Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,452
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Bun venit la CO!
Ptr sfaturi practice, directe, de identificare a pieselor necesare, ar fi nevoie de precizat, cel puțin, tipul/codul motorului sau un VIN.
Altfel, recomand cu cãldurã orice magazin de piese auto, în baza certificatului de înmatriculare: vas de expansiune și cele 2 furtunuri aferente.
Baftã!
  • Denz

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Arges
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Scriu si eu cu o problema,poate primesc ceva indrumare..

Motor z10xe,in urma unor reparatii la chiuloasa si segmentare,intra ulei in antigel,invers nu.Planeitatea am verificato si pare ok.
Garnitura noua montata marca meisterteile.Aceasta la desigilare era compusa din garnitura metalica+ una subtire ca de cauciuc,nu stiu daca asa trebuie sa fie sau trebuia inlaturat la montare.
La montare am respectat ordinea de strangere suruburi,dar tot am facut o greseala.Adica am zis sa strang la mana suruburile si apoi sa pun dinamometrica.Am facut asta strangand la 15 grade fiecare surub in ordinea mentionata in manual,dar cand am zis sa strang cu dinamometrica nu am mai avut ce sa strang..In fine am lasat asa..Filetele le-am curatat inainte,suruburile le-am reutilizat.
Manifestare.Primul test de 30km ,fara probleme de scurgeri,etc,verificat antigel,totul ok.Urmatorii 120km apar pete negre si strat subtire negru pe margine vas expansiune,am zis contaminare de la ulei scurs in bloc motor la manevrare,curatare.Uleiul nou nu avea cum sa prinda culoarea asta.Partea nasoala,urmatorii 60km,mers cu motor umic fortat,ulei proaspat intrat in vas expansiune,sa zic spuma si laptos cam de un 1cm..miros clar de ulei.

Mentionez ca inainte de aceste reparatii,am mai avut necazuri de genul,dar nu intra asa mult,doar o perioada cand spalam vasul de expansiune de doua ori pe saptamana,In ultimul an chiar nu au mai fost probleme si parea ca a disparut de la sine problema..In urma cu 6 ani motorul era foarte imputit si plind de depuneri pe interior.Folosind 5w40 si solutii la schimb de uleis-a mai curatat,dar nu ceva fantastic.Acum la aceste reparatii am tinut sa curat toate canalele de ulei,sorb etc,atat cat am avut acces.Ulei folosit acum mobil 0w40.Imi trece prin cap ca depunerile respective sa nu fi sigilat cumva vreo fisura in bloc sau chiuloasa,iar acum sa ma uit lung.

Daca ma ajuta cineva cum ar trebui sa arate garnitura de chiuloasa noua,daca e compusa din doau bucati sau e doar o tabla vopsita,originala asa parea!
  • corsa.timis

  • Mesaje scrise: 490
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Vai de capu' meu.. daca e masina ta ti-ai batut joc de bani, de munca, de tot.. ai mers si pe ieftineala si pe bajbaite, tot ce puteai face prost ai facut. La lucrari asa importante se pune numai piese de calitate, garnitura noua Elring, suruburi noi Elring, restul garniturilor la fel, de calitate. Suruburile se ung pe filet si sub cap cu vaselina sa se insurubeze corect fara rezistenta, se strang NUMAI CU DINAMOMETRICA la 25Nm+60grade+60grade+60grade (de 3 ori 60grade)... Daca te-a mancat in dos, acum ai alta cheltuiala de facut, ori cu reparatia ori cu vreo 5 litri de benzina si o cutie de chibrituri. Vai si vai si vai si vai...
  • Denz

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Arges
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Cred ca ajunge si 1 litru de benzina.Sunteti sigur ca aceea garnitura este problema,sau am vreo fisura pe undeva..bloc,chiuloasa.Problema a mai fost prezenta in trecut.Suruburile le-am uns,dar clar am strans prea tare..O sa le iau noi,dar

Asta am avut la indemana si mai rapid..ce e drept,asta e.Macar daca as fi sigur ca e de la garnitura proasta ca model si posibil strans prea tare sa fi facut alte tampenii.Motorul functioneaza impecabil acum,dar ce folos.O desfac din nou si trimit chiuloasa preventiv pt verificare etanseitate sau iau alta.Blocul motor nu stiu daca este posibil.

Pe la garnitura de distributie (reinz)poate sa bage si ulei in antigel sau in general numai invers?
  • Denz

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Arges
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Incepe sa-mi treaca panica,pana la urma cred ca e doar contaminare bloc motor din timpul curatirii canalelor de ulei,eu nu am spalat instalatia de racire .Astazi nu am mai gasit mai nimic in vas dupa ceva forja.|O sa scot in weekend termostatul si ii fac o curatare,dupa urmaresc..
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR