa fiu o persoana obisnuita,care nu poate inchide ochii atunci cand vede o informatie falsa sau relativ falsa! Referitor la "ras",uneori face bine,dar si ingrasa...uneori!
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Ai grija la cuvantul "relativ".......
Tu nu ai inteles ca cei care cer pareri/informatii pe aici, chiar vor pareri/informatii.
Unii nu se pricep deloc si doresc ca atunci cand merg la mecanic sa aiba un punct de plecare si sa nu acepte sa schimbe mult mai multe pe la masina, la sugestia mecanicului care vrea sa-l jupoaie de viu.
Altii au ceva cunostinte tehnice, dar doresc si alte pareri/informatii pentru a le pune cap la cap si a ajunge la o concluzie. Varianta cu mersul la mecanic si evitarea jupuirii de viu este valabila si in aceste cazuri.
Tu, pentru ca locuiesti in "alta tara", probabil nu stii ce se intampla prin service-urile din Ro.
Trimiterea lor direct la mecanici nu ii ajuta in sensul in care doresc ei.
Oricum ajung acolo, dar e bine sa nu se lase pacaliti.
Nu ai calitatile necesare sa iti dai cu parerea pe ceea ce gandesc si postez eu.
In cazul de fata, ceea ce am transmis eu (verificare sonda lambda, catalizator si recircularea gazelor de carter) este perfect compatibil cu ceea ce indica martorii din bord, avand in vedere si ceea ce verificase deja.
Care este, de fapt, problema ta?
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Problema mea e ca vreu sa raman la meserie,pe cand dumneata vrei sa ramai la filozofie...! Tine-o tot asa!
Skip ads

  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Nu am observat sa-i fi oferit vreun "raspuns de meserias" lui Dragos.
Doar te-ai bagat in seama pe aici, ca peste tot, de altfel!
Tine-o tot asa si tu. Fa in continuare arogante de autobaza!
Aceasta a fost ultimul meu dialog de la distanta cu tinePUNCT
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
@mariuseek,colegul nostru,a dat un raspuns competent si corect,pe care eu nu am considerat ca trebuie sa-l repet. Mi s-a parut paranormal punctul dumneata de vedere si drept urmare mi-am spus parerea. De regula,raspunsurile mele sunt sau pot fi,daca e cazul, argumentate. Eu cred ca o parere corecta si reala(raspuns de meserias),are loc in urma unei constatari care cuprinde diagnoza,consultare de documentatii,verificari si masuratori pe masina,etc... Forumul permite consultare de documentatii, interpretarea erorilor si a unor log-uri...,doar atat!
  • RGabriel34

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2022

  • Mesaj Privat
Salut
Cum ai rezolvat problema ? Eu mã confrunt cu aceeași situație , iar din comentariile care le vãd nu vãd nici o soluție
  • ney

  • Mesaje scrise: 982
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Aer fals in principiu
O galerie admisie sparta ( arsa ) la teava de egr
O electrovana de vapori benzina deschisa tot timpul
Furtun vaccum servofrana, etc
Cauta pe admisie
Cu asta incepi daca nu vrei sa faci un test sau nu poti
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,466
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=74070
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=94172
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=89510
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=146826
Spor la citit!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR