Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Pentru moderatori : daca am postat aici si trebuia in alta parte imi cer scuze si va rog sa-mi mutati postul.

Acest post se adreseaza actualilor posesori,fostilor posesori sau cei ce detin o informatie sigura.

Avand in vedere ca in momentul achizitionarii unui Opel Tigra 1.4 16v 90cp ,tip motor X14XE, nu am primit cartea masinii si nici cine stie ce informatii de la fosta proprietara in ceea ce priveste tipul de benzina ma adresez voua.

Eu am pus Premium 95 de la PETROM, pana la o nefericita intamplare pe data de 19.03, cand am alimentat de la ROMPETROL cu minunatul EFIX si am avut numai probleme. Se pare ca mi-a infundat injectoarele sau ceva de genul asta(nu detin cunostinte despre mecanica...inca) si necesita curatare prin ultrasunete.

As vrea sa stiu ce tip de benzina este recomandat si ce anume imi recomandati voi.

Astept raspunsuri din partea voastra.

Cu respect,
Ojog Cozmin



Opel Tigra 1.4i 16v X14XE - BC-33-TUZ ex B-33-TUZ
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Ce-ai facut cu masina ? Ai reparat-o sau inca nu i-ai dat de cap.
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
bertone a scris: Ce-ai facut cu masina ? Ai reparat-o sau inca nu i-ai dat de cap.


Este in curs de reparare.Am avut noroc de taicamiu ca are un fost coleg de munca acolo in Bacau care are un service cu meseriasi de prima mana si am mers pe mana lui . Acum astept sa scot masina, undeva probabil pe sapt viitoare pentru ca abia de joi se apuca de ea.

Cat despre patania cu benzina, nu stiu care sa fi fost cauza, ori de la benzina s-au infundat injectoarele ori de la minunatul efix care a curat injectoarele si le-a infundat(asta in cazul in care aveau mizerii prin ele si efix-ul chiar si-a facut treaba). Oricum nu mai pun benzina de aia. M-am lecuit. De asta am deschis acest thread, poate ma poate ajuta cine cu un sfat, o recomandare spre o benzina adecvata masinii .

Cu respect,
Ojog Cozmin
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Citeste aici :

https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=13000
Skip ads

  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
bertone a scris: Citeste aici :

https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=13000


Multumesc, m-am documentat in week-end asupra thread-ulior cu subiecte care ma interesau si nu numai.

Ca despre benzina, de admirat ceea ce a facut acel om, insa traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul, testul facut de el, dupa cum s-a vazut nu este o regula generala ca acelasi tip de benzina sa aibe aceeasi cifra octanica la o alta statie, atat timp cat vor exista oameni pusi numai pe hotii si inselatorii cred ca in zadar, daca as avea banii necesari mi-as aduce cu cisterna din Germania sau mai bine m-as muta acolo .

Nu pot sa spun ca imi pare rau ca mi-am luat masina dar nici bine nu imi este momentan avand in vedere faptul de serviciile reprezentatelor Opel nu te pot atinge din diferite motive cum ar fi costuri exagerat de mari, mana de lucru proasta si neprofesionalism, carburantul prost, gropi la tot pasul, soferi care ar trebui internati la spital .

Dar nu renunt asa usor, o sa am rabdare, o sa ma adaptez situatiei si o sa incerc sa fac fata cu brio.

Scuze de off-topic dar simteam nevoia sa spun aceste lucruri.

Voie buna!
Cu respect,
Ojog Cozmin
  • lexick

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Tigra 1999 1.6 16V x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2007

  • Mesaj Privat
EU nu mai bag frate fix pe tigra....de cand am bagat merge mai prost ca inainte...vb f serios.... sa ii ia dracu cu f-ixuuuu lor... o fi buna nu contest...dar eu de cand am bagat am avut probleme...o fi efectul placebo...dar oricum nu mai bag Smile
  • Cumnatu1

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 2000 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2008

  • Mesaj Privat
EU bag numai Mol de '95 si merge ok.
  • lexick

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Tigra 1999 1.6 16V x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Cumnatu1 a scris:EU bag numai Mol de '95 si merge ok.

Ader la idee...cu mol 95 merge ok.
Skip ads

  • andreiflorentin

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1996 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Dupa ce am citit pe aici...m-am gandit...si am tras o concluzie...eFix de la Rompetrol nu mai bag...ca am bagat ieri (pt. prima data) si s-a comportat cam ciudat motorul dupa...adica mi-a murit de cateva ori in trafic, lucru care inainte nu s-a mai inamplat...
  • lexick

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Tigra 1999 1.6 16V x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2007

  • Mesaj Privat
andreiflorentin a scris:Dupa ce am citit pe aici...m-am gandit...si am tras o concluzie...eFix de la Rompetrol nu mai bag...ca am bagat ieri (pt. prima data) si s-a comportat cam ciudat motorul dupa...adica mi-a murit de cateva ori in trafic, lucru care inainte nu s-a mai inamplat...

Subscriu si la ceea ce ai zis tu..... la fel s-a comportat si la mine....sa stii ca iti face de cateva ori asa apoi nu mai face...probabil ca aduna de pe circuite(parcurs) ceva depuneri ...orice masina are ...si se mai infunda pe acolo ceva...dar dupa un timp nu mai face , probabil ca se desfunda ceva..... oricum si mie primele 3-4 ori mi-a facut la fel , de am jurat ca nu mai bag fix , o consideram cea mai proasta benzina...si de nevoie am pus fix in continuare..( peco e langa mine , urmatorul e la 5 km). La ora actuala nu mai are absolut nici o treaba , dar la inceput injuram la greu benzina asta.
  • andreiflorentin

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1996 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Mersi mult pentru informatii...si scuze pt analfabetismul de la sfarsit (inamplat)...am mancat o litera...nu prea mi se intampla!
  • madhyena

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Mures
  • Masina: Tigra 1995 X16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Luk' 95 folosesc. Merge OK.
Skip ads

  • lexick

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Tigra 1999 1.6 16V x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2007

  • Mesaj Privat
andreiflorentin a scris:Mersi mult pentru informatii...si scuze pt analfabetismul de la sfarsit (inamplat)...am mancat o litera...nu prea mi se intampla!
La mine se intampla, ma cam grabesc cand scriu mai ales pe forum , nu dau importanta la 1 2 litere....se mai intampla ...Nu inseamna ca esti analfabet ca ai ratat o litera pe forum , hai sa fim seriosi doar nu e o lucrare de doctorat.

Cat despre luk ....e ok , dar mi se pare ca cifra oct. este net sub 90 ...undeva pe la 87-91 se situeaza. .... in rest pare curata, am probat`o mult timp , am lasat`o la decantat in scala , verificat la microscop ...totul e ok ...pacat ca nu dispun deocamdata de aparatura sa masor cifra oct. ca as fi demarat o adevarata campanie.
Cea de la mol are depuneri (prezinta deasemei si reziduri de fier ceea ce dauneaza catalizatorului IN TIMP. )dar mol 95 are cifra oct. de 92-93 ceea e ce super ok pentru ROMANI"K"A.
Apropo Carrera 100 de la OMV are ... 95-96 max daca esti norocos cifra oct. se pare ca aditivii pe care ii varsa in rezervoarele lor de la peco sunt in functie de cine fura mai mult... alimentarea cu aditivi e facuta separat...se baga benzina de 95 ...in rezervorul ala mare..apoi vine cel(cei) ce baga peste aditiv de marire.Sa nu credeti ca vine de la fabrica asa.... calculat de mine ..mai bine cumperi aditivi de marire cifra oct. din magazin ...ca pret ajungi exact la fel.(depinde de firma ce produce aditivii si de pretul de raft). Oricum toti aditivii din lumea asta ce CURATA INJECTOARELE , ARD APA , DESFUNDA SISTEMUL DE INJECTIe ...bla..bla ce se mai lauda aia pe acolo ....sunt de fapt KEROSEN ...adica " same shit" cu 1 mie de denumiri sa atraga omu`. Se stie de pe timpul vechii dacii de minunea kerosen, cand furau de la aeroport si amestecau 1 sfert de rezervor de kerosen cu 3 sferturi benzina....si mergea dacia ca ferrari Very HappyD , dar rupea bujiile`n doua. Sa vezi ce carburator curat facea...vai mama mea...
  • Black Pearl

  • Mesaje scrise: 329
  • Locatie: Arad
  • Masina: Tigra 1999 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Eu folosesc doar Carrera 100 de la OMV.
  • Tazz

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Tigra 1995 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2008

  • Mesaj Privat
eu bag de 95 de la petrom, ii eftina si ii cat de cat buna(noi nu avem benzina buna, ca doar traim in romanica) e un link cu un test facut de un coleg forumist, inginer chimist, care a verificat cifra octanica(jalnic ce a gasit!) asta e link-ul
https://www.clubopel.com/lin...ic=11464&st=0
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR