Ai uitat parola?

• kleinechrystyan

• Mesaje scrise: 12
  • Masina: Astra din 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat in: 18 Jul 2019

• Garaj Mesaj Privat
Buna ziua,am si eu o problema la un opel astra h model 2005 model break cu motor 1.6 benzina,105 hp cod motor Z16XEP,in aceasta dimineata mi s-a aprins martorul CHECK ENGINE ,mai exact in timpul unei depasiri,moment in care parca nici motorul nu mai tragea cum trebuia,prima oara a licarit de cateva ori dupa care a ramas aprins in bord.La relanti se aud niste rateuri pe esapament.
Tin sa precizez faptul ca in trecut am avut probleme cu valva PCV pe care am schimbat-o personal acasa(nu stiu daca are vreo legatura),daca a mai intalnit cineva o problema similara rog sa imi zica si mie ce e de facut,la service nu imi vine sa ma duc deoarece majoritatea cauta doar sa iti ia banii.Va multumes anticipat.

MODEL: Astra 2005
MOTOR: 1.6 105HP Z16XEP
  • iulian1971

• Mesaje scrise: 6,899
  • Masina: Astra Z19DTL din 2006
  • Cont inregistrat in: 21 Dec 2006

• Garaj Mesaj Privat
Fa-i o diagnoza si verifica bobina.
  • mariocove

• Mesaje scrise: 237
  • Masina: Vectra c20ne din 2007
  • Cont inregistrat in: 08 Dec 2008

• Garaj Mesaj Privat
Salut ! Fă diagnoza "pseudo-agrafa" ,apăsând pe pedalele de frână+accelerație și apoi vezi ce erori stocate ai.
  • dan costea

• Mesaje scrise: 372
  • Masina: Astra x14xep din 2008
  • Cont inregistrat in: 25 Nov 2010

• Garaj Mesaj Privat
mult mai usor ar fi sa i-ti achizitionezi un Op-com,pentru a-ti face singur diagnoza.Au ajuns in jur de 100lei,si la masina ta se preteaza orice versiune.Pe langa codurile de eroare (pe care le poti afla si cu pseudo-agrafa ) poti vedea si valori in timp real care i-ti vor fi de ajutor pentru efectuarea reparatiei.
  • kleinechrystyan

• Mesaje scrise: 12
  • Masina: Astra din 2005
  • Cont inregistrat in: 18 Jul 2019

• Garaj Mesaj Privat
Am urmat sfaturile voastre,Am facut combinația de pedale si imi da niste coduri,unele din 5 cifre si altele din 6 cifre,acum problema este care din aceste cifre formeaza codul de eroare?
  • Acidutzu

• Mesaje scrise: 139
  • Masina: Astra Z16XEP din 2004
  • Cont inregistrat in: 22 Apr 2015

• Garaj Mesaj Privat
Cel mai bine sa filmezi bordul (cu telefonul).
Codurile de eroare au foma "ECN" scris pe randul de sus si un cod din sase cifre (sau litere) pe randul de jos. Te intereseaza in principal primele 4 cifre de la fiecare cod.
Cand se termina de afisat codurile de eroare vor aparea sase de zero pe randul al doilea.

Exemple coduri eroare ECN 017152 sau ECN 161624A

Discutii similare

Intra si tu in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Solutii la probleme tehnice
check Mai putine reclame
check Intalniri locale
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata