Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • crilups

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Agila 2004 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Pentru cei ce mai au probleme cu stergatoarele(am pus si la Corsa). Problema la mine venea nu de la mecanismul stergatoarelor(care l-am curatat de 2 ori si nu mi-a parut a fi murdar sau prafuit macar) ci de la motoras. Dc va uitati si in poza 5 a lui Dan se vad lamelele motorasului. Una din ele nu facea contact. Am scos mufa de la motoras, am desfacut cele 3 suruburi si cu o surubelnita linie am desfacut motorasul. Are o garnitura foarte lipicoasa sa nu patrunda apa la el. Apoi se vad lamelele. Se inping una cate una putin in fata sa fi sigur ca fac contact si se pun suruburile la loc. Se inchide motorasul, se pune conectorul la loc si incerci sa vezi dc merge. La mine a functionat. Am pus si o poza dc intelegeti ceva din ea. Cu surubelnita imping lamelele... Dc tot nu merge fie e dus motorasul fie trebuie degripat mecanismul stergatoarelor ca in postul lui Dan.

Asta se pare a fi un defect de design avand in vedere ca masina mea nu e chiar veche si cum am spus la mecanismul de parghii n-am avut nici macar praf sa nu zic de umezeala... Motorasul s-a vazut si el ca nu era desfacut. Am pus ceva efort la garnitura aia ca n-am vrut nici sa rup ceva...Nu se desface f greu insa trebe sa fiti atenti nu trageti f tare...


Skip ads

  • negruflorin18

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Buna ziua la toata lumea,am si eu probleme cu stergatoarele parbriz de la corsa 1.3 cdti 2004,dupa mult chin am reusit sa le degripez dar acum nu imi merg stergatoarele pt ca se arde mereu siguranta.aveti vreun sfat,ce sa fac? Crying or Very sad
  • Oski27

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Baia Mare
  • Masina: Meriva 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2007

  • Mesaj Privat
salutare tuturor, am si eu o problema, ca si oricare, de ceva vreme nu mai imi mai merge "stropitoarea" pe luneta spate. De revelion am fost nevoit sa tin masinutza afara si mi-a inghetzat lichidul de parbriz, nu l-am golit de cel de vara si am completat vreo 1 l de solutie de iarna. A 2-a zi am bagat masinutza in garaj am dezghetzat motorasul si solutia din bidon, am pus solutie de iarna, pe luneta fatza stropeste solutie pe spate nu, desi se aude motorasul functionand. Unde ar putea fi buba ? In spate am verificat duza "stropitoarei" e ok....
  • petrecila

  • Mesaje scrise: 1,096
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@Oski27 daca este cum spui, adica duza din spate este in regula si nu este infundata, problema este de la pompa din rezervorul lichid spalare. Cu conditia ca linia de lichid pana la duza sa nu mai aiba inca un dop de gheata care nu s-a topit. Dar daca spui ca tii masina in garaj, si cum vremea este mai moale, aceasta presupunere este mai putin plauzibila. Raman doua aspecte aici: pompa sau comanda sa pentru stropirea pe spate. Pe fata spui ca merge deci este ok. Ca aceasta pompa sa mearga si pe spate, ea primeste altfel de comanda cand apesi maneta pentru stropire spate, adica altfel spus, din maneta se schimba plusul cu minusul la bornele pompei, motorasul o ia invers si va purja pe la iesirea pentru spate. Pompa are in cap o adaptare pe doua iesiri separate. Pentru fata se invarte intr-un sens si va da la iesirea pentru parbiz, pentru spate se schimba sensul si va da pe la iesirea pentru luneta. Acuma tu daca nu auzi pompa cand apesi maneta pentru stropire spate, inseamna ca nu primeste alimentare din maneta si lasam pompa in pace. Daca se aude si nu merge, inseamna ca va trebui data jos de pe rezervor. Ei aici intervine o surpriza, ca si altele de altfel la Agila, ca sa ajungi la rezervor si pompa, trebuie sa dai roata stanga fata jos (masina pe cric) si de asemenea aparatoarea de protectie a aripii. Altfel nu ai acces la acest ansamblu. De aici urmeaza sa scoti cupla de alimentare si furtunele de la cele doua stuturi, extragi pompa si faci proba cu un mic vas cu apa. Bagi sorbul in apa si cu doua fire alimentezi la 12-14V cc aceasta pompa dintr-o sursa adecvata sau o baterie de acumulatori. Pui intai + pe un plot si - pe celalalt si va trebui sa arunce jet pe un stut. Schimbi sensul alimentarii (adica inversezi + cu - din sursa) si pompa va trebui sa arunce jet pe celalalt stut. Daca nu merge, sau merge defectuos, tocmai ai gasit problema si trebuie alta pompa.
Skip ads

  • Oski27

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Baia Mare
  • Masina: Meriva 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2007

  • Mesaj Privat
ms de sfaturi, am reusit sa dau de problema. si anume, pe tubul ce duce la fiecare duza de stropitor se afla cate o supapa unidirectionala (daca zic bine, are rol de a nu lasa sa curga inapoi in bidonas lichidul de parbriz) ei aceasta supapa la mine a fost blocata. am dat-o jos de pe tub si am curatat-o, am montat-o la loc si functioneaza. dar... totusi parca nu-i permite lichidului sa treaca cu presiune mare. in curand am sa le schimb si stiu de unde se potrivesc acele supape Smile nu demult am cumparat de la pet shop o asemenea valva pt pompa de aer la pestii din acvariu, nu costa mult vreo 5 ron bucata si se schimba foarte usor, e de avut grija doar la directea de functionare.
  • om

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2000 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2009

  • Mesaj Privat
In subtitlul topicului scrie "...dimensiuni lamele", insa nu am gasit nicicum aceste dimensiuni.
Sunt compatibile cele care se gasesc prin hypermarket-uri (sub 10 lei, cred)? Sunt modele diferentiate pentru iarna si vara? Ce trebuie avut in vedere la achizitionarea (si montarea) lor?
De procedura de inlocuire nu mai intreb...Voi cauta vreun tutorial. Totusi, orice sfat e binevenit... Very Happy

Multumesc.
  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Nu mai stiu dimensiunile celor originale, cred ca 45 cm (~ 18 inch). Eu le-am avut egale si pe ele scria GM. Acum nu stiu daca tre sa fie egale sau nu.
Am cumparat unele chinezesti (All Ride) din supermarket, la 13 lei perechea. Dar am schimbat dimensiunile: am pus pe bratul stang, la sofer, de 48 cm (19') si pe cel drept de 43 cm (17'). Astfel, am ramas cu inca o pereche, pe care probabil le voi schimba la anul (daca nu imbatraneste cauciucul pana atunci).
Am recurs la aceasta metoda cu dimensiuni diferite, deoarece la cele ce le-am avut initial, egale cum am spus, undeva la mijloc, cel din dreapta (la finalul cursei sale), strangea apa putin mai sus decat urma lasata de cel din stanga. Acele picaturi, cand spalam parbrizul, o luau la vale si lasau dare care ma scoteau din minti. Asa, cu dimensiuni diferite, am rezolvat problema.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Echiparea originala e Bosch 450mm+500mm, pe spate 340mm. Pina in 2004 erau fara spoiler, de atunci cel de la sofer are asa ceva si face treaba, codul pentru set Bosch fata este 3 397 001 369 si pe spate 3 397 004 565.
Nu recomand ieftineli care nu tin decit un an, dupa ce mi-au mincat nervii am cumparat "originale" la 60lei Evil or Very Mad si nu mai am treaba cu ele.
Skip ads

  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Nu il contrazic pe Dan, ce e original e original. Daca insa nu aveti rabdare sau nu vreti sa comandati, la benzinariile Mol se vand niste stergatoare bune. Eu mi-am pus si fata si spate cu 52 de lei. Isi fac treaba exceptional deocamdata. Au si dimensiunile noastre. Eu am gasit 45/51 cm si 42 pe spate. Se potrivesc perfect.
Nici eu nu am avut incredere in stergatoare de 9 lei bucata.
  • lovelife

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Galati
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salut
Am cumparat si eu de curand un Opel Agila si am o problema ca nu mi-am dat inca seama cum se actioneaza stergatorul si spalatorul pentru luneta, de unde se activeaza? ca am incercat toate butoanele, nici dezaburirea lunetei nu am prins cum se face
Multumesc de ajutor
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Impinge maneta spre bord.
  • lovelife

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Galati
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc, acum ma duc la munca si o sa verific la masina
Skip ads

  • lovelife

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Galati
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Am fost la masina si la mine maneta nu se poate impinge spre bord Sad , nici nu are un desen din care sa reiasa si acea directie de manevra. Agila al meu este din 2001, o fi alta solutie?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Maneta dreapta se impinge spre bord (vezi sa nu o uiti acolo ca vor merge la infinit), daca mai impingi odata ai stropitoare, la toate e la fel indiferent de an.
  • lovelife

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Galati
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Am inteles asta dar din pacate la mine nu merge sa o imping, imi este teama sa o fortez
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Impinge ca nu ai ce forta, in fata merge mai usor decit in spate.
  • lovelife

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Galati
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Din pacate la mine nu vrea sa mearga impinsa spre bord, ori e blocata ori a fsot schimbata maneta cu o maneta care nu are o astfel de pozitie. Maine ma duc la reprezentanta pentru a imi schimba ambreiajul si o sa intreb la ei.
Multumesc pentru amabilitate
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Stergatoare Vãleu (Valeo) si Alca au sucombat in 1-2 ani, cele Bosch inca merg si au 3 ani, deci azi am comandat inca un set la vreo 60lei.
  • petrecila

  • Mesaje scrise: 1,096
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Setul inseamna cele trei stergatoare?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Doua pe fata, 500mm si 450mm. Set complet nu am cautat, ala de pe spate e putin folosit si mai am ceva rahaturi de schimb.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR