Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • torx

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Salut,
Am sapat prin tot forumul si nu am gasit nimic asemanator:
Aveam probleme cu EGR-ul si m-am dus la diBas la un meshter recomandat. Mi-a resoftat ECU si mi-a zis ca o sa dureze cateva zile pana "reinvata" parametrii motorului dupa care va functiona normal (fara sa schimb valva EGR). A verificat si codurile si toate se refereau la EGR.
Au trecut vreo 2 saptamani si aprox 1000 km si masina inca merge prost: nu trage in treptele inferioare (1 si 2), cand o accelerez motorul vibreaza (ca un fel de "tacanit de avans"). Cat e motorul rece functioneaza ceva mai bine. Nu are coduri de eroare, nu scoate fum, dar pare gatuita (prea putina benzina). Am incercat si cu benzina mai scumpa dar fara vreo diferenta. Admisia am curatat-o sapt trecuta. Fara rezultat.

Are cineva vreo idee? Ati mai patit asa ceva?
Skip ads

  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Subject: Coolant Temperature Sensor - Wiring harness connector poor contact
Models: Engines: Option:
Corsa-C Combo 2002...,Astra-G 2001...2002 Z16SE,Z16SE
Complaint: Engine jerking may occur while driving and while rough idling engine may stall. Engine - poor startability.
Cause: Vibrations at connector of coolant temperature sensor cause contact problems.
Production:

Subject: F17 Transmission - Insufficient 1-2 and 3-2 shifting behavior under cold conditions
Models: Engines: Option:
Corsa-C 2001...2003,Astra-G 1998...2003,Zafira 1999...2003,Vectra-B 1996...2002 All,All,All,All F17 Transmission
Complaint: It might be possible that - even if the transmission is correctly adjusted- a stiff and/or inexact shift mechanism occurs especially at cold conditions. As the transmission oil becomes warmer the shifting behavior improves. This is definitely not a transmission damage, the durability of the transmission is not affected.
Cause: Problem might be caused by: - Sliding gears are out of tolerance. - Feathering at the synchronizers. - Oil stiffness.
Production: Modified sliding gears have been implemented in production since June 2002 with transmission number A10721F17.

Subject: Coolant Temperature Sensor - Wiring harness connector poor contact
Models: Engines: Option:
Corsa-C Combo 2002...,Astra-G 2001...2002 Z16SE,Z16SE
Complaint: Engine jerking may occur while driving and while rough idling engine may stall. Engine - poor startability.
Cause: Vibrations at connector of coolant temperature sensor cause contact problems.
Production:

Subject: Engine - Cleaning Operation EGR / EGR-ports
Models: Engines: Option:
Astra-G 2001...2002,Corsa-C 2001...2002,Combo 2001...2002,Vectra-B 2000...2002,Zafira 2001...2002 Z14XE| Z16XE| Z16SE,Z14XE| Z18XE,Z16SE,Z16XE| Y16XE,Z16XE
Complaint: Engine poor idling.
Cause: EGR-Valve contaminated with foreign particles.
Production: As of 25.May 2002 modified parts have been used in production. Please refer also Technical Service Bulletin 1538.


Subject: Engine - Jerking, stalling and/or setting of TC's
Models: Engines: Option:
Corsa-C 2001...2002,Astra-G 2001...2002,Vectra-B 2001...2002 Z14XE| Z16XE| Z16SE,Z14XE| Z16XE| Z16SE,Z14XE| Z16XE| Z16SE
Complaint: Driveability complaints
Cause: Often these complaints are caused by a wrong variant / CAN configuration of the vehicle. This appears especially after cross changing or replacement of ECUs. Service ECU's are delivered with basic settings Transmission 'CVT' (Continuously Variable Transmission). This transmission type is not produced yet . It is necessary to set the correct transmission type (MT/AT)

Din TIS...
Technical Service Bulletin 1538 nu l-am gasit inca.
  • torx

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc mult. Maine dimineata verfic si cupla de la senzorul de temperatura. Setarea tipului de transmisie in ECU nu am cum sa o verific decat daca ma duc inapoi la diBas dar banuiesc ca mesterul care mi-a resoftat calc-ul stia ce face (?!...) Cat despre problema cu cutia, eu nu ziceam ca intra greu in viteze ci numai ca in treptele inferioare nu trage motorul (nu are cuplu) pe cand de la a 3-a in sus se mai amelioreaza comportamentul motorului.
Va tin la curent.
  • torx

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Am verificat cupla de la senzorul de temperatura si pare in regula (nu are joc iar contactele sunt in stare buna). Banuiesc ca daca era o problema cu aceasta as fi avut si ceva coduri de eroare in ECU + s-ar fi vazut si pe indicatorul de la bord.
Mi-a mai sugerat cineva sa verific culbutorii (el a avut o problema similara cu un Cielo si era de la distributie), dar as fi vrut sa epuizez toate celelalte variante inainte sa ma apuc sa demontez distributia.

Alte idei?
Skip ads

  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
torx, i-ai dat de capat problemei de la motorul tau?
..dupa cum vezi in semnatura, avem acelasi motor si sunt curios de buba ta.
  • torx

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Problema s-a mai ameliorat de cand s-a racorit afara si nu mai bag benzina decat de la Rompetrol (efix). Cu toate astea, mai are momente cand merge mai prost motorul (nu trage si apare zgomotul de care ziceam).
Intre timp i-am schimbat termostatul pt ca am constatat un lucru ciudat: cand e frig afara (sub 10 grade) daca merg cu viteza constanta de peste 50 km/h temperatura motorului scade pana sub linia de 80 de grade.
Mai are cineva aceeasi problema?
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
torx a scris: i-am schimbat termostatul pt ca am constatat un lucru ciudat: cand e frig afara (sub 10 grade) daca merg cu viteza constanta de peste 50 km/h temperatura motorului scade pana sub linia de 80 de grade.
Mai are cineva aceeasi problema?


Si la mine scade destul de mult cand e frig, dar totusi nu sub 80gr. Scade temperatura la relanti si daca folosesti radiatoru din habitaclu mai mult. E destul de friguros motorul nostru. Ai observat schimbari la evolutia temperaturii dupa ce ai schimbat temrostatul?

PS: unde este localizat termostatul la noi; cat costa unul nou?
  • torx

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Am uitat sa spun, nu este nicio diferenta dupa ce am schimbat termostatul. Ciudat este ca pe termostat scrie 92 grade. Am dat pe el 35 RON la opelshop. Mi-a luat o zi sa-l schimb (trebuie data jos cureaua de distributie+capacele de protectie).
Skip ads

  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Salut,
ma bag si eu in vorba, ca tot Z16SE am.
Cu termostatul zic eu ca este normal.
De ce?
Pai, cand termostatul deschide, antigelul are 92 de grade sau cat o scrie pe el, pe cand antigelul din radiator este la tenmperatura ambianta. Pana trece prin tot circuitul sa ajunga antigelul rece (sau ma rog, un pic mai rece) la termostat, el trece pe la senzor, care o sa-i citeasca temperatura.
De aici faptul ca scade temperatura sub valoarea termostatului.
Este absolut normal.
Nu as zice ca este un motor friguros, eu unul sunt multumit cu caldura pe care o da: nu poti sta in masina daca dai caldura la maxim si ventilatia pe 2.
Din nefericire de cateva zile am observat ca EGR-ul imi face fitze: mi-a dat de cateva ori in nas Sad
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
ovidium a scris:
Nu as zice ca este un motor friguros, eu unul sunt multumit cu caldura pe care o da: nu poti sta in masina daca dai caldura la maxim si ventilatia pe 2.
Din nefericire de cateva zile am observat ca EGR-ul imi face fitze: mi-a dat de cateva ori in nas Sad


Caldura in habitaclu este ok, de acord.
Eu am afirmat ca avem un motor friguros pentru ca m-am gandit ca se incalzeste relativ greu (am masurat, la 0grC afara, i-au trebuit 5 km fara semafoare, parcursi in ~8 min sa ajunga la 85grC) si se raceste repede dupa ce opresti motorul, parca prea repede, adica dupa 40minde la oprire, la 0grC afara, e si motorasul la fel de rece.
In mod cert, noi suntem influentati si de lipsa scutului motor, de lipsa antifonare capota, lucruri care fac foarte usoara racirea motorului.

Off topic: oviudium, in legatura cu EGR vezi topicul meu https://www.clubopel.com/viewtopic.php?p=103320
Va urma in curand si un topic despre fabricare scut motor pentru z16se-urile noastre.
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
OK, se pare ca am inteles eu aiurea... Smile
In ceea ce priveste incalzirea in masina, la mine se dezmorteste cam in 5 minute de mers molcom, pe drum fara semafoare, in oras.
La fel si partea cu racirea motorului...nu am crezut ca se poate raci asa de repede. O comparam cu Seatul meu vechi, diesel, tot fara scut sau captuseala de antifonare de pe capota si intr-adevar se raceste mult mai repede Opelul.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
da, poate ca se raceste, pe de alata parte, vara, kestia asta prezinta un avantaj... major as zice:)
Skip ads

  • scoris

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2007

  • Mesaj Privat
La mine sta mai mult pe zero, temperatura, vara se ridica la 80 grade dar asta numai cand sta la relanti ceva mai mult timp, iarna am caldura nu ma plang chiar confortabila.
  • Florin c

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Tot cu Z16SE si eu! Probleme sunt la caldura, in sensul ca iarna sub 3 grade imi trebuie un carton fatza, bine asezat si am rezovat problema caldurii! Eu m-am gandit sa-i fac o masca din aluminiu pe interiorul grilei sa fie ceva mai bine facut. Cu valva EGR, deja m-am consolat... De fapt nu stiu daca este cauza principala! Motorul merge foarte bine cu exceptii la consumul de ulei, dar nu am motive sa ma plang. Bafta! Wink
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Schimbati termostatul.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=9123
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=13295
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=10400
Vezi ca ai trimiteri una la alta....citeste tot si succes !
Mai ai si senzorii de camshaft/crankshaft dar mai intii curata throttle.
Mai era unul care a rescris soft degeaba....
Admisia am curatat-o sapt trecuta. Fara rezultat
Depinde cum ai curatat si daca ECU a invatat noile valori, vezi ca am scris, pui contact si lasi asa pina vei auzi motorasul din throttle cum face cursele complete dupa care tace.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR