Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • claudiu1178

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2008

  • Mesaj Privat
hiperul a scris:Salutare...am si eu o intrebare...Nu stiu sigur daca sunt amortizoarele de vina dar la mine cand trec peste limitatoarele acelea de viteza din oras....se aude un zgomot ciudat...de parca amortizoarele ar fi duse ...mai pe inteles...e ca si cum sa zicem ca un amortizor n are presiune sau ulei in el...practic cand inchide zici ce se rupe....sau sa fie arcurile duse? si mai am o alta problema care deja mi se pare "stresanta"...cand merg pe un drum cu gropi...gropite Very Happy mi se pare ca troncane cam rau....(asta in comparatie cu un audi a4 2004)....Masina e o Vectra C 2004....Ma gandeam sa schimb amortizoarele....ce altceva ar mai trebui schimbat? si arcurile?

aceeasi problema am avut si eu,
la mine insa au fost de vina bieletele antiruliu !
Skip ads

  • Puiu_2009

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Insignia 2017 B20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Prima verificare si cea mai sigura, este aspectul exterior al amortizorului. Daca se vad scurgeri de ulei, oricat de fine, acel amortizor este" terminat". Atentie , este imperios necesara inlocuirea ambelor amortizoare de pe aceasi punte. Scurgerile de ulei se observa atat la amortizoarele pe "gaz" cat si la cele hidraulice. Trebuie cunoscut si faptul ca sunt situatii , mai rare, cand amortizorul pierde eficienta fara ca simeringul sa fie afectat si deci fara sa existe scurgeri de ulei ,dar niciodata un amortizor "umed" nu va lucra corect. Presiunea prea mare in pneuri accelereaza uzura amortizoarelor si a tuturor componentelor suspensiei.
  • ionut codreanu

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2010

  • Mesaj Privat
ce parere aveti de amortizoarele optimal ?
un sfat va rog.multumesc
  • ionut codreanu

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2010

  • Mesaj Privat
nimeni?
Skip ads

  • cont-sters-14856

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
eu mi-am pus de cateva luni amortizoare Kayaba Gas Adjust...deci pe gaz. Si pe fata si pe spate. Masina sta clar mai bine pe drum numai ca amortizoarele pe gaz sunt putin mai dure si simti socurile mai pronuntat un pic. cred ca mi-as fi dorit masina mai "barcuta" un pic pe drumurile noastre Smile)...dar acum fapta-i consumata
  • ionut codreanu

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2010

  • Mesaj Privat
merci pentru raspuns,da de marca optimal ce se stie?cum sunt?
  • vectrapxi1

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Salut, eu le-am schimbat acum cateva zile la 85.200km cu unele Delphi cu 220lei/buc de la Olmedo Brasov. Le-am schimbat pe amandoua sa nu ma trezesc ca peste 100km pica si celalalt. Stanga era inca bunicel revenea dar dreapta era praf intra dar nu revene doar daca trageam de el tare. Eu iti recomamd Sachs ca se pun din fabrica pe Opel si ai mai putea sa cauti Monroe sau Delphi sunt bune ca si performante dar si ca pret.Despre Optimal nu prea stim ca nu sunt populare pe Opel dar or fi bune.
  • ionut codreanu

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2010

  • Mesaj Privat
merci de raspuns,te salut
Skip ads

  • dimciu_stefan

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT 120cp Cosmo
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Ce stiti, e anevoioasa operatiunea de schimbare a amortizoarelor spate?
  • catalinpav66

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z30dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Pe elevator si cu pistol pneumatic aproximativ cinci minute pe fiecare parte.
  • dimciu_stefan

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT 120cp Cosmo
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Ma gandeam eu. Mersi
  • ionut codreanu

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2010

  • Mesaj Privat
foarte usor se schimba
Skip ads

  • dakula

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
claudiu1178 a scris:
hiperul a scris:Salutare...am si eu o intrebare...Nu stiu sigur daca sunt amortizoarele de vina dar la mine cand trec peste limitatoarele acelea de viteza din oras....se aude un zgomot ciudat...de parca amortizoarele ar fi duse ...mai pe inteles...e ca si cum sa zicem ca un amortizor n are presiune sau ulei in el...practic cand inchide zici ce se rupe....sau sa fie arcurile duse? si mai am o alta problema care deja mi se pare "stresanta"...cand merg pe un drum cu gropi...gropite Very Happy mi se pare ca troncane cam rau....(asta in comparatie cu un audi a4 2004)....Masina e o Vectra C 2004....Ma gandeam sa schimb amortizoarele....ce altceva ar mai trebui schimbat? si arcurile?

aceeasi problema am avut si eu,
la mine insa au fost de vina bieletele antiruliu !

salut...aceeasi problema o am si eu doar, ca la mine se aude doar cand trec peste denivelarile de viteza sau drumuri "valurite" se aude ca o frecare....atat cand urc pe denivelare, dar si cand cobor...bieletele antiruliu le-am verificat, pe masina, dar nu se misca deloc. sa fie doar bucsile de la bara antiruliu?
  • andu105

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2011

  • Mesaj Privat
hiperul a scris:Salutare...am si eu o intrebare...Nu stiu sigur daca sunt amortizoarele de vina dar la mine cand trec peste limitatoarele acelea de viteza din oras....se aude un zgomot ciudat...de parca amortizoarele ar fi duse ...mai pe inteles...e ca si cum sa zicem ca un amortizor n are presiune sau ulei in el...practic cand inchide zici ce se rupe....sau sa fie arcurile duse? si mai am o alta problema care deja mi se pare "stresanta"...cand merg pe un drum cu gropi...gropite Very Happy mi se pare ca troncane cam rau....(asta in comparatie cu un audi a4 2004)....Masina e o Vectra C 2004....Ma gandeam sa schimb amortizoarele....ce altceva ar mai trebui schimbat? si arcurile?



bucsi la greu Very Happy depinde de sunet..daca scartaie cand treci peste acele limitatoare 100% sunt de vina bucsile de la bara stabilizatoare.

ca schimbare...capete de bara,bielete antiroliu,plus o multime de bucsi...cam astea le-am schimbat eu si totul s a redus cam cu 80-90% toate sunetele..intradevar mai am si 1 amortizor fata care incepe sa ma lase......mai verifica si daca toate prinderile de la toba sunt ok si racordu flexibil Wink
  • Mari-rds

  • Mesaje scrise: 481
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Se pot schimba amortizoarele spate si fara sa duci masina in service ?
Adica iti trebuie neaparat elevator ?
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Nu,se poate schimba si fara dar pentru fata ai nevoie de o presa de arcuri....iar pe spate merge fara!
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Ieri am fost liber si-am umblat la foarte multe magazine auto din Ploiesti. Majoritatea mi-au recomandat Kayaba, iar despre Sachs toti au zis ca au avut foarte multe reclamatii si au trebuit sa le inlocuiasca. Despre Bilstein la fel. Din ce am mai citit pe internet despre aceste amortizoare m-au convins sa dau comanda pentru fata. Vor sosi sapt. viitoare si am sa le schimb SINGUR, ca n-am nevoie de garantie, oricum tin mai mult decat garantia lor.
  • Mari-rds

  • Mesaje scrise: 481
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2010

  • Mesaj Privat
@ciprinel - la ce pret ai gasit pt fata ?
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Prin oras a fost la 250lei cel mai ieftin( cu tot cu discount), se aruncau si la 300lei unii, iar pe net la 228 pe stg si 256 pe dreapta. Noroc ca la comanda ce sare de 299lei transportul e gratuit. ATENTIE ca sunt pana-n 2005 si dupa. Cele pana-n 2005 sunt mai ieftine. Se poate observa si pe autokarma, e-piesa, etc.
  • Mari-rds

  • Mesaje scrise: 481
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Cred ca va trebui sa schimb si eu e fata. Dar acum trebuie sa schimb pe spate telescoapele iar in Craiova am gasit:
187KYB , 152 BILSTEIN, 220 sachs.

Nu stiu ce sa pun ...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR