Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • buretzella

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Buna...am achizitionat de curand un opel astra 1.7 TDI diesel si nu sunt sigura cum trebuiesc schimbate vitezele...multe persoane mi-au zis s-o turez mai mult, sa le schimb la o turatie de 2500-3000rpm. e corect asa sau se insala? Am si eu nevoie de o lamurire va rog..e prima masina asa ca nu am multa experienta Smile
  • babuliu

  • Mesaje scrise: 526
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Mai multe lamuriri gasesti AICI
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Cand e motorul rece..schimba pe la 2500 treptele 2-3- si atat...nu are rost sa mergi cu motorul rece cu mai mult de viteza 3 (cam 50-60/h) Dupa ce se incalzeste motorul, schimbi la cel putin 3000 de ture..daca are motorul cald poti, in depasiri, sa o turezi pana la 4000-4500 de ture fara sa uzezi excesiv motorul.
  • beu
  • Suspendat
  • 603 mesaje
  • din 31 Jul 2009
  • Astra 1996 x16xel
  • Bucuresti
  • beu

  • Mesaje scrise: 603
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2009

  • Mesaj Privat
livcro a scris:Cand e motorul rece..schimba pe la 2500 treptele 2-3- si atat...nu are rost sa mergi cu motorul rece cu mai mult de viteza 3 (cam 50-60/h) Dupa ce se incalzeste motorul, schimbi la cel putin 3000 de ture..daca are motorul cald poti, in depasiri, sa o turezi pana la 4000-4500 de ture fara sa uzezi excesiv motorul.


De acord cu tine. (NU schimba sub nici o forma sub 2000 rpm in regim normal; urmari grave: EGR, Turbo, fum.... )
  • Iscander_88

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Pai, nu stiu graficul de valori a motorului tau, dar motorul si cutia de viteze sunt concepute pentru a lucra pe o plaja de turatii situata intre cuplul maxim si puterea maxima. Intre aceste turatii este indicat sa lucreze motorul in sarcina, si dupa aceste turatii este calibrata si cutia de viteze, deci intre aceste turatii ar trebui sa schimbi vitezele si sa circuli cu ea.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR