Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • octaw

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2014

  • Mesaj Privat
salut tuturor sunt nou la voi in club, scuzati eventualele erori. Deci, masina nu mai trage sau poate trage vreo rulota invizibila, nu vibreaza, nu are fluctuatii relantiul, repet se comporta normal doar ca nu mai trage, nu mai am curaj sa fac o depasire sau sa "tai fata" cuiva calc acceleratia la podea si masina pleaca in ritmul ei incet dar fara alte simptome. In orice viteza as fi zici ca trag ceva dupa mine. Am fost la mecanic am curatat EGR + clapeta acceleratie am pus-o pe tester (tipul cred ca nu se prea pricepe) dupa tester s-a aprins in bord martorul cu conturul masinii si cu cheia fixa peste contur. In concluzia mecanicului ar fi partea electronica a clapetei de acceleratie DAR una noua costa peste 1.000 RON , daca o cumpar si nu aia e de vina am murdarit steagul si cu bugetul si cu nevasta.
P.S. tipul de la tester a spus asa : am sters eroarea ,am plecat cu masina a mers unsa vreo 500 de metri,apoi a aparut eroarea si automat defectul, a facut-o de 2 ori a treia oara nu a mai reusit sa sterga eroarea din bord ca atare am ramas cu problema pe cap
Poate este cineva care ma poate ajuta cu ceva sfaturi . Multumesc
Skip ads

  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Care e codul erorii nu ai specificat...
  • octaw

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Dragii mei ferea palmul ala de parca se uita la filmari cu amanta nu am nici o idee ca nu am vazut nimic doar 3 rinduri de ceva unele sub altele scuze poate trebuia sa fiu mai atent
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
De banii dati la tester trebuia sa fi primit macar ce eroare are!
Incearca sa citesti singur erorile cum scrie aici https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=24014
Fara un cod de eroare nu este nici un punct de plecare....
Skip ads

  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Calculator motor (ECU) defect !
Ffff putin probabil sa fie clapeta sau pedala de acceleratie defecte...
Mergi in alta parte sa faci diagnoza si noteaza codurile.
  • octaw

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Am fost la alt tester o eroare p1122 senzorul 2 de la acceleratie valoare 0 turata sau in relanti in schimb senzorul 1 functiona au curata senzorul prins de pedala de acceleratie totul la fel . concluzia tot senzorul din corpul clapetei o sa revin dupa ce gasesc unul la dezmembrari
  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Ti.am scris mai sus ca ai ECU defect !
Vad ca nu asculti ...
Iti doresc succes in aventura !
  • octaw

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Marius te rog nu te supara dar atunci ce recomanzi?am puso pe doua testere ambele aceeai eroare tu cum ai proceda ca nestiutor in treburi deastea da tu un sfat cum sa fac
Skip ads

  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Pe club Opel cu un simplu search dupa codul de eroare gaseai sugestii.
citeste aici:
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=26008
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Z16XE: lipsa putere motor P1120, P1122, P1550
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=26008

https://www.clubopel.com/vie...p=1820091#1820091 - am scris aici pentru a ajuta mai multi.
  • octaw

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Am revenit pentru confirmare [editat] a avut dreptate (ca mai mereu) ecu defect am fost la un tip si a pus in cutia de plastic cu relee cea de la motor o placuta cu piese electronice ce preia din ecu senzorii de la acceleratie si de la releul de la pompa de benzina cu un led care imi arata daca pompa functioneaza tipul e tare ma lipeste de scaun masina acum sunt foarte multumit azi am luat masina maine fac un drum la capitala si o sa revin cu pareri sper sa nu se strice desi omul a zis ca nu a avut reclamatii daca aveti probleme asemanatoare sunt din buzau la fel si electronistul ma puteti cauta .napcori multam daca vii la bz sa te faci auzit sa bem o cafea aaaaa si pretul a fost de 400 ron
  • octaw

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Am revenit cum am promis frate masina merge ceas asa cum ar trebui sa mearga am sunat omul si i.am multumit 260 km dus intors nu am avut nici o problema zboara masina pe sosea te lipeste de scaun
Skip ads

  • deleted-86250

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2013

  • Mesaj Privat
octaw a scris:Am revenit pentru confirmare [editat] a avut dreptate (ca mai mereu) ecu defect am fost la un tip si a pus in cutia de plastic cu relee cea de la motor o placuta cu piese electronice ce preia din ecu senzorii de la acceleratie si de la releul de la pompa de benzina cu un led care imi arata daca pompa functioneaza tipul e tare ma lipeste de scaun masina acum sunt foarte multumit azi am luat masina maine fac un drum la capitala si o sa revin cu pareri sper sa nu se strice desi omul a zis ca nu a avut reclamatii daca aveti probleme asemanatoare sunt din buzau la fel si electronistul ma puteti cauta .napcori multam daca vii la bz sa te faci auzit sa bem o cafea aaaaa si pretul a fost de 400 ron


Dacã te rog frumos, poți sã dai mai multe detalii despre "placuta cu piese electronice"? Țin sã cred cã ma aflu în aceeași situație și nu mai știu ce e de fãcut. Nu am curaj sã intru într-o depãșire... și dacã intru, neapãrat clima opritã și am nevoie de demaraj bun cu turații exagerate... Sad

*am schimbat ambele sonde Lambda (noi - Bosch) + EGR nou, clapeta lunã și bec

Mersi!
  • Geo30

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Nu cred sa fie o placuta electronica , se intervine "pe cord deschis" in ecu si totul e ok, este cea mai sigura rezolvare.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR