Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • ionutxxx

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat
daca ii bagi benzina de 100 ? cum merge ?
La mine parca e alta masina dar senzatia de bine e doar la accelerari ca dupa aia cand vad cum scade benzina o las mai incet Very Happy
Skip ads

  • cristi_7sep

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1993 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Salut Gobelu,
Am un Opel Corsa B din 93, motor 1.4 mpi si am exact aceeasi problema descrisa de tine. Cu motorul rece merge foarte bine, si apoi cand se incalzeste devine puturoasa adica se accelereaza mai greu.
I-am curatat motorasul pas cu pas, si clapeta de accelereatie (EGR-ul nu l-am curatat ca n-am) si la fel. Dupa ce am curatat motorasul pas cu pas am scapat de un relanti care varia si mai ca imi murea motoru dar de acceleratia puturoasa inca nu am scapat.

Tu ai descoperit ceva legat de problema ta? Ai incercat tot ce ti-a zis Dan?

Mersi
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
@ionutxxx - intr-adevar cu 100 merge brici da' te "taie" la buzunar Smile.In schimb nu am avut vreo senzatie ca benzina se consuma mai mult.Chiar acum 2 ani am fost 4 pers plus bagaje pana in grecia,cu un plus facut la Giurgiu cu 100 de la OMV,am mers vreo 700 km( dar mers constant).

@cristi_7sep - deocamdata nu am ajuns cu ea la mecanic.Ori saptamana viitoare,ori peste o luna.Am luat deja un disc de ambreaj nou( in cazul in care el este de vina).O sa vedem la fata locului.Am sa va tin pe toti la curent.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
cristi_7sep probabil ai motor C14NZ care are 58cp adica cit unul de 1L de pe Corsa C, deci de unde forta? Cit motorul e rece la tine ECU baga multa benzina de asta trage ceva mai bine.
Skip ads

  • cristi_7sep

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1993 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Mersi de raspuns Dan.
Inteleg ca am motor mic cu HP putini, dar nu cred ca ar trebui sa imi afecteze acceleratia. In momentul cand accelerez cu motorul cald pur si simplu nu vrea sa imi dea acceleratie si parca ma franeaza ca apoi sa o ia treptat. Daca cumva apas tare pedala si apoi o ridic un pic pur si simplu simt cum ii da putere.

Pur si simplu nu pot sa inteleg de ce puturosenia asta.
Cand i-am schimbat bujiile am simtit o diferenta la acceleratie ... mergea mult mai bine. Dar dupa vreo 1000km parca a revenit la vechea problema. Ce ar putea fi?

Mersi.
  • ionutxxx

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat
si eu am o problema daca plec cu ea tare sa zic in 1-a are putere pana pe la vreo 4000 de la 4000 la 4500 parca ma da i nas si dupa aia pana in 5500-6000 trage bine , asta doar in 1-a cand plec tare
  • c0st3

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18xe XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2009

  • Mesaj Privat
calca mai tare pedala de acceleratie cand ajunge la 4000 rpm . nu mai are indeajuns combustibil.
  • ionutxxx

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat
merge masinutza?
Skip ads

  • ioachim anton

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Discul de ambreaj e sigur , cat despre infipt la drum aceeasi problema . Discul .
  • alin2kvl

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Olt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
salut...sunt nou in domeniul asta:) am permis de 2 luni acum 3 zile mi-am cumparat un astra g caravan z16xe...am facut aproape 500 km pana acuma...consumul cred ca vreo 25-30L masina e din 10/2001 dar nu am cuvinte la cum merge...azi am fost la metro la craiova dupa cumparaturi si am observat ca daca are sub 2000 de rotatii te rogi de ea sa accelereze...nu puteam sa intrec o dacie 1310:) apoi cand sare de 2000 de rotatii nu se mai opeste am ajuns la 120 fara sa-mi dau seama si am lasat-o mai moale:)...masina merge extraordinar de bine pt greutatea si anii ei.
  • ionutxxx

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat
si eu tot caravan am , daca vrei sa faci treaba cu ea trebuie sa o ti la peste 3000 cuplu max la 3500 puterea maxima pe la 6000 din cate stiu, oricum un sfat pt tine , cand ai drum sa-i mai dai niste turatii 5000-6000 sa vezi ce-i place, si nu uita sa cureti clapeta de acceleratie si egru ca sa scapi de belele pe viitor ,
  • florian_ratiu

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2010

  • Mesaj Privat
O rugaminte pt domnul Dan!
Am o vectra b2, z16xe, 2001, cutie automata, iar de aproximativ 2 saptamani, motorul rece trage excelent, iar cand se incalzeste(85-90 grade) nu mai trage deloc (inainte tragea super bine), pleaca foarte greu de pe loc, la depasiri este dezastru (chiar si la 4000 de ture simt ca nu are vlaga), pe panta ma depasesc camioanele. Si stand pe loc, cu motorul cald se tureaza cu mare intarziere, in comparatie cu motorul cand este rece. De ieri, cand nu mai trage motorul se aprinde si "masina cu cheita". Am incercat sa vad ce coduri de eroare da, cu frana si acceleratia calcata la fund,..., dar nu palpaie nici un bec! Ceva sfaturi?Ulei consuma cam 300 grame la 5000 km. Multumesc anticipat oricui poate sa-mi dea vreun sfat.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
florian_ratiu cauta pe djtaotao, uite nr lui de tel 0744694027 ca tu sigur nu il gasesti prea usor pe forum, fa o diagnoza si ma suni, are el numarul meu de tel.
  • florian_ratiu

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2010

  • Mesaj Privat
facut diagnosticare la "djtaotao".Coduri de eroare:

P1120 Accelerator Pedal Position Sensor 1...
P1122 Accelerator Pedal Position Sensor 2 Low Input
P1550 Electronic Throttle Limited performance...

A mai avut cineva aceste coduri? Cum le-ati rezolvat?
Multumesc!
  • ionutxxx

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat
eu iti zic parerea mea , acum vorbeste cu dan, senzorul de la pedala de acceleratie, ceva pe la clapeta de acceleratie , e curata ? mai departe vorbeste cu dan
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
florian_ratiu parca am spus sa ma suni, mergi tot la el ca te rezolva Wink . exista tel....
  • cristi2307

  • Mesaje scrise: 764
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE, ex Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2008

  • Mesaj Privat
florian_ratiu a scris:...P1120 ..., P1122 ..., P1550...
A mai avut cineva aceste coduri? Cum le-ati rezolvat? ...

Uite acelasi coduri de eroare. Daca iti faci timp citeste cu atentie si aplica tot ce citesti. Bafta multa.

https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=26008
  • florian_ratiu

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Prin bunavointa domnilor Dan Cuciureanu de la Iasi si Gabi Feraru (djtaotao) din Sibiu, am scapat de problema de la masina. In 28 iulie 2010 ceream ajutor domnului Dan Cuciureanu! Astfel l-am cunoscut pe DJTAOTAO(Gabi), care mi-a facut o diagnoza...(p1120, p1122 si 1550).Problema era de la calculatorul masinii, nu dadea o tensiune spre pedala de acceleratie. Gabi, prin iscusinta deosebita de care a dat dovada, a reparat ECU iar problemele aratate in mesajul anterior au disparut. Domnilor, va multumesc din suflet! Cand mi-am cumparat acest Opel, nu ma gandeam ca o sa cunosc oameni atat de cumsecade si saritori in ajutorul unui semen de-al lor, aflat in impas. Va doresc sanatate si numai bine!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR