Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • Tiby

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salutare la toata lumea!M-am decis sa imi schimb uleiul de la cutia de viteze si spre surprinderea mea am dat drumu la surub sa curga ulei....nimic..zero.Nu aveam ulei in cutie.Am descoperit si pe unde se baga ulei si nu am riscat,am bagat doar un litru pt ca nu stiu cat intra.Cine ma ajuta si pe mine poate stiti cat ulei trebuie sa ii bag in cutie?Am Opel Corsa B din '94 cu motor de 1.2.Mersi! Exclamation
Skip ads

  • Tiby

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Ca sa stie toate lumea 1.6 litrii de ulei am bagat in cutia de viteze!La un motor de 1.2.Acum trebuie sa ma interesez de niste antigel si cat antigel trebuie sa bag.Daca stiti voi..
  • catalin mac

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 2003 1,8
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2006

  • Mesaj Privat
4,5 litri si aerisirea sio face singura .de o luna lam schimbat si eu Idea
  • raduradu

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2006

  • Mesaj Privat
pe aici se completeaza ulei la cutia de vitexe pt opel corsa c 1.2 l ? uleiul trebuie sa aiba aspect rosiatic?


Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ala cred ca este aerisirea...nici eu nu stiu daca intra pe acolo, am sa incerc totusi.
Si eu am la fel dar un furtun cu capac.
Pe lateral cutia are un surub/buson pentru nivel, se toarna ulei pina ajunge la buza.
  • Myaytzu

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2006

  • Mesaj Privat
cu ce tip de ulei a-ti completat(pret ) ?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Am cumparat Castrol 75W? cam 50 lei 1l. Nu m-am zgircit...mai poti lua Mobil si ala este folosit cu succes si recomandat de unii. Luni o sa pun un post la Agila. Vroiam sa ma duc la Opel sa cumpar ala "original" dar cind stiu ce oameni sunt...nu am fost niciodata si nici nu vreau sa calc pe la ei.
La intilnirile clubului din Iasi am discutat si de service-uri, magazine, preturi, mesteri si noi cam stim ce si cum Laughing si mai ales unde nu trebuie sa calci niciodata Evil or Very Mad .
cu ce tip de ulei a-ti completat(pret ) ?

Este indicat sa nu completezi, adica sa amesteci uleiurile. Il dai jos si pui altul si restul il tii de completare.
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Exact pe acolo se completeaza...
Si nu trebuie sa te obosesti sa desfaci capacul de palstc, ca e cam greu si orificul de 2 mm.
Desfaci cu cheia, chiar acolo sub plastic...

Uleiul de cutie, de obicei e rosu si cu un miros intepator, pentru a se distinge de cel de motor...

Desi la mine la masina este inodor si incolor, dar este original si cred ca 1992 nu se faceau uleiuri de cutie diferite ca aspect...
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Informatii noi :
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=11070
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=11150
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
La cutia F13 uleiul se schimba la 100,000km si pe urma numai completare. La verificare se urmareste si culoarea lui nu numai nivelul.
Se ridica masina pe cric si se scoate roata.
Restul este in poze, cit, de care, cum si ce, cod garnitura etc...







Capacul ala iese cam greu deci se bate usor cu un ciocan de plastic sau cu o bucata de lemn si ciocan fier, nu se baga surubelnita plata care sa strice suprafata de etansare. Se curata bine tot si suruburile se string la deget, pe urma cu cheia cite putin dupa care final la cuplurile date (la fel ca la chiulasa).


Ultima modificare facuta de dancuciureanu la Mie 18 Feb, 2009 8:39 am
  • rastafarianul

  • Mesaje scrise: 513
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2006

  • Mesaj Privat
As vrea sa schimb uleiul din cutia de viteze, precizez ca am o corsa b din 1993 , motor c14nz kilometrajul arata peste 100 mii km si ma tot uit pe la cutie, dar nu stiu cum sa fac asta. Un sfat mi-ar fi de mare ajutor.
Si va rog sa nu ma luati cu searchul ca l-am dat si nu am gasit mai nimic edificator, deci rugamintea mea ar fi sa posteze decat cei care au habar despre ce vreau eu sa fac.
Multumesc.
  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
din cate stiu eu ai o cutie f10. la acea cutie, ai deasupra un capac de plastic, sub el un surub gaurit pe care il deschizi. pe acolo intra uleiul. apoi...pe dedesubtul masinii ai un capac maii mare...prins in vrei 7-8 suruburi. ala trebuie luat jos in cazul cand vrei sa scoti uleiul. nu a fost prevazuta cutia cu buson de golire. cam asta e. dar nu il da jos pe cel vechi. la mine masian are cam 150 reali...si l-am scos si araata perfect...curat. deci, daca vrei doar sa completezi, iti iei un bidon adcvat, si langa planetara din dreapta(cum te uiti din fata la masina), ai un surub de nivel, acoperit cu praf si ulei=>nu se vede...deci trebuioe cautat bine...si mie mi-a luat putin timp pina l-am gasit. completezi apoi ulei pina curge pe gaura rezultata din scaoterea surubului de nivel. poze nu am:)...bafta
Skip ads

  • rastafarianul

  • Mesaje scrise: 513
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos, am inteles perfect,problema ar fi ca vreau sa il schimb deoarece nu stiu ce ulei are cutia si nu as vrea sa le amestec intre ele.
  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
poi atunci iei jos capacul acela si scurgi tot uleiul. apropos...baga mobil de 75...e ieftin si f bun...de ala am pus eu...si se intelege (inca) bine cu uleiul din cutia mea...nua dat reactii si nu a facut spume deloc.
  • pamihai

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2004

  • Mesaj Privat
si eu am tot corsa b dar din 2000. cand am luat masina am schimbat si uleiul la cutie: era doar un pahar de ulei. tin minte ca are un surub cutia prin care se goleste uleiul vechi
  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
tu probabil nu ai f10...fiind mai noua masina. noi nu avem surub de golire din pacate
  • szilid

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
nonea a scris:din cate stiu eu ai o cutie f10. la acea cutie, ai deasupra un capac de plastic, sub el un surub gaurit pe care il deschizi. pe acolo intra uleiul. apoi...pe dedesubtul masinii ai un capac maii mare...prins in vrei 7-8 suruburi. ala trebuie luat jos in cazul cand vrei sa scoti uleiul. nu a fost prevazuta cutia cu buson de golire. cam asta e. dar nu il da jos pe cel vechi. la mine masian are cam 150 reali...si l-am scos si araata perfect...curat. deci, daca vrei doar sa completezi, iti iei un bidon adcvat, si langa planetara din dreapta(cum te uiti din fata la masina), ai un surub de nivel, acoperit cu praf si ulei=>nu se vede...deci trebuioe cautat bine...si mie mi-a luat putin timp pina l-am gasit. completezi apoi ulei pina curge pe gaura rezultata din scaoterea surubului de nivel. poze nu am:)...bafta


Ca si completare la post:
Am cautat si eu destul de mult surubul de verificare de nivel ulei cutie. Am gasit nu este el chiar asa de ascuns dar joci un pic cu el, in fine, sa fie la altii mai usor ma gandeam sa fac o poza si sa postez Cool

https://upload9.postimage.or...hoto_hosting.html

Later edit: - Ma pregatesc sa schimb uleiul din cutie, cand fac revin iara cu poze!

Am mai pus-o eu odata ca nu mergea citeodata deschisa, acum sigur aveti cum vedea.
Dan

  • Lutzu

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2004 Z13 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Am un COrsa C cdti 2004 si as vrea sa verific uleiul in cuite(nivel si cum arata) eventual sa-l schimb. Nu gasesc busonul de control. Are cineva poze sau stiti cumva pe ce parte a cutiei este?
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Tiby dar ce cutie ai tu de ai bagat 1,6 l ulei. Ca nu motorul conteaza ci cutia Cred ca ai f10 sau f13.
  • Tiby

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Eu de fapt am mai completat cu acelasi ulei pe care il avea masina.Schimbul a fost facut pana sa vad toate pozele de aici.Nu stiu ce cute este.f10 sau f13.
Cert este ca e in patru trepte.Asa a fost masina...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR