Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • FRIFORIU

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2007 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Tocmai am cumparat un Opel Vivaro Tour 2.0 CDTI, 84 kW / 114 CP, second hand, an de fabricatie 2007

As vrea sa stiu daca este adevarat ca tipul de motor (M9R E7) cu care este echipata masina are distributia pe lant sau este pe curea, in consecinta fiind important timpul de exploatare ?!
As mai vrea sa stiu unde se afla filtrul de ulei la acest model de motor (M9R E7), avand in vedere ca m-am uitat si de sus in jos pe la capota si de jos in sus, chiar cu scutul dat jos si nu l-am vazut.

M-ar interesa in dialog si cu alti posesori de acest tip de masina cat si cu cei cunoscatori ai modelului, ce este important de stiut in exploatare si ce ar mai fi de scimbat dupa cumparare ca si consumabile.

Va multumesc anticipat pentru sprijinul acordat !
Skip ads

  • FRIFORIU

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2007 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2010

  • Mesaj Privat
...unde se afla filtrul de ulei la acest model de motor (M9R E7), avand in vedere ca m-am uitat si de sus in jos pe la capota si de jos in sus, chiar cu scutul dat jos si nu l-am vazut.

ma intereseaza macar atat, imi poate spune cineva unde se afla filtrul de ulei... ?!
  • 4di

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Acest motor are distributia pe curea iar intervalul de schimbare a curelei de transmisie recomandat este 150.000 km
Ca si consumabile e nevoie in mare de ulei de motor (cam 6,6 litri ulei), filtre ulei,combustibil, aer, polen, lichidul de racire care se verifica la cate grade rezista (e nevoie de 6,3 litri) si lichidul de frana care se schimba cam la 4 ani (e nevoie de 1 litru DOT 4).
Filtrul de ulei este pozitionat aici

Poti sa gasesti colegi cu Vivaro aici pentru mai mult discutii https://www.clubopel.com/viewforum.php?f=54
  • FRIFORIU

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2007 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2010

  • Mesaj Privat
"Acest motor are distributia pe curea iar intervalul de schimbare a curelei de transmisie recomandat este 150.000 km"

Am fost la un service, reprezentant Opel tocmai pentru o verificare ma amanuntita vis-a-vis de starea tehnica a masinii.
Superficiali si cu acelasi stil lipsit de profesionalism caracteristic romanilor cu ifos de meseriasi, m-au adus in starea in care nici nu stiu daca sa ma bucur sau nu:
1. Mi-a facut o verificare a computerului masinii si au spus ca totul este ok, nu figureaza cu vreo problema nici acum si mai important nici in istoricul masinii.
2. Mi-au spus ca acest tip de motor are distributia pe lant, aratandu-mi in acest sens si o schita cu amplasarea, model, etc.

N-are sens sa va mai spun ca n-am primit nimic scris in acest sens, desi am platit pentru verificare, totul facandu-se doar prin viu grai cu un nene care se pretindea a fi electrician sau nu stiu ce si pe care eu trebuia sa-l intreb ce face si cum sta treaba.
Raspunsul oficial fiind doar faptul c-a venit acel nene la receptie si a spus, n-are nimic masina.

I-am intrebat unde este pozitionast filtrul de ulei si efectiv n-au vrut sa-mi spuna.
Drept pentru care nu pot decat sa multumesc celor mici asa ca noi care mai"divulga aceste secrete ce tin de strategia nationala", despre un filtru de ulei, fata de inaltii functionari , strategii reprezentantei Opel.

Lasand ironia fata de superficiali la o parte, multumesc celor care comunica, civilizat.
Skip ads

  • 4di

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Mai mare ajutor se gaseste aici pe forum decat la reprezentanta.
Nu stiu ce sa zic dar distributia la motorul asta(daca intradevar este M9R de 84kw si 114cp) e pe curea, m-am mai documentat si acum si e pe curea, cei de la reprezentanta sunt niste papa lapte, zugravi de meserie, oameni ce habar n-au ce cauta acolo.
De cati bani v-au usurat?
  • micutz

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2009

  • Mesaj Privat
mai documenteaza-te un pic, este pe lant la M9R. Este motorul de pe Nissan.
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
FRIFORIU, e cazul sa gasesti niste mecanici seriosi.. aia la care ai fost sunt habarnisti, ori au chef doar sa iti ia numai banii fara sa faca nimic.
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
confirm ....are distributie pe lant! Se poate vedea si in aceste poze!
  • 4di

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce sa zic am gasit si eu M9R pe lant dar M9R E7 am gasit ca e pe curea, totusi eu zic ca cel mai bine e sa caute un mecanic bun care sa il ajute.

Asteptam sa vedem ce sa rezolvat cu masina!
  • EPopescu155

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2019

  • Mesaj Privat
Corect,colegu!Eu nu stiu unde au facut documentarea ca este toata ziua pe lant!Bafta la documentare.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR