Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • bogo-s

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 z 16 Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Buna ziua, desi am vazut mai multe discutii deschise pe acelas subiect, inca nu am vazut aceasi problema ca a mea.
Ieri seara am ajuns cu masina acas, totul perfect, dorind sa o mut umpic mai infata, am bagat cheia in contact am rasucito si, am vazut ca nu intoarce mai mult de pozita ^contact^, in bord am contactul pus chiar daca scot cheia, o intorc intr-o parte, etc...
poate sa fie datorita partii electrice a contactului? sau tot din cauza butucului (din cate am vazut e primul care pica).
La simt cand intorc cheia in contact, parerea mea e ca a pierdut 1 treapta, chiar daca e contactul intotdeauna pus, simt anumite trepte in contact.
Skip ads

  • wizard.time

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Da butucul este de vina!
  • bogo-s

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 z 16 Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2014

  • Mesaj Privat
crezi ca nu are nimic de vazut partea electrica? si inca o intrebare, nu am incercat de teama sa nu rup, e usor de scos si schimbat chipul de pe o cheie pe alta, in caz ca imi schimb butucul?
multumesc
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Cipul se schimba cel mai usor dar nu asta este ideea. Tu tebuie sa adaptezi noul butuc (fie el nou sau second hand) la cheia ta. Treaba se face destul de usor dar trebuie sa cumperi butuc cu tot cu cheie ca sa poti sa il demontezi (fara cheia lui este foarte dificil spre imposibil.). Dupa ce adapezi noul butuc la cheia ta o sa poti sa arunci cheia cu care a venit butucul. Ca o informatie, la Astra G se potriveste butuc de Cielo.
Skip ads

  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Posibil butucul (Spor la desfacut)
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=29618
https://www.clubopel.com/vie...p=1739095#1739095
Pana nu desfaci nu vezi.
=>Greu nu este, la montare trebuie trasa clema in jos alfel nu intra butucul.
=>Daca este butucul, ia legatura cu florianu poate iti da unul, ca sa il repari pe al tau... sau poate ti-l repara el.
=>La reparare butucului sa nu scoti cheia din butuc, ca o sa iti tragi palme dupa.

dar nu este exclus sa fie si altceva.
  • bogo-s

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 z 16 Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Multumesc de sfaturi, foarte utile, am vazut si eu un video pe youtube in care butucul se da jos in mai putin de 20 secunde, dar eu am mari probleme sa il scot, am bagat surubelnita sa apas clama dar se blocheaza in acea pozitie, nu pot sa trag sau sa invart de butuc, stiti cumva in cazul acesta ce trebuie sa fac?
un vecin a optat la solutia bestie, adica a spart blocajul volanul, a spart contactu si mai multe si abea dupaia a bagat butucul,
parerea mea, si sper sa am dreptate, trebuie sa fie o solutie prin care pot scoate butucul fara a distruge tot
multumesc inca odata
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Mai incearca fara sa strici ceva, cu rabdare vei gasi solutia sa il scosti.

Nu am spus nimic de la reprezentanta.


Ultima modificare facuta de T.ion la Lun 24 Nov, 2014 11:08 pm, modificat de 3 ori in total
  • bogo-s

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 z 16 Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2014

  • Mesaj Privat
chiar nu as vrea sa trec pe la reprezentanta... masina e in curte, ar trebui sa o duc cu slepu la atelier, plus frumoasa si impodobita factura..
de aceas doresc sa aflu o metoda sa scot butucu fara a strica nimic.
Skip ads

  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Ai bagat o tija metalica in gaura in lateral ca sa apesi blocatorul volanului?
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Cred ca o poza l-ar ajuta unde vine bagata tija.
Asculta-l ca stie ce zice.

Cred ca a incercat dar nu i se invarte butucul, poate nu a apasat suficent pe clema de blocare.

Poti incerca si cu jocuri mici de volan cand invarti cheia (bineinteles si cu tija apasata pe clema)
inca un ajutor nu strica. (iti mai trebuie o mana pentru volan) nu tare sa nu rupi ceva.

Bampi a scris:Salut!

1. Deblocarea contactului
Materiale: Un cutter (de preferat cu lama ingusta) sau o surubelnita mica

Cu varful cutter-ului/surubelnitei scoateti protectorul de cauciuc de pe contact

Dupa ce ati scos protectorul, cu varful cutter-ului/surubelnitei ridicati lamela usor pana cand puteti apasa cu degetul butucul cheii.

Tineti apasat cu degetul butucul cheii si introduceti cheia in contact si... gata! contactul este deblocat, puteti roti cheia.

Pasul acesta este important pentru ca va scuteste de platforma, de mers la service, de stat in drum, de multi nervi si mai ales nu veti putea scoate butucul pentru reparatie.

Continuarea aici.
  • bogo-s

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 z 16 Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2014

  • Mesaj Privat
tija de metal am bagat printr-o gaurita micuta, minuscula chiar, care se afla sub mufa de la maneta de stergar... cand invart cheia in contact simt cum ^tija^ se lasa in jos, deci actioneaza clapeta butucului, dar dupa cum se vede, nu suficient,
intreb, ca un nestiutor, s-ar putea sa se fi stricat butucul in asa fel incat clapeta sa nu coboare pana jos, incat sa lase butucul sa iasa?
sau nu are nimic de vazut?
sa se fi intepenit? si umpic de lubrifiant spray sa ma ajute?
cheia se invarte in butuc, doar ca contactul e intodeauna pus, si dupa aprecierea mea, a pierdut o treapta...
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
lamela are numai rolul, de a tine butucul fix sa nu iasa. nu cred ca ea este cauza.
Skip ads

  • bogo-s

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 z 16 Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2014

  • Mesaj Privat
scuze de intarziere, am rezolvat contactul poate pateste cineva la fel si are nevoie de sfat.
cum contactul nu iesea pe cale amiabila, am desfacut tot ce se putea dezmonta
cand am scos partea electrica am vazut ca tija care iasa din butuc era rupta
am pus o tija ptr a apasa lama din butuc iar prin partea cu electrica am bagat o surubelnita si frumos usor cu ciocanul am inceput sa ii dau bataie
cu migaleala contactul a iesit afara, din pacate nici o forma de reparat.
am schimbat butucul, chipul si partea electrica din cheie
iar cheia veche cu care in caz de aooleu deschide usile manual am scoso din pastic, i-am dat o gaura subtire si acum o am pe post de breloc
multumesc de sfaturi:D
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Esti sigur ca nu mergea reparat, sa muti miezul din cel stricat in cel cumparat, sau nu ai incercat.

Eu unul, luam cei doi butuci si mergeam la un centru de multiplicari chei, daca cei de acolo imi spunea ca nu se mai poate face nimic, atunci cred ca poate luam decizia ta.

Asta e, pana iti intri in mana daca mai ai si alarma separata deja sunt trei.
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
bogo-s ai stricat ceva ce se putea repara foarte usor
nu te supara pe mine dar tu aplici regula ciocanului in cazu in care ceva nu-ti reuseste si de multe ori mai mult strici decat sa repari
sunt tutoriale pe forum cum se scoate contactu la astra,si sunt facute sa inteleaga si copii de la gradinita
  • bogo-s

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 z 16 Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2014

  • Mesaj Privat
tataru ion, mersi de sfat acu 2 zile mi-a zis un prieten acelasi lucru ca tine, maine ma voi duce la un baiat care se ocupa cu tot felu de chei, iale, etc... sa vad daca poate sa rezolve, in cel mai rau caz raman cu cheie ptr aprindere si deschidere centralizata si cheia breloc in caz de necaz ptr deschiderea manuala
nicunicu, nu ma supar, am de invatat multe, dar am incercat toate formele posibile de a scoate butucul, intr-un final am dat fooarte usor cu ciocanu in butuc, nu am stricat nimic, nu am rupt nimic, pur si simplu prin gaura pe unde iesea tija din butuc (tija fiind rupta, ala era baiu meu, de aia nu mai mergea contactu) prin acea gaura am bagat o surubelnita si am lovit foarte usor in butuc. nu imi place metoda ciocanu, nu imi place sa sparg, sunt chiar in contra, decat sa sparg mai bine platesc o las asa cum ii,
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
daca mai ai butucu vechi cu toate stifturile pe care le actioneaza cheia cand intra in el,este simplu de facut modificare,se scot stifturile din contactu vechi,PE RAND,de la capatu unde intra cheia,si se baga in contactu ce se va pune pe masina,pe parcurs ce se baga stifturile se impinge cheia in butuc si se verifica daca sunt la nivel cu butucu,nu are voie sa fie vreunu mai sus,ca va bloca butucu in locasu unde se invarte
este simplu de facut dar mai trebuie pus si neuronu la munca ca altfel devine lenes
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Ce am inteles de la colegi ca nu trebuie scoasa cheia din miez, ca sa sar toate.
Sa vezi atunci mAtrici de rezolvat.

Depinde si ce anume este stricat pana la un nivel m-as baga.
Dar de la scosul chei din miez cred ca as lasa pe altcineva care se pricepe (sau lucrat cu grija si cu cap.)

Combinand pe toate trei poate iesi ceva bun.
Web Page Name
Web Page Name
Web Page Name


Ultima modificare facuta de T.ion la Mie 10 Dec, 2014 10:10 pm, modificat de 6 ori in total
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
am reparat/inlocuit 2 contacte luate de la dezmembrari si nu a sarit nimic
si altu a fost reparat cu piese dintrun contact de matiz,sunt asemanatoare la componente cu cele care au crestaturi pe margini
si culmea functioneaza toate 3 contactele
pe forum chiar nu va spune nimeni toate chichitele
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR