Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • nncristi

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2009

  • Mesaj Privat
sal am un astra g si imi da caldura in rate numai cand vrea el este cand merg 20 km si nimic caldura ciuciu o fi problema cu termostatu oare unde il gasesc pozitionat pe asta si cum il verific daca e defect sau nusi face treaba bine ?antigel am ca mam uitat. sau vreo siguranta de la ceva arsa Rolling Eyes are toane cand da si caldura dar numai cand vrea ea . ce o avea oare ?
Skip ads

  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
termostatul, probabil blocat pe deschis, aceeasi problema am si eu !
  • valentin_hgb

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2000 y17dit
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2008

  • Mesaj Privat
ce motor?
  • mihai0308

  • Mesaje scrise: 812
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Motorul e 1.7DTI....Poti sa schimbi termostatul costa cam 40 lei unul nou iar manopera o poti face si singur nu dureaza mai mult de 30 minute...unde se afla termostatul? urmareste furtunul inconjurat...termostatul e in locul de intalnire al furtunului cu motorul ai de desfacut 2 suruburi atat.

Skip ads

  • BV-31STE

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2006

  • Mesaj Privat
daca tot vrei sa-l schimbi, uite aici
Cum sa schimbi termostat - Astra G Y17DT
  • nncristi

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2009

  • Mesaj Privat
valentin_hgb a scris:ce motor?
1,7 DTI
  • Silex

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Scuze ca ma bag in topicul asta.
La mine caldura merge mult mai slab decat anii trecuti. Baga de fiecare data, dar in alti ani la pozitia "jumatate" la caldura se simtea frumos, acuma pe maxim nu e prea OK. Aveti vreo idee? Antigelul l-am completat cu 1L concentrat luna asta, pentru ca borcanul era aproape gol (nu-l verificasem tare de mult). Mentionez ca indicatorul la apa ajunge pe la 87-88 gC
  • kiry

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2008

  • Mesaj Privat
incearca sa aerisesti instalatia
Skip ads

  • AndrewBv

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Silex a scris:Scuze ca ma bag in topicul asta.
La mine caldura merge mult mai slab decat anii trecuti. Baga de fiecare data, dar in alti ani la pozitia "jumatate" la caldura se simtea frumos, acuma pe maxim nu e prea OK. Aveti vreo idee? Antigelul l-am completat cu 1L concentrat luna asta, pentru ca borcanul era aproape gol (nu-l verificasem tare de mult). Mentionez ca indicatorul la apa ajunge pe la 87-88 gC


Am patit si eu la fel..dadeam drumu la maxim si deabea baga , am schimbat filtru de polen si acum baga aer f bine.
  • Silex

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Am shimbat uleiul si toate filtrele in Decembrie, deci nu-i de acolo.
Dupa drumul facut in we si urmarit acul de la apa care tot fluctua tind sa cred ca ii termostatul.
Va zic dupa ce-l schimb daca am rezolvat problema sau mai urmeaza.
  • dj-08-byu

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2009

  • Mesaj Privat
sal am o astra g cu motor de 1.6 16 v motor ecotec an fabricati 2001 si am gasit presu umed in pardea dreapta fata,iar temperatura pe bord dupa 30km facuti imi arata tot 0 adica nu urca acu deloc iar caldura baga caliu asa nu mai baga cum baga ea
putoate sa imi sp si mie cineva ce ar putea sa aiba daca stiti ajutati`ma va rog
  • All4Opel

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Presul s-ar putea sa se fi udat in cazul in care ai luat pe cineva in masina si nu s-a scuturat suficient de bine de zapada de pe picioare, ca si mie mi se mai intampla sa imi iau colegii de la locul de munca cu masina si sa patesc asa (dar acum le zic de la obraz daca vad ca ei nu se simt)...iar daca nu e asta motivul, sincer nu cred ca ar fi din cauza problemei cu caldura...
Cat despre temperatura aerului, tin sa te anunt ca daca mergi subturat, nu se incazeste nici in 50 de km...Tot de pe forum am invatat si am auzit si eu de la baieti de "metoda cartonului" (adica sa pui o bucata de carton in fata sub capota intre grila si radiator)...am incercat si eu si sa stii ca e foarte eficient...motorul se incalzeste foarte repede si am inteles ca acel carton il si protejeaza cat de cat...si avand in vedere si vremea pe care o avem afara e si normal sa se incalzeasca mai greu...
Daca incerci metoda cartonului si tot nu ai caldura, atunci tind sa cred ca e de la termostat din ce am mai citit pe forum...SI NU UITA...NU MERGE SUBTURAT!
Daca utilizezi functia "search" cu siguranta vei mai gasi si alte discutii in acest sens si poate chiar si rezolvare la problema ta...sunt multi oameni priceputi pe-aici si in plus nici nu se vor supara moderatorii pe tine pe motiv ca ai deschis o discutie cu subiect regasit si in alte topicuri...Succes!
Skip ads

  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
-


Ultima modificare facuta de iulian1971 la Dum 07 Feb, 2010 9:13 am
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
dj-08-byu a scris:sal am o astra g cu motor de 1.6 16 v motor ecotec an fabricati 2001 si am gasit presu umed in pardea dreapta fata,iar temperatura pe bord dupa 30km facuti imi arata tot 0 adica nu urca acu deloc iar caldura baga caliu asa nu mai baga cum baga ea
putoate sa imi sp si mie cineva ce ar putea sa aiba daca stiti ajutati`ma va rog

Salut.
Cauzele sunt:
1. Calorifer spart
sau
2. Oringurile calorifer uzate
Pentru ambele situatii ai rezolvarea aici:
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=28253
Verifica si termostatul.
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
problema s-a discutat /rezolvat in multe alte locuri. Pe viitor cauta asa cum a facut iulian 1971.
se inchide.
  • Silex

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Dupa ce m-am certat cu un mecanic ca mi-o adus de 2 ori piesa gresita, ca altfel nu acorda garantie... mi-am cumparat eu de la OPEL pe original (95 RON). Cel mai ieftin care l-am gasit in Cluj a fost la 65 de RON si nici nu era vreo marca cunoscuta gen Behr, Facet... Probabil trebuia sa sun pe la mai multi.
In we am facut singur operatiunea si acum da caldura suficient de bine. Acul se ridica la 89 grade in 5-6 km. Astept sa vad cum se comporta si in we cand am un drum mai lung de facut.
  • Paduraru Vasile

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2011

  • Mesaj Privat
dj-08-byu a scris:sal am o astra g cu motor de 1.6 16 v motor ecotec an fabricati 2001 si am gasit presu umed in pardea dreapta fata,iar temperatura pe bord dupa 30km facuti imi arata tot 0 adica nu urca acu deloc iar caldura baga caliu asa nu mai baga cum baga ea
putoate sa imi sp si mie cineva ce ar putea sa aiba daca stiti ajutati`ma va rog

  • Paduraru Vasile

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2011

  • Mesaj Privat
daca ti s-a udat mocheta in dreapta sigur e de la caloriferu de incalzire,e spart sau de la oringurile lui
  • mihai0308

  • Mesaje scrise: 812
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Domnu Paduraru bine a-ti venit pe ClubOpel..
Ca o mica observatie ultima discutie pe acest topic a avut loc in data de ”Mar 09 Feb, 2010 2:42 pm” cred ca de atunci si pana acum s-au schimbat multe!
  • aauto

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salut!
Ieri am schimbat antigelul si nu mai baga caldura decat foarte putin si dupa mult timp...care ar putea fii cauza?
Termostatul e schimbat acum o luna,BEHR,filtru de polen schimbat tot atunci,deci astea teoretic le-as putea exclude.

Am citit mai sus ca ar trebuii aerisit,cum se face aerisirea? Stiam ca la modele astea aerisirea si-o face singura,gresesc?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR