Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • valy_200x

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 Y20DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2009

  • Mesaj Privat
am si eu un opel astra g an 2000 si nu imi mai tine frana la inceput imi tinea la al 4`lea click acuma pe la 8 .. si atunci prost si doar pe o roata, as vrea sa stiu cum le strang si cum fac sa le reglez sa tina amandoua la fel (am discuri pe spate)
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Gabriel96 a scris:Aceas problema si la mine. Sapt trecata am schimbat placutele de la frana de mana, (Vectra B 16XEL,1996, spate cu disc) si se comporta la fel. Parcarea din fata blocului e in panta. Daca sta cu fata in jos, spre inainte il tine cu brio, dar daca sta cu spatele inapoi nu-l tine deloc Daca trag frana de mana, cam 3 dint urca in ,,liber,, se poate regla (strange) din cablu? ma ajuta? si de cum se face?

Ai un reglaj in butucul de la discurile de pe spate. Dai discurile jos si o sa vezi despre ce e vorba.
  • raduflo

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Salut!
Am si eu o problema pe care nu mai stiu cum sa o rezolv. Masina: Astra G, breack, 2001, z16se, cu ABS
Anul trecut, in vara, mi s-a blocat roata dreapta fata, veneam de la munte si am solicitat franele foarte mult. Am oprit intr-o parcare, am stat cam o ora sa se raceasca si s-a deblocat. Apoi, pana in Bucuresti nu s-a mai intamplat sa se blocheze asa rau, desi o simteam ca nu merge liber ci usor infranata.
De atunci, cand merg mai mult in oras si folosesc franele, o simt ca dupa o perioada, merge infranata, uneori mai rau alteori mai putin, dar niciodata libera. (O simt cand opresc, franez pana aproape se opreste, apoi iau piciorul de pe frana si in loc sa „curga”, o simt cum „da in nas”, iar daca oprirea este intr-o panta usoara, masina nu se misca.
De atunci am schimbat placutele (fata+spate), discuri spate, pistonase + garnituri etrieri spate, suport etrier dreapta (aveam un filet putin stricat la un culisant), culisante fata + garnituri si bucsi suport culisante, gresat cu vasilina cu teflon, am schimbat furtunele de frana de pe fata, garnituri pistonase etrieri fata, garnituri de etansare etrieri, am schimbat lichid de frana -tot-, aerisit... si tot se blocheaza.
Nu cred ca e pompa, pentru ca e cu dublu circuit si la mine se bloceaza doar pe dreapta.
Nu am niciun martor aprins in bord si nicio eroare stocata.
Orice parere este binevenita!
Multumesc anticipat!
  • raduflo

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2004

  • Mesaj Privat
up!
Please, help!
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Cablul de frana mana l-ai verificat? Daca nu ..ai incercat sa demontezi pistonasul la etrier si sa cureti bine acolo..eventual verificat garnitura,.. sa nu fie prea mare? Pistonasul nu s epreseaza direct..ci se face presare cu "infiletare" concomitent.
  • raduflo

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Da, livcro, e verificat si cablul de la frana de mana, aveam un pistonas, pe dreapta spate, cu garnitura de protectie rupta, le-am inlocuit cu totul, pe ambele parti (garnituri, pistonas, placute frana, discuri). Toate montate corect! Spatele functioneaza normal, rotile nu raman blocate, problema e doar pe fata-dreapta.
Ce altceva mai poate sa fie?
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Glisierele..sinele pe care gliseaza etrierul, sunt OK? Mai merita verificate si tablitele alea pe care gliseaza placutele...in rest...la fel, desfacut garnitura de protectie, verificat pistonasul..garnitura princilapa..si tot ce e pe acolo.
  • raduflo

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Glisierele sunt noi, suportul placutelor a fost si el curatat astfel incat placuta sa nu ramana agatata in rugina.
La care tablite te referi?
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pe capetele placutelor vin niste tablite elastice..intre cap placuta si etrier.
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=140575
  • raduflo

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Da, sunt ok si alea.
Mi-a mai venit o idee, oare poate fii o placuta de frana mai mare decat trebuie si atunci cand se incalzeste, dilatandu-se, sa se blocheze in suport? Sa o polizez putin pe margine?
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Verifici daca gliseaza usor...e posibil, dar nu am mai auzit. Bafata vaselina pe baza de cupru la tijele alea pe care gliseaza etrierul..si cate un pic pe capetele placutelor de frânare...
  • raduflo

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2004

  • Mesaj Privat
La rece gliseazã ușor, nu se blocheazã / agațã în nimic, e drept cã nici nu joacã în suport...
O sã încerc sa le încãlzesc cu suflanta sã vãd cum lucreazã la cald.
Acum vin de la service, am fost sã îi fac o verificare. Problema e cã nu apucase sã se încãlzeascã și roțile nu erau blocate. Nici ei nu au știut sã îmi dea un rãspuns.
Sunt în ceațã rãu de tot... încep sã cred cã problema e la mine la „mansardã”... Smile
Skip ads

  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Asta se intampla cand etrierul a fost foarte incins, garnitura pistonasului se coace si la cald blocheza ,la unele tipuri de etriere prea scumpe se schimba garnitura si la Opel gasesti set de reparatie,e ieftin dar trebuie curatat si readus canalul din etrier la cotele lui de nou pentru ca se depune rugina in el si nu se aseaza corect garnitura noua sau ,cred ca poti gasi unu chiar si second hand care sa mearga usor si scapi de problema.Daca mergi cu el asa se ard placutele si incep sa scartaie iti strica discul,se duce rulmentul ca sta intotdeauna incins si te mai si streseaza,ca sa nu mai zic si faptul ca frana nu prea e eficienta pe roata aia.
  • raduflo

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Am schimbat toate garniturile, am curatat bine totul, merge usor (ma rog, cat de usor nu pot spune, dar, comparativ cu cel de pe partea cealalta, sunt la fel - aproximativ... nu am cum sa masor diferenta fortei de frecare intre ele).
Crezi ca simptomul asta poate fii din cauza rulmentului de la roata? Personal ma indoiesc, dar am mai citit unele raspunsuri pe alte forumuri si unii spuneau ca e posibil sa fie de la uzura rulmentului - mentionez ca si la mine pare putin uzat ca are un mic joc)
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR