Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Cred ca mi-am gasit masina ... Embarassed .... nu zic nimic, stiti cum e, dupa ce o iau ii fac poze si le pun aici Cool .
Din cate imi dau eu seama, bat amortizoarele ... masina se pare ca are amortizoare sport ( fiind sportline - cu tot ce inseamna asta - pe bandou scrie "Sport" ), este intrata in tara in febr 2006 si provenienta Olanda.
De la pretul de 9500 cerut de vanzator .. cat sa mai scad pentru un schimb de amortizoare fata-spate ? Aveti idee ?
Skip ads

  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
cam 2,5 mil bucata... (spatele e ceva mai ieftin...cam cu 500-800 mii)
pe original sint in general cam la 3,5....
se mai adauga si manopera (dar fii si tu destept ca in general daca cumperi 4 amortizoare deja ai montajul dat gratis de vinzator...)

vezi insa sa nu ai cloncanitul din alte cauze (vreun cap de bara sau bieleta de directie; bieletele antiruliu; flansele de amortizor...) insa asta doar pe rampa si cu un mecanic prieten... Wink
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Exact, saptamana viitoare ma duc cu ea s-o urc pe rampa, vanzatorul a zis ca e de acord cu ce test vreau eu ... uite si masina , poate isi mai da cineva cu parerea :

http://www.autovit.ro/html/5/9/4/6/365946.php

Are un autocolant cu NL .. si unu cu CARSFOREXPORT .. firma olandeza. Km pe bord 125.000 nu stiu cat de reali.

Am condus-o ieri prin Bucuresti ... interiorul este IMPECABIL, pe cuvant, nu mi-a venit sa cred ... si am dat si chedere la o parte sa vad urme de sudura, m-am uitat si sub presuri, am "pipait" furtunul ala care se expandeaza cand intra turbina ... e senzationala . In afara de amortizoare ( sau cine stie ce dracu bate la unele gropi, cele mai adanci ) si poate de placute, m-am indragostit. Ala zicea ca fiind amortizoare sport, ajung repede la flansa hehehe ... oricum, masina nu balanseaza prea mult.
  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Arata bine masina dar nu prea sunt de acord cu ESP si SRS. Poate sa aibe TC cu toate ca nu vad butonul dar din cate stiu cele 2 sisteme de mai sus nu exista pe vectra b.

Arunca-ti un ochi si aici si uita-te ce spune sorin666 in leg. cu CARSFOREXPORT https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=7531
Skip ads

  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,710
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Probabil nu a existat bifa pentru TC, de aceea a bifat ESP (am impresia ca sunt similare)
Iar SRS nu este Airbag-ul? Scuze daca fac confuzii.

Super masina, ma bucur cand vad utilizatori noi de Vectra B. Iar dotarile - de varf as putea spune, pentru anul si modelul in cauza
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Mda, am condus deja vreo 15 vectre , B2 2001 , DTI, si pot sa fac comparatia. Singura masina sa zicem comparabila cu asta ( dar doar la tinuta si interior ) este fosta masina a lui VECTRA DTI Wink - prietenii stiu de ce . Omul nu lasa - 9500 fix - mai scade daca gasim ceva de schimbat prin service. Oricum ma sare un pic din buget Sad n-o sa mai am bani sa bag in amortizoare, bielete etc etc .
Btw, placutele cam cat sunt pt modelul asta ?
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
pai in linkul dat de tine zice de 9200...
de ce spune 9500 fix?
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Pt ca sunt boi aia de la autovit sau a gresit cand a pus anuntul. El vrea 9800 pe ea. Smile
Si apropo : suma vi se pare mare pentru o masina de 5 ani ? Varianta care ma avantajeaza ( pecuniar ) este un Caravan argintiu, 2.2 DTI 125 cai, cruise control , spalator faruru, etc 150.000 km. INsa nu are toate dotarile acesteia, e bine ingrijita, dar totusi se simte diferenta. Asta e ca noua, cel putin la interior. Am cautat urme de rosaturi la volan, pedale, sub volan, bord, cotiera, sub scaun, pe scaun, marginea scaun, plafon, schimbator ...... ce dracu, inseamna ca au schimbat tot :O.
Cum pastreaza frate astia masinile afara , ca totusi are 5 ani !!! Incredibil, vorba prostovanului ...
Skip ads

  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
O fi scris el ESP in loc de TC dar nu vad nici butonul pe plansa de bord. Inlocul unde ar trebui sa fie este dop. Cat despre SRS nu cred sa fie acelasi lucru cu airbagul deoarece la un vecin la un Mercedes scrie clar pe volan airbag si sub airbag SRS.

Daca stie cineva precis il rog sa ma corecteze.
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Am uitat cred sa va spun cat de mult ma bucur ca m intrat in comunitatea voastra ( si in curand voi fi membru cu masina cu tot ) ... am incerecat sa ma inscriu cred ca de vreo 4 luni si doar cu ajutorul lui Vectra DTI, care a pus o vb buna la admin, am reusit. Nu stiu de ce nu imi venea mailul de confirmare, indiferent de adresa cu care incerrcam sa ma inscriu.... Smile
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,710
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Asa e, nu are TC (cel putin, butonul de TC nu este)
Despre SRS: http://www.raa.net/page.asp?TerID=299

Chiar si la 9500, eu cred ca merita - daca este asa cum povestesti. Pe mine m-a dus ~10 mii cu totul, adusa in dec 2004 din Germania si nu are dotarile astea.

Placutele nu ar trebui sa te coste mai mult de 3 milioane toate (ATE, originale).

Later: SRS = Supplemental Restraint System = Airbag. Pe volan poti vedea SRS, SRS Airbag sau Airbag - acelasi lucru.


Ultima modificare facuta de maiandrei la Joi 29 Jun, 2006 1:41 pm
  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
@maiandrei : am intrat pe linkul dat de tine dar din pacate nu prea ma cunosc cu engleza. Sad

Deci SRS = AIRBAG sau sunt ceva diferente/

Multumesc!
Skip ads

  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Pai eu am vazut si SRP - Airbag - mi se pare pe frantuzisme .

Maiandrei - daca stii masina lui Vectra DTI - este mai ingrijita ca aia ( bonus - nu se fumeaza in ea - am verificat scrumiera si tapiseria Razz ). Iar aia a fost masina "iubita" de proprietar. Pana la urma .. ma gandesc ca ok, poate mai tb sa mai bag cateva sute de euro in articulatii, in amortizoare, insa motorul din cate imi dau eu seama toarce excelent. Este ... INCHEGATA, se simte kestia asta la ea.
In plus, are si scut :O .. e prima Vectra cu scut pe care o vad :O ... pana acum toate erau fara.
Si nu i-a spalat nici motorul , l-am si rugat sa n-o faca ca n-am chef de probleme electrice peste cateva luni Wink
  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Eu mi-am luat BOGE pe gaz pe spate cu 320ron
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Mda, deci una peste alta amortizoare + placute ... negocia ~ 300 E onorabil Smile
IN alta ordine de idei .. e o idee buna sa ma duc sambata cu ea la testare la Autovit ? Sunt buni de ceva aia sau dau 2,5 mil aiurea ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR