Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia B
  • Stefan0900

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2020

  • Mesaj Privat
Salutari!

De aprox. o luna am inceput sa aud niste sunete de scartait atunci cand franam usor la viteza mica, sunete care in ultimul timp devin din ce in ce mai dese. Am intrebat in reprezentanta care ar putea fi cauza si mi s-a zis ca cel mai probabil trebuie inlocuite discurile (implicit si placutele in acelasi timp). Tocmai ce am schimbat in ianuarie toate placutele de frana insa.. asta e, le schimb din nou Smile)

Insa, voiam sa cer o parere vis-a-vis de preturile oferite de ei si anume: 2556 lei puntea fata si 2279 lei puntea spate (preturile includ discurile, placutele si manopera). Am cautat pe autodoc24 de exemplu si am luat in calcul cele mai "scumpe" piese (discuri si frante de la brembo/textar) si o manopera de acelasi pret cu cea din reprezentata si tot mi-a reiesit o diferenta destul de mare (cu aprox. 1200 - 1700 lei mai ieftin). Cei care ati mai schimbat discurile de frana, cam pe la ce suma v-a ajuns si unde le-ati schimbat?

Ideea este ca masina inca o am in garantie si nu sunt sigur daca inlocuirea lor in alt loc decat reprezentanta ar afecta garantia. In final daca este nevoie voi plati si acei 1700 lei in plus pentru ei dar as vrea sa stiu ca n-am alta varianta Smile)

Merci!


MODEL: Insignia 2018
MOTOR: B20DTH
Skip ads

  • Sido

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Insignia 2020 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2020

  • Mesaj Privat
La alte mãrci, înlocuirea plãcuțelor\discurilor nu afecteazã garanția.
  • serioussam

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Despre ce km, este vorba de necesita inlocuire ?
  • matei niculae

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Italia
  • Masina: Insignia 2010 A20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Eu am optat pentru trw discuri și plãcuțe am oproape 60.000 km și Sint mulțumit cum frineazã e bine sa pui aceași tip de plãcuțe și discuri chiar și cînd schimbi numai plãcuțele. le-am cumpãrat de pe autodoc am schimbat numai pe fațã
Skip ads

  • Stefan0900

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2020

  • Mesaj Privat
serioussam a scris:Despre ce km, este vorba de necesita inlocuire ?

acum am in jur de 87.000km iar masina am luat-o la 79.000km. Nu am idee daca proprietarul anterior le-a schimbat vreodata pe cele originale; la 79k ma astept sa le fi schimbat macar odata, sper sa nu gresesc Smile) insa asa cum ziceam, abia acum vreo luna am inceput sa aud sunetul de scartait.

In acelasi timp, discurile arata foarte curate si noi (poza aici: https://i.imgur.com/tIiYhCK.jpg) deci ma astept sa le fi schimbat cel putin odata Smile)

matei niculae a scris:Eu am optat pentru trw discuri și plãcuțe am oproape 60.000 km și Sint mulțumit cum frineazã e bine sa pui aceași tip de plãcuțe și discuri chiar și cînd schimbi numai plãcuțele. le-am cumpãrat de pe autodoc am schimbat numai pe fațã

mersi de sfaturi! cu siguranta voi tine cont de ele
  • guliver

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Du te si la alt service pt o constatare...sa vezi daca e cazul sa schimbi si discurile...in general scartaitul este de la placuta de frana....si la mine scartie uneori..33km, discuri si placute originale neschimbate
  • Stefan0900

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2020

  • Mesaj Privat
guliver a scris:Du te si la alt service pt o constatare...sa vezi daca e cazul sa schimbi si discurile...in general scartaitul este de la placuta de frana....si la mine scartie uneori..33km, discuri si placute originale neschimbate


Mi-am facut programare marti la o alta reprezentata din Bucuresti la care am mai fost si m-au ajutat cu diferite probleme. Chiar la sugestia lor am programat mai intai sa verifice problema inainte sa schimb discurile. Cealalta reprezentanta nu mi-a verificat nimic doar le-am zis ca scartaie si mi-a zis tipul de la receptie "Probabil trebuie sa schimbati discurile si placutele".

Legat de placute.. chiar nu stiu ce sa zic Smile) la final de ianuarie abia ce am schimbat toate placutele (ambele punti) iar de atunci am facut doar 7-8.000km iar din ce stiu nu ar trebui sa se duca asa repede. Conduc putin mai sportiv si majoritar in Bucuresti dar tot nu cred ca s-ar duce atat de repede iar ultima oara cand m-am uitat eu la ele (acum vreo saptamana; dupa ce incepuse scartaitul oricum) aratau aproape la fel ca atunci cand abia le cumparasem.

In schimb, legat de discuri... asa cum ziceam mai sus n-am nicio idee daca proprietarul anterior le-a schimbat vreodata de cand a luat masina de la Opel insa si ele arata relativ noi.
  • ANan

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Salut pot sa scartaie daca sta masina mult nefolosita, apare rugina pe discuri si o sa scartie ingrozitor cativa km cand pui frana. Eu am patito am lasat masina nefolosita vre-o 2 luni si cand am luat-o din nou a facut ca toate visele dupa vre-o 200km nu se mai auzea nimic.
Skip ads

  • CLD_PH

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2017 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2018

  • Mesaj Privat
@Stefan0900:
"...la 79k ma astept sa le fi schimbat macar odata, sper sa nu gresesc..."

E posibil sa gresesti. De exemplu, eu am schimbat numai placutele pe spate la aprox. 68.000 km, in regie proprie, pentru ca sunt consumabile si evident nu fac obiectul garantiei. Am pus placute de la ATE si un set pt. puntea spate m-a costat aprox. 250 de lei. Reprezentanta imi ceruse 600 lei pt. placute spate (fara manopera) - deci triplu. In prezent masina are aprox. 74.000 km iar placutele pe fata stau inca bine (mai au cam 5mm), desi probabil ca in curand am sa le schimb doar ca sa stau linistit. Despre discuri nici macar nu mi-am pus problema sa le schimb prea curand. Pentru a fi sigur, dupa parerea mea, trebuie sa te bazezi pe date stiintifice. Grosimea minima acceptata pentru discuri ar trebui sa fie stantata undeva pe disc - valoarea este exprimata in milimetri si insotita de sintagma MIN TH = (Minimum Thickness) - vezi in imaginea de mai jos:


  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
daca tot activezi pe forum de ce nu te duci la EDS?
pentru chestii de genul asta iesi mult mai ieftin
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
daca tot activezi pe forum de ce nu te duci la EDS?
pentru chestii de genul asta iesi mult mai ieftin
  • Stefan0900

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2020

  • Mesaj Privat
ANan a scris:Salut pot sa scartaie daca sta masina mult nefolosita, apare rugina pe discuri si o sa scartie ingrozitor cativa km cand pui frana. Eu am patito am lasat masina nefolosita vre-o 2 luni si cand am luat-o din nou a facut ca toate visele dupa vre-o 200km nu se mai auzea nimic.

De cand am luat-o nu sta nefolosita mai mult de 2-3 zile Very Happy

CLD_PH a scris:@Stefan0900:
"...la 79k ma astept sa le fi schimbat macar odata, sper sa nu gresesc..."

E posibil sa gresesti. De exemplu, eu am schimbat numai placutele pe spate la aprox. 68.000 km, in regie proprie, pentru ca sunt consumabile si evident nu fac obiectul garantiei. Am pus placute de la ATE si un set pt. puntea spate m-a costat aprox. 250 de lei. Reprezentanta imi ceruse 600 lei pt. placute spate (fara manopera) - deci triplu. In prezent masina are aprox. 74.000 km iar placutele pe fata stau inca bine (mai au cam 5mm), desi probabil ca in curand am sa le schimb doar ca sa stau linistit. Despre discuri nici macar nu mi-am pus problema sa le schimb prea curand. Pentru a fi sigur, dupa parerea mea, trebuie sa te bazezi pe date stiintifice. Grosimea minima acceptata pentru discuri ar trebui sa fie stantata undeva pe disc - valoarea este exprimata in milimetri si insotita de sintagma MIN TH = (Minimum Thickness) - vezi in imaginea de mai jos:


Cand am schimbat la final de ianuarie placutele (pe ambele punti, practic toate placutele de pe masina) si eu am pus tot ATE pe spate (tot pe acolo am dat si eu parca) si originale pe spate (service-ul la care am fost atunci doar asa mi-a gasit). Legat de verificat stanta si grosimea... sunt putin cam pe langa ceea ce inseamna mecanica si prefer tot timpul sa merg la un service sa se verifice decat sa stric eu ceva sau sa pun un "diagnostic" gresit Smile) Masina e inca in garantie iar baietii de la Opel ma ajuta de multe ori si daca nu sunt lucruri ce trebuie schimbate sau asa nu m-au taxat pentru verificari mai niciodata, de aceea ma duc la ei

iulius a scris:daca tot activezi pe forum de ce nu te duci la EDS?
pentru chestii de genul asta iesi mult mai ieftin

Am cerut la EDS o ofera pentru discuri si placute dar nu sunt foarte fericit de brandurile propuse pentru placute (GM/Delphi), pentru discuri mi-au dat fie GM fie ATE (fata) + Brembo (spate). Daca oferta pe care o voi primi marti de la a doua reprezentanta (inca sper sa si aflu daca trebuie schimbate doar pe o punte sau ambele) nu ma va multumi probabil voi merge la EDS dar voi cauta sa-mi comand eu separat placutele Very Happy Acum sper doar sa lucreze si cu piese aduse de mine.

PS. Chiar ma bucur ca exista persoane cu care se poate discuta pe forum, cheers guys!
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Eu nu prea înțeleg: ai schimbat (toate) plãcuțele în ianuarie a.c?! Și acum iarãși? Pãi, câți mama lu” Sebi de km ai fãcut?! Ce, dormi în mașinã în timp ce conduci?!
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
sigur au DELPHI am luat eu de la ei .
si pt fata si pt spate
poate nu aveau pe stoc atunci. mai insista.
referitor la schimbarea discurilor la o masina SH de obicei schimbi la 150 -200K .asa ca nu prea vad de ce sa schimbi la 70-80 k.
daca sunt ovalizate mai inteleg dar altfel?
  • ALXAL

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2020

  • Mesaj Privat
Salut! Care e acel service Opel de care ești mulțumit? Nu de alta, dar mi-ar plãcea și mie sa gasesc un service cu mecanici implicați.
  • Stefan0900

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2020

  • Mesaj Privat
@ALXAL eu merg mereu la Autoerebus. Odata nu m-au putut ajuta cu ceva si mi-au sugerat sa merg la Radacini (fug de Radacini din cauza ca in Galati am stat dupa ei foarte mult timp in iarna pentru ceva intr-un dosar casco) si am apelat la Radacini de pe Bd. Timisoara. De atunci merg la Radacini doar daca Autoerebus nu ma pot programa repede sau daca e ceva pe garantie 100% pentru ca la ei pare ca se misca putin mai repede comenzile, n-am idee de ce. Probabil si putin din lene mai merg la ei, pana la Autoerebus fac 40-50 minute iar pana la Radacini 10 Smile)

Overall, Autoerebus 9/10 si Radacini bd. Timisoara 8/10 Very Happy

Momentan incerc sa gasesc un service cu preturi mai ieftine pentru lucruri basic gen chiar schimbatul de placute si discuri dar nu reusesc sa ajung la o concluzie Smile)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR