Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • aionel04

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2001 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am un ople astra G
NU imi functionaeaza deloc becurile d ela consola centrala , adica cele de la totitele de vetilatie de ventilatie si cele 3 butoane (clima dezaburire recirculare).Trebuie sa bijbai noaptea sa la dibuiesc
Cum se procedeaza pt a schimba becurile?..ce trebuie si cum sa demomtez
Va multumesc
PS
Atasez imagine cu consola
Skip ads

  • zambi

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2007

  • Mesaj Privat
nelutzul40 a scris:Va salut pe toti!
Am tot dat ,,cautare,, dar nu prea am gasit cum se schimba becurile din consola centrala. Din ce am citit pe aici se pare ca eu am modelul cu doua becuri. In speta e vorba de becul care ilumineaza butonul de reglare a temperaturii (primul din stanga) si cel pentru recirculare aer. Am incercat sa trag de butoanele de ventilare, caldura si dirijare dar nu s-au miscat deloc si nici nu as vrea sa le rup (cineva a postat ca nu toate butoanele ies prin tragere si mi-e cam frica sa nu le rup). Rog pe cei care au efectuat aceasta operatie sa ma ajute (pe pasi, daca nu cer prea mult).
Promit sa fac poze (astea sunt de baza) si sa le postez imediat ce voi termina operatia!
salut. sper sa nu fie prea tarziu, dar dupa dupa cum arata poza becul de la recirculare aer nu se aprinde cand ai ventilatorul dat pe pozitia din poza (dezaburire parbriz) .daca nu se aprinde pe celelalte pozitii inseamna ca e ars.numai bine!
  • sacagiu

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2009

  • Mesaj Privat
am si eu un astra g an 2002 problema e ca nu mi se aaprinde beculetul ala mic din butonul de dezaburire atasez o poza sa va dati seama care. cum il fac? pot skimba becul din el daca are asa ceva sau trebuie sa cumpar alt buton? ms
  • toco

  • Mesaje scrise: 226
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
sacagiu a scris:am si eu un astra g an 2002 problema e ca nu mi se aaprinde beculetul ala mic din butonul de dezaburire atasez o poza sa va dati seama care. cum il fac? pot skimba becul din el daca are asa ceva sau trebuie sa cumpar alt buton? ms


Cum spunea mai demult un coleg, cu o penseta trage usor de el (nu apasa prea tare pe penseta risti sa-l spargi si nu-l mai scoti) cand tragi incearca sa-l misti stanga si dreapta iese mai usor, apoi cumpei alt bec si-l introduci in locasu ala nu-ti cumpara alta rotitza ca ramai cu ea si cu becu neschimbat ca nu vine cu totu Razz Iar cel de la butonu de dezaburire trebuie sa desfaci de tot sistemu uite un link https://www.clubopel.com/lin...auertacho.de/doc/ intri pe opel apoi la sectiunea ,,Heizung 1te Variante" Nu sunt explicite pas cu pas pozele dar ca idee e foarte bun sau cel putin eu dupa imaginile astea ma-m inspirat cand am schimbat beculetele (nu aveau nimic dar mi-am pus alta culoare) Daca nu ai curaj nu te baga ca e putin cam greu mai ales daca nu ai o mana formata
Skip ads

  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Vin si eu cu o intrebare pe marginea acestui topic. M-am lovit ieri de acceasi problema. S-a ars becul ..la mine e simplu se ajunge la el fara sa dai joi decat butonul de la ventilator. Acum unde gasesc un bec modelul ala. Si sa fie si galben. Voi de unde le-ati cumparat ? In Bucuresti de exemplu?
  • toco

  • Mesaje scrise: 226
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
La mine becul a avut o imbracaminte galbena nu a fost el galben, iar bec normal gasesti inclusiv in benzinarii...
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
toco a scris:La mine becul a avut o imbracaminte galbena nu a fost el galben, iar bec normal gasesti inclusiv in benzinarii...


da asa e era intuneric cand am dat butonul jos si parea galben becul cu totul. are de fapt un ''prezervativ'' galben pe el. o sa caut si in benzinarii pt ca la 3 magazine de piese auto nu am gasit, iar la altul mi-a spus ca imi poate aduce doar 10. adica o sa am becuri d-astea pt toata viata. Very Happy
  • toco

  • Mesaje scrise: 226
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
alre a scris:
toco a scris:La mine becul a avut o imbracaminte galbena nu a fost el galben, iar bec normal gasesti inclusiv in benzinarii...


da asa e era intuneric cand am dat butonul jos si parea galben becul cu totul. are de fapt un ''prezervativ'' galben pe el. o sa caut si in benzinarii pt ca la 3 magazine de piese auto nu am gasit, iar la altul mi-a spus ca imi poate aduce doar 10. adica o sa am becuri d-astea pt toata viata. Very Happy


Smile Bafta !
Skip ads

  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
toco a scris:
alre a scris:
toco a scris:La mine becul a avut o imbracaminte galbena nu a fost el galben, iar bec normal gasesti inclusiv in benzinarii...


da asa e era intuneric cand am dat butonul jos si parea galben becul cu totul. are de fapt un ''prezervativ'' galben pe el. o sa caut si in benzinarii pt ca la 3 magazine de piese auto nu am gasit, iar la altul mi-a spus ca imi poate aduce doar 10. adica o sa am becuri d-astea pt toata viata. Very Happy


Smile Bafta !


Am gasit intr-o benzinarie Mol pana la urma. Nu mai fac stoc.
  • razvan89

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
salutare ! am si eu o problema cu becul acela ,faza este ca la montare l.am cam scapat inauntru, imi spune cineva ce trebuie sa desfac ca sa-l scot!
  • toco

  • Mesaje scrise: 226
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
razvan89 a scris:salutare ! am si eu o problema cu becul acela ,faza este ca la montare l.am cam scapat inauntru, imi spune cineva ce trebuie sa desfac ca sa-l scot!


mai bine il inlocuiesti, sunt multe de desfacut ca sa-l scoti...
  • razvan89

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
l-am inlocuit ,dar cel vechi l-am scapat si a cazut pe o gaurica daia iar cand merg pe un drum mai aiurea am greierasi din cauza lui daca nu ai muzica mai tare faza este ca unde a cazut pare ca o cutie daca lovesc din lateral becul se aude tot prin preajma rotitelor , ce vroiam sa stiu daca aparatul ala nu stiu cum se numeste se poate scoate ca spatiul de depozitare fara sa demontez toata consola nu de alta dar n-am putut scoate casetofonul ...
Skip ads

  • toco

  • Mesaje scrise: 226
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Nu se poate, e prin in 4 cleme 2 sub cutia de depozitare si 2 sub carcasa de la cd`player, iar ca sa poti sa umbli sa o desfaci trebuie sa dai toata consola jos.
  • razvan89

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
ms pt raspunsuri ,dar casetofonul cum se scoate il am pe cel de fabrica am desfacut cele 4 suruburi din fata am tras de el si nu se misca delocparca ar fi lipit acolo sau este nevoie de vreo cheie speciala ?
  • toco

  • Mesaje scrise: 226
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
confectioneaza dintr`o sarma groasa 2 forme de U cu care tre sa apesi pe cele 4 cleme (suruburi), trebuie apasate simultan, numai asa il scoti
  • razvan89

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
oke ms mult asta era smecheria si eu am tras de el juma de ora si n.a vrut sa iasa
  • toco

  • Mesaje scrise: 226
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Cam asa arata, am copiat poza de aici sper sa nu se supere zambi, ti-am trasat cu galben unde trebuie apasat



  • razvan89

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
ms ms am sa incerc sa-l dau afara fix la gunoi pt cat m-am chinuit astazi sa vad daca pot scoate beculetul de acolo sau mai faram cate ceva
  • toco

  • Mesaje scrise: 226
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Laughing Incet si cu multa rabdare o sa reusesti.

Multa bafta !
  • boris_dinamo

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2001 1,7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2010

  • Mesaj Privat
io vreau sa-mi scot display-ul ca nu se mai vede si sa-l schimb, dar m-am blocat dupa ce am scos scrumiera, bricheta si casetofonul. Tine undeva in partea superioara, catre display. cine ma ajuta? va rog.
si inca o intrebare: Trebuie sa scot neaparat buroanele de la AC, ventilator-alea rotunde? sau nu
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR