Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • tony23

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Braila
  • Masina: Agila 2003 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Sunt din ianuarie 2006 posesor de Opel Agila. Imi puteti spune de ce la relanti se aude motorul de parca ar fi diesel? Posed o Agila 1.0i din 2003, masina are 45000km la bord iar pana acum nu i-am schimbat decat bujiile uleiul si filtrul de aer si de ulei . Va rog frumos sa i-mi spuneti cam la ce ma pot astepta sa-i mai schimb sau ce sa-i mai verific la kilometrii astia. Va multumesc anticipat.
Skip ads

  • tze

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2003 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Stai linistit, nu e nici o problema cu sunetul ca de diesel. Modelul de 1.0l e doar in 3 cilindrii, de aceea la relanti suna asa.
  • pratmin

  • Mesaje scrise: 401
  • Locatie: Comanesti
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Salut Tony, bine ai venit printre noi...
Cu sunetul, tze are dreptate; in ceea ce priveste alte informatii despre Agila, s-a mai discutat de nenumarate ori; citeste toate topicurile cu atentie din sectiunea "Opel Agila" si apoi, daca inca ai vre-o nelamurire, intreaba-ne "la obiect".

Atentie la debitmetru, verifica daca ai acel cheder modificat despre care s-a discutat mult in acest forum.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Inca doi colegi, bine ati venit printre noi.
Despre tacaneala cititi aici :
https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0
Parerea mea este ca se datoreaza lantului care se lungeste, problema curenta la aceste motoare. Se pare ca unii au rezolvat-o prin reglarea distributiei din nou, se blocheaza arborele principal si cei doi cu came, se slabesc pinioanele de la came si se string in noua pozitie cu lantul tensionat perfect. Problema este ca e greu de ajuns acolo, trebuie scos un tampon motor, pompa apa, garnituri noi.... sustinut motorul cumva...


Ultima modificare facuta de dancuciureanu la Lun 04 Dec, 2006 8:15 pm
Skip ads

  • harrypotter

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Agila 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Am si eu problema cu zgomotul ( nu tacanit) ca de diesel insa la mine se aude numai cand accelerez - toti cei care au mers cu masina mea ma intrebau daca este diesel.
Zgomotul seamana un pic si cu zgomotul de motor de Trabant- Am mers si cu alte masini- la unele se aude , la altele nu- asa ca inca nu sunt lamurit care este cauza.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
La motoarele de 1.2l am remarcat ca nu se aude.
La cele de 1.0l se aude aproape la toate. Un corsar Xenomorph care a schimbat distributia a scapat de zgomot. Cititi aici :https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=7773 Eu am sa ma duc la furnizorul meu cu lista completa si va spun pe urma ce se schimba si cit costa.
  • zafycom

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Braila
  • Masina: Agila 2001 Z10EX Parca
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2005

  • Mesaj Privat
dancuciureanu am avut un subaru 1.2 in trei cilindri , tot asa facea la relanti ziceai ca este diesel , am schimbat lantul si patina intinzatoare care era super uzata si a disparut zgomotul .


bucse dumitru , verifica daca motorasul de la farul respectiv mai este pe pozitie sau daca nu cumva este ars , eu am avut o astra si am avut aceeasi problema (era ars)
  • tony23

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Braila
  • Masina: Agila 2003 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2006

  • Mesaj Privat
totusi ce am remarcat eu in legatura cu tacaneala asta ca de diesel este ca atunci cand am facut schimbul de ulei parca nu se mai auzea atat de tare ca inainte. este oare adevarat sa fie vreo legatura cu schimbul de ulei sau doar mi s-a parut?
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu ti s-a parut. Ca de obicei ai avut ulei prea gros. Citeste ca am scris :
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=11466
Ce ulei ai avut ? Ce ai acum ?
  • tony23

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Braila
  • Masina: Agila 2003 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2006

  • Mesaj Privat
a fost primul schimb de ulei pe care l-am facut in romania si i-am pus 10w40, dar nu mai stiu marca. era castrol txt softtec parca.in cartea de service am vazut ca au fost facute 2 schimburi cu ulei tot 10w40. de aceea i-am pus si eu la fel. la ultimul schimb de ulei i-am pus castrol txt softec 5w40 dar in schimb parca nu am mai auzit nici o ameliorare in zgomotul de diesel al motorului fata de schimbul anterior.nu stiu de ce.
  • zafycom

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Braila
  • Masina: Agila 2001 Z10EX Parca
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Cidatenie la masina mea:

Dupa ce am schimbat pompa de apa a inceput sa tzacane la relanti.
  • timonea vasile

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Alba
  • Masina: Agila 2002 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Cand intru pe drumuri mai rele, imi apar tot felul de zgomote in bord care ma enerveaza.Sunt sigur ca ceva suruburi s-au slabit si zdrangane PE acolo. as vrea sa demontez tot bordul sa vad ce pot face acolo. a mai facut cineva operatia asta, e greu, e recomandabil?
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu e greu, vezi in TIS cum se face dupa care te apuci de treaba.
  • snp_sfy

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Arges
  • Masina: Agila 2001 zioxe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2009

  • Mesaj Privat
salutare la toata lumea.Sunt si eu posesor de agila cu motor de 973,si de la un timp de vreme am observat ca am probleme cu masina(are o trpidatie,adica tremura de se simnte in cabina),mentionez ca am schimbat distibutia,bujiile,filtrele,am fost si la service sa o puna pe laptop si nu da nici o eroare spune ca toate sunt in parametri normali...Daca ma poate ajuta cineva,v-as fi foarte recunoscator.... Multumesc anticipat!
  • stefan_10

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2007

  • Mesaj Privat
In primul rand, verifica daca distributia este schimbata corect. Apoi, curata throtlle , egr.
  • snp_sfy

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Arges
  • Masina: Agila 2001 zioxe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2009

  • Mesaj Privat
multumesc!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR