Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira C Tourer
  • C.tin Pascal

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2021

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor. Acum am schimbat bujiile și bobina oxidatã pentru a doua oarã in 2 ani de când am cumpãrat mașina. Prima data mi sa spus ca erau originale și ca din 2015 de când e mașina ar fi momentul sa se strice ca așa e la astea noi ??!! In fine. Acum a doua oarã,am fãcut singur toatã treaba și inainte sa ajung la garnitura de chiuloasa așa cum au spus alți colegi,am zis sa verific bine filtrul de sub parbriz cu tot ce este împrejurul lui. Așa am descoperit problema. Defectul este din fabrica,zic eu..dupã cum se vede in poza. Apa care se depoziteazã in partea de jos a grilei,se scurge direct peste motor. De pe motor se prelinge la bujii și stagneazã. Cu timpul stând acolo,se oxideazã și de aici problema


MODEL: Zafira tourer C cosmo
MOTOR: 1,4 turbo gpl
  • THRUSTMASTER

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2020

  • Mesaj Privat
Salut, am zis sa mai intru si eu pe forum cand am timp si am vazut mesajul tau. Treaba cu ploauatul pe motor cred ca toti detinatorii de Zafira C o stiu.
Uite s-a discutat si aici https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=147863. Am facut si eu ceva asemanator, am montat impreuna cu socrul meu o bara transversala ca uneste aripa dreapta cu cea stanga si are rolul de a ridica tava respectiva de scurgere. Aditional pe mijloc unde sunt clipsurile respective am pus si o garnitura de termopan mai groasa (Dedeman) iar clipsurile le-am inlocuit cu surub ,saiba si piulita. Odata tava ridicata iti si etanseaza mai bine garnitura deja existenta de capota. Am rezolvat problema cu cursul pe motor. Daca e nevoie o sa fac si poze cand mai umblu pe la masinuta in weekend.
Pentru cei ce detin o masina Opel Zafira C si cred ca pe motorul lor nu ploua va recomand sa deschideti capota sa va uitati atunci cand ploua afara.
Numai bine.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira C Tourer

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR